Bajaj, 14 İlde Motosiklet Tutkunlarıyla Buluştu

Bu içeriğin yayınlanma tarihi 3 aydan daha fazladır, içerdiği bilgiler eskimiş ve geçersiz kalmış olabilir.

Dünyanın en büyük motosiklet üreticileri arasında yer alan ve Türkiye distribütörlüğü Kuralkan Motorlu Araçlar Üretim Sanayi ve Dış Ticaret A.Ş. tarafından yürütülen Bajaj, Türkiye’de Euro4’e geçen ilk ve tek marka olarak, 14 ili kapsayan bir roadshow gerçekleştirdi.

Bajaj’ın uzun süredir beklenen üst segment motosikleti “Dominar 400”ün Türkiye genelinde düzenlenen lansmanı ve test sürüşü aktivitesi ile “Pulsar” motosiklet tutkunlarını bir araya getirdi. İlk etabı Tekirdağ, Çanakkale, Balıkesir, Manisa, İzmir, Aydın, Denizli, Muğla, Antalya, Konya, Ankara, Eskişehir, Bursa ve Kocaeli’nde gerçekleşen etkinliklerde, test sürüşlerinin yanında katılımcılar arasında eğlenceli yarışmalar da düzenlendi.

Kuralkan Motorlu Araçlar Genel Müdürü Ekrem Ata, teknolojik gelişmelerin öncü markası olan Bajaj’ın, Euro4 gibi yeni normlara hemen adapte olup ve bu ürünleri geliştiren bir marka olduğunu belirterek şunları söyledi;

“Bu tür teknolojik yeniliklerimizi ve yeni modellerimizi hızla yükseliş trendi gösteren Türkiye motosiklet pazarında tanıtmak istiyoruz. Bu amaçla 14 il kapsayan bir roadshow etkinliği düzenledik. Aynı zamanda; Bajaj lisansıyla Türkiye’de üretim yapan bir marka olarak ekonomimize istihdam ve katma değer de sağlıyoruz. Bajaj markasıyla Türkiye’de üçüncü yılın sonunda % 13’lük pazar payına ulaşarak, vitesli grupta tüm markalar içinde dördüncü sıraya yükseldik. Bajaj yıllık 4 milyon adetlik üretimiyle dünyanın üçüncü büyük motosiklet üreticisi unvanını taşıyor. 5 kıtada 62 ülkede satış yapan Bajaj, bunun 35’inde de lider durumda. Kuralkan Holding olarak, Türkiye’deki çıtamızı 2017 yılında daha yükseğe çıkararak, vitesli motosiklet grubunda yüzde 20-25 aralığında bir konuma gelerek pazar liderliğini hedefliyoruz. Tüm yeni modellerimiz ve iddiamızı en üst seviyede ortaya koyan Dominar 400 ile amacımız tüm Türkiye’de liderliğe yükselmek.”

Bajaj Yüzde 118 Büyüdü

Motosiklet sektöründe 2003 yılından bu yana sektör liderliğini bırakmayan Çin üretimi motosiklet satışlarının önemli bir oranda azalırken, spor ve süper sport segmenti atağa kalktığı gözleniyor. Motosiklet pazarının 2016 yılında yüzde 13,5 oranında daralırken, Bajaj yüzde 118 oranında bir büyüme yakaladığının altını çizen Kuralkan Motorlu Araçlar Direktörü Ekrem Ata, şöyle konuştu;

