Niken Türkiye Yollarında

Bu içeriğin yayınlanma tarihi 3 aydan daha fazladır, içerdiği bilgiler eskimiş ve geçersiz kalmış olabilir.

Dünya lansmanı yapıldığı günden beri bomba etkisi yaratan NIKEN, motosiklet dünyasının en çok konuşulan modellerinin belki de başında geliyor. O, fütüristik tasarımıyla, performansıyla ve sahip olduğu 3 tekerleğiyle sınırları kaldırdı, tabuları yıktı. Türkiye’ye geldi geliyor tartışmaları yapılırken, sahipleriyle buluştu ve görenleri şaşırtmaya başladı bile!

Viraj almanın mevsimi yoktur!

Motosiklet pazarına sunduğu her yeni ürün ve hizmette müşterilerinin beklentilerini aşan Yamaha, NIKEN’ı Sport Touring segmentine ekleyerek farklı bir yol deneyimine daha imza attı. Deneyimli sürücülere yepyeni ve benzersiz bir heyecan yaşatmak için tasarlanan NIKEN, motosiklet dünyasının en radikal konseptlerden biri… Yamaha’nın geliştirdiği Yatabilen Çoklu Tekerlek Sistemi teknolojisi ile artık viraj almak çok daha heyecan verici viraj içerisinde gaz açmak ise çok daha güvenli…

NIKEN’in dünyada lanse edildiği günden beri büyük ilgi gördüğünü belirten Yamaha Motor Türkiye Satış ve Pazarlama Müdürü Ersin Şeker ‘Aynı ilgiyi Türkiye’de de görmekten mutluluk duyuyoruz. Geçtiğimiz aylarda ön satış ile tüketicisiyle buluşturduğumuz NIKEN Kasım ayı itibari ile 50 adet satışa ulaştı. Türkiye’de ilgi 250 cc ve altı orta segment motosiklete yönelik olsa da son yıllarda çeşitlilik artmaya başladı. İhtiyaca yönelik tüketimde artık tasarım ve performansın da etkisi büyük. NIKEN gerek tasarımı gerekse performansı ile bu anlamda pazarın dinamizmini değiştirecek’ dedi.

İki kat daha fazla çekiş ve frenleme…

Kaslı, atletik ve cesur duran NIKEN ile işe gitmek oldukça gösterişli olacak. NIKEN’ı otomobil gibi yılın 365 günü kullanarak, tüm yolculukların baş karakteri yapmak mümkün. NIKEN’nın kaslı ve atletik gövde tasarımı, Yamaha’nın bu motosikleti enerji dolu bir sürüş için tasarladığının açık göstergesi. Yüksek torklu 3 silindirli motoru ve hafif hibrit şasisi, heyecan verici spor performansı ve uzun mesafelerde sağladığı konfor ile dikkat çekiyor. İki ön tekerlek olması, iki ön lastik ve iki ön fren seti olduğu anlamına geliyor ve bu sayede çekiş ve frenleme kabiliyeti de iki katına çıkıyor.

İki ön tekerleği sayesinde yüksek yol tutuş kabiliyeti ve denge hissi sunan NIKEN, olumsuz hava koşullarında dahi virajları kolayca alacak şekilde geliştirildi. Bu yatabilen çok tekerlekli araca, 15 inç iki ön tekerleğin benzersiz gereksinimlerini karşılamak için Bridgestone tarafından yalnızca NIKEN için ürettiği 120/70R15 V tipi lastikler takıldı. Yüksek yol tutuş, aşınmaya karşı direnç ve ıslak yolda sürüş kabiliyetini arttıran bu lastikler, NIKEN’ın üstün viraj alma performansına katkıda bulunuyor. NIKEN’a güç veren 847cc 3 silindirli motor, Yamaha’nın büyük başarı gösteren popüler modeli MT-09’un motorundan ilham alınarak özel olarak geliştirildi. Sürücü ve yolcuya yönelik yeni donanımlarıyla NIKEN GT, uzun yolda konforlu sürüş sağlıyor.

Özel donanımların eklendiği yeni NIKEN GT ise, gelişmiş uzun mesafe yolculuk özellikleri ile sürücü ve yolcu konforuna yönelik daha fazla yeni işlevler barındırıyor. Yeni NIKEN GT’nin yüksek camı, rüzgar ve hava koşullarına karşı üst gövdeyi daha iyi koruyor. Özel tasarım konfor selesi de sürücü ve yolcu için Sport Touring deneyimini daha konforlu kılıyor. Yüksek kaliteli 25 litre ABS yarı yumuşak yan çantalar hafif, kompakt ve kullanımı kolay. Daha fazla kolaylık için arka çanta taşıyıcının arka kısmında entegre yolcu tutamakları bulunuyor.

Ayrıca çeşitli cihazlara güç vermek veya şarj etmek için ek bir 12V çıkışı bulunuyor. GT modelinde ayrıca park etmeyi, düzenli zincir bakımını ve uzun yolculuklarda lastik kontrolünü kolaylaştıran bir orta sehpa yer alıyor.

NIKEN’ın Önemli Özellikleri

– Motosiklet sektöründe tamamen yeni bir konsept
– Benzersiz viraj alma kabiliyeti
– Ön bölümdeki yol tutuş, özgüven ve frenleme açısından yüksek performans
– Sıra dışı tasarım
– Gelişmiş yatabilen çok tekerlekli teknoloji
– Derin yana yatma açısı, maksimum 45 derece
– Dökme alüminyum salınım kollu hibrit çelik ve alüminyum şasi
– Sürücülü 50/50 ağırlık dağılımı
– 847cc, 3 silindirli, sıvı soğutmalı, DOHC CP3 motor
– Özel yakıt enjeksiyon ayarları ve optimize edilmiş krank mili
– LED ön ve arka farlar
– Entegre LED sinyal lambaları olan YZF-R1’den ilham alınmış aynalar
– 410 mm lastik izi genişliği olan iki adet 15 inç ön tekerlek, 17 inç arka tekerlek
– Yamaha tarafından özel geliştirilmiş chip kontrollü gaz sistemi (YCC-T )
– 3 faklı seçeneği olan D-MODE özelliği
– 50 km/saat üzerindeki hızlarda çalışan Hız Sabitleyici
– 2 modu ve kapatma imkanı sunan Çekiş Kontrol Sistemi
– Vites küçültürken daha fazla denge için kaydırmalı debriyaj
– Sarsıntısız bir şekilde vites büyütmek için Hızlı Vites Değiştirme Sistemi (Quick shifter)
– LCD ekranlı kompakt gösterge paneli
– 18 litre alüminyum yakıt deposu
– Tamamen ayarlanabilir arka süspansiyon
– 298 mm boyutunda iki ön disk fren ve 282 mm arka disk fren
– 12 V DC güç çıkışı

NIKEN GT’ye Özgü Özellikler

– Tüm hava koşullarına uygun, dört mevsimlik uzun mesafe Spor Tourer
– Yüksek cam
– Konforlu sele
– Isıtmalı tutamaklar
– Yarı yumuşak 25 litre ABS yan çantalar
– Yolcu tutamakları olan arka taşıyıcı taban
– Ana sehpa
– İkinci 12 V DC çıkış
– Özel GT gövde renkleri ve ön çatal yüzeyleri

Renkler :

– NIKEN GT Nimbus Grey, siyah ön çatallı
– Phantom Blue, altın sarısı ön çatallı
– NIKEN Graphite, mavi ön çatallı