Don Vesco : Motosiklet yarış efsanesi, kara hız rekoru sahibi

Bu içeriğin yayınlanma tarihi 3 aydan daha fazladır, içerdiği bilgiler eskimiş ve geçersiz kalmış olabilir.

1999 yılında AMA tarafından Motosiklet “Hall of Fame” ‘ine dahil edilen Don Vesco fabrika yol yarışçısı, dirt pist yarışçısı, yarış takımı sahibi, kara hız rekoru sahibi.

1950 – 1960 yıllarda ki yol yarışlarında gösterdiği performans ile ön plana çıkan ve dikkatleri üzerine çeken Vesco, 1970 ‘lerde kırdığı kara hız rekoru ile ününü arttırır ve 90 ‘lı yıllara kadar gelir.

8 Nisan 1939 yılında Kaliforniya ‘da doğan Vesco ‘nun babasının en büyük hobisi Kaliforniya ‘nın kurumuş dere yataklarında hot rod sürmekmiş. Vesco babasının bu hobisi sayesinde genç yaşta motorlu araçlar ve mekanik ile tanışır, daha çocukken dahi gerek kaykay, gerek bisikletle, kardeşleri ve arkadaşları ile devamlı yarış yapar. Yarışların her zaman hayatında yeri olduğunu söyleyen Vesco daha bir kaç aylıkken babası kardeşleri ile beraber onu San Diego ve çevresindeki yarışlara götütürmüş.

Ünlü otomobil yarışçısı Billy Vukovich, motosiklet yarışçıları Joe Leonard ve Brad Andres ilk kahramanları olurlar. Ergenlik çağında mekanik yeteneklerini paraya çevirir, 20$ a eski bir Cushman scooter satın alır. Bu aracı tamir edip 25$ a satar, tamir ettiği bir Triumph ile ilk resmi yarışına katılır. Bu yarış yerel bir drag yarışıdır. O motorla yarışmalara katılmaya devam eder, TT ler, eski askeri havalimanında yapılan pistte yapılan yol yarışlarına katılır. O dönem yarışlarda Cal Rayborn ‘de yer almaktadır, ikilinin çok az paraları vardır ve arabaları yoktur, arkadaşlarından birinin babasından ödünç aldıkları arabaya motorları yüklerler ve Güney Kaliforniya ‘da yapılan yarışlara katılmaya giderler.

1950 ‘li yılların sonu – 60 ‘lı yılların başında Vesco bir çok yerel yarıştan zaferle ayrılır, ABD pazarına yeni giren Honda ‘nın dikkatini çeker. Firma Vesco ‘yu takımına katar ve RC161 modeli ile yarışmasını sağlar. Araç 250cc, 4 silindir oldukça pahalı bir araçtır.

1963 yılına kadar Honda için yarışan Vesco bu sefer pazara yeni giren Yamaha ‘dan Daytona International Speedway ‘de ABD GP de yarışması için teklif alır. 250cc Yamaha RD56 GP aracını kullanır, 500cc sınıfını kazanır. Veco artık ülke çapında tanınıyordur, Yamaha onun adı altında bayi açmayı teklif eder, Vesco aynı anda hem yarışıp hem bayiliği götüremeyeceği sebebiyle teklifle ilgilenmez. İşten ayrıldıktan sonra Yamaha ile tekrar görüşür ve 1966 yılında Kaliforniya El Cajon ‘da yeri açar.

Dükkan yarışçıların uğrak yeri olur, Vesco yarışçılara sponsor olmaya başlar, öyle ki bir dönem bu sponsorluklarının sayısı 60 yarışçıya kadar çıkar.
1960 ‘ların sonunda Vesco Honda, Yamaha, BSA için fabrika yarışçısı olarak hizmet vermiştir. 250 GP de kısa bir süre Bridgestone içinde piste çıkar.

1970 ‘li yılların başında kendi adına yarışan çok yetenekli 2 yarışçıya sahiptir: Kel Carruthers ve Cal Rayborn. 70 ‘li yıllarda Gene Romero, David Aldana, Ron Pierce, Yvon du Hamel gibi sporcular Vesco Yamaha Racing takımı adına yarışmışlardır.

1970 senesi Eylül ayında 251.66 mil/s ile çift Yamaha motora sahip streamliner içerisinde Bonneville tuzlalarında kara hız rekorunu kırar. 1 aydan daha kısa bir süre sonra Vesco ‘nun uzun süredir arkadaşı olan Cal Rayborn, rekoru Harley-Davidson ile geçer.

1975 senesinde Vesco, çift Yamaha TZ750 motora sahip Silver Bird Yamaha ile 300 mil/s bariyerini geçer.

1978 senesinde kendi rekorunu bu sefer çift Kawasaki turbo ile 318.598 mil/s olarak geliştirir. Bu rekor 12 sene geçilemez.

1999 senesinde Vesco bu sefer “Turbinator” ile 427.832 mil/s hıza ulaşır. Helikopter motoruna sahip araç rekoru kırdığunda Vesco tam 60 yaşındadır.

2001 senesi Ekim ayında Bonneville ‘de Turbinator ile 458.400 mil/s hız yapar ve FIA Dünya kara hız rekorunu kırar.

Vesco 16 Aralık 2002 senesinde uzun süre mücadele ettiği kansere yenilerek hayata veda etti.