“Kaliteli ve çizgi üstü markalar pazar hakimiyetini ele geçirirken spor segmentinde yüzde 67’lik pazar payı ile Bajaj Auto açık ara liderliğini korudu. 2016 yılında pazar payımız yüzde 13,5 olarak gerçekleşti. Amacımız sektör daralsa da pazarda lider olmaktır. Türkiye’de 100 kişi başına düşen motosiklet miktarı hala Avrupa ve Uzak Doğu’nun gerisinde. Uluslararası verilere göre Almanya’da her 100 kişiden 9’unun, Avusturya’da 8’inin, Uzak Doğu’da ise 40’ının motosikleti bulunurken, Türkiye’de ise 100 kişiden sadece 3’5 i motosiklet sahibi. Ancak son 10 yılda bu rakam süratle artıyor. Bu rakamın 2017 yılından başlayarak yukarı doğru bir tırmanışa geçeceğini öngörüyorum”

Avrupa Standartlarına Uyan Tek Marka

Euro4 standardının özellikle frenleme konusunda oldukça iddialı olduğunu ifade eden Ekrem Ata, “Euro4 2017 yılında tüm motosikletlerde uygulanması gereken bir Avrupa standardıdır. Süreç bir yıl daha uzatıldı ancak Bajaj 2018 yılını beklemeden tüm modellerinde bu standarda geçmiştir. Bu bağlamda Bajaj tüm modellerinde Euro4 normlarına geçerek Avrupa standartlarına uyan tek marka olmuştur” diye konuştu.

Yeni Modeller Yollarda

Euro4 teknolojisine dahil olan; ABS, Full Enjeksiyon, OBD1 ve Yakıt Buharı Koruma Sistemleri ile sokakların asi çocuğu yeni Pulsar NS200, RS200 ve NS160 ile “adventure naked” sınıfının iddialı modeli Dominar 400 bayilerdeki yerini aldı.

Dominar 400 performansı, şık tasarımı, gelişmiş teknolojisi ve yüksek güvenlik özellikleriyle öne çıkarken, markanın teknoloji, tasarım ve performans açısından ulaştığı noktayı da gözler önüne seriyor. Naked motorun hareket kabiliyetini, adventure spor segmentinin de konforunu sunan Dominar 400, su soğutmalı 35 HP gücündeki 375cc’lik motoru; 6500d/d 35nm tork üretiyor. 6 vitesli şanzıman ile 4 valf ve 3 bujisi bulunan Dominar 400 aynı zamanda ön ve arka ABS fren sistemiyle de güvenliği ön planda tuttuğunu gösteriyor. Dominar 400, 17.998 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor.

Türkiye pazarına girdiği günden beri sport segmentinin lideri olan Pulsar NS200’ün Euro4 standartlarıyla uyumlu yeni NS200 ile üç bujili motorun sağladığı en üst seviyedeki güç dağılımı; içindeki adrenalin tutkusunu sonuna kadar yaşatacak. Pulsar NS200’ün tavsiye edilen perakende fiyatı 11.300 TL.

Son kilometreye kadar pes etmeyenler ve yola imzasını atanlar için dizayn edilen Euro4 teknolojisine sahip yeni RS200 4 valfli, SOHC motorlu, sıvı soğutmalı silindiri ile tam bir güç makinası. ABS destekli fren sistemi ile maksimum hızda bile her türlü hava koşullarında kısa fren mesafesi sağlayan yeni RS200’ün tavsiye edilen perakende fiyatı 13.590 TL.

Vergi oranları sektörü daraltıyor

“Motosiklet sektörü Türkiye’de henüz hak ettiği noktada değil. Bunun nedenlerinden biri de yüksek ÖTV oranlarıdır” diyen Ekrem Ata, “250cc ve altı modellerden % 8 ÖTV alınmaktadır. 250cc ve üzeri motosiklerden % 37 ÖTV alınmaktadır. Aslında 500cc’ye kadar olan modeller bir ulaşım aracıdır ve lüks segment sınıfına alınmaması gerekir. Hatta hayat kurtaran ekipmanlardan KDV uygulamasının en azından belli bir süre için kaldırılması uygun olacaktır. Ayrıca, güvenli sürüş eğitimine, trafik sigortalarına ve ruhsat plaka masraflarına devlet tarafından teşvik edici destekler bekliyoruz” dedi.