Bajaj Dominar 400’e büyük çaplı revizyon

Bu içeriğin yayınlanma tarihi 3 aydan daha fazladır, içerdiği bilgiler eskimiş ve geçersiz kalmış olabilir.

Türkiye’de satışı Kuralkan tarafından gerçekleştirilen Bajaj markasının sevilen modeli Dominar 400’e 2020 yılı için büyük çaplı revizyon yapıldı. Upgrade kelimesinin kısaltması UG’yi alan modelde sürüş, konfor ve performansa yönelik 50’ye yakın geliştirme gerçekleştirildi.

Dünyanın üçüncü büyük motosiklet üreticisi Bajaj’ın 2013 yılından bu yana Türkiye distribütörlüğünü yürüten Kuralkan, markanın en yeni modeli Bajaj Dominar 400 UG’yi Türk motorseverlerle buluşturuyor. 28 bin 990 TL’den başlayan fiyatla satışa sunulan model, Bajaj Dominar 400’e göre 50’ye yakın geliştirmeye sahip. Motordan yürüyen aksama göstergelerden yazılımına kadar elden geçirilen Bajaj Dominar 400 UG, 200-600 cc aralığında motora sahip motosiklet arayışında olan motorseverlerin önemli bir tercihi olacak.

Türkiye lansmanı Motobike 2020’de gerçekleştirilecek olan Bajaj Dominar 400 UG, geliştirilmiş hız ve performans değerleri, dik sürüş pozisyonundaki rahatlığı, virajlarda yüksek kavrama gücü sağlayan ters düzenekli süspansiyon sistemiyle dikkat çekiyor.

Motor gücü yüzde 14,28 artırıldı

Motosikleti geliştirmeye motordan başlayan Bajaj, Dominar 400’deki motorun gücünü yüzde 14,28 oranında artırdı. 35 Nm’lik tork değerinden ödün vermeden güç 35 HP’den 40 HP’ye çıkartıldı ve böylece hız da yüzde 6 artırılırken 0-100 km/s hızlanması da 7,1 saniyeye düşürüldü. Hacimsel verimin artırılması adına tek eksantrikli motor çift eksantrik sistemine dönüştürülürken motor aksamında yeniden tasarlanan balansör sistemiyle motorun titreşim seviyesi de düşürüldü. Ayrıca motor şase bağlantı noktaları da titreşimi sönümleyecek şekilde yeniden tasarlandı ve ilave sağlamlık da elde edildi. Motor yönetim yazılımının yeniden haritalanması ile ise daha kararlı bir hızlanma, daha verimli güç yönetimi, daha iyi gaz tepkisi, daha iyi bir motor ivmelenmesi ve daha yüksek hızlara çıkma kabiliyeti sağlandı. Yeni radyatör fanı tasarımıyla daha sessiz çalışma ve daha iyi soğutmaya ilave olarak motor sesini güzelleştirmek adına egzoz sistemi de yeniden tasarlandı ve çift tüplü hale getirildi. Yapılan tüm değişiklikler sayesinde Bajaj Dominar 400 UG, 1 litre yakıtla 30 km mesafe kat edebiliyor.

Tamamen yeni ön süspansiyon

Sürüş konforunu geliştirmek adına tamamen yeniden tasarlanan ön süspansiyon sisteminde yapılan değişiklikle premium ve yarış motosikletlerinde kullanılan ters teleskobik amortisörlere yer verildi. Bu daha konforlu sürüş karakteri ve daha iyi yol tutuş özelliği, yeni nesil Bosch ABS sistemiyle desteklendi.

Dış görünüşe fonksiyonel ve estetik dokunuşlar

Klasikleşen güçlü ve kaslı Dominar 400 ön tasarımı Dominar 400 UG’de de sürerken ayrıca daha estetik görünen yeni yan sehpa ve motor koruma demirlerine de yer verildi. Diğer taraftan yeniden tasarlanan dijital bilgi ekranına vites göstergesi ve yol bilgisayarı da eklendi. Yan aynaların da yeniden tasarlandığı Bajaj Dominar 400 UG’de depo tank pedi de artık karbonfiber görünümüne sahip.

Kısaca daha fazla güç, daha az titreşim, daha kaslı bir görünüm ile çok sevilen Dominar 400 modeli, UG uzantısıyla tamamen yeni bir motosiklete dönüştü. Siyah ve Yeşil renklerle satışa sunulan model, 2019 yılından beri hizmet veren Kuralkan e-ticaret sitesi www.ekuralkan.com ve 92 yetkili bayi üzerinden satın alınabiliyor. Ayrıca Motobike 2020 Fuar’ı ziyaretçileri, Kuralkan tarafından satılan motosikletlere kredi kartına tek çekim, yarısı peşin-kalanı kredi kartına tek çekim veya taksit ve yüzde 40’ı peşin – kalanı 36 aya kadar vadeli ve senetli satış şekliyle sahip olabilecekler.