Yamaha R25 Cup’ta Yarışacak 13 Genç Belli Oldu

Bu içeriğin yayınlanma tarihi 3 aydan daha fazladır, içerdiği bilgiler eskimiş ve geçersiz kalmış olabilir.

Yamaha Motor Türkiye’nin genç yeteneklere fırsat yaratmak ve başarılı gençleri desteklemek amacıyla başlattığı bLU cRU ‘Yeni Nesil Yarışçı Yetiştirme Programı’nda eğitimler tamamlandı, elemeler başladı. Heyecanlı bir sürecin sonunda yoğun ilgiyle karşılanan programa ailelerin de desteği ile 700’ün üstünde genç başvurdu. Mart ayında başlayan projede, 72 genç Yamaha’dan uluslararası standartlarda eğitim alma fırsatı buldu. Eğitimlerini başarıyla tamamlayan gençler ilk elemeden geçti ve 13 yetenekli isim 6-7 Temmuz tarihlerinde düzenlenecek R25 Cup yarışlarına katılma hakkı kazandı.

Elemelerde ilk kez profesyonel bir pistte sürüş gerçekleştiren ve Kenan Sofuoğlu, Toprak Razgatlıoğlu ve Bahattin Sofuoğlu ile pistin tozunu attıran gençler kıyasıya bir mücadele verdi. Heyecanla beklenen ve Kenan Sofuoğlu Akyazı pistinde gerçekleşecek final elemelerinde son 3’e kalacak yetenekler içinse Avrupa R3 bLU cRU Challenge’da yarışabilmek için büyük bir fırsat doğacak.

Bora Cansever “Başarının ortaya çıkması için fırsat yaratmak gerekir”.

Motosiklet tutkusuyla çarpan genç yüreklere R3 bLU cRU Challenge’da ve sonrasında dünyanın en önemli uluslararası karşılaşmalarında yarışma fırsatı yaratan Yamaha’nın  bLU cRU ‘Yeni Nesil Yarışçı Yetiştirme Programı’  yoğun talep aldı. Kenan Sofuoğlu ile birlikte Mart ayında başlattıkları projeye yaklaşık 700 gencin başvurduğunu belirten Yamaha Motor Türkiye Genel Müdürü Bora Cansever ‘gençlere böyle imkanlar sunulduğu takdirde Türkiye adına önemli başarılar elde edecek nice yeteneklerin çıkacağına inanıyoruz. Başarının ortaya çıkması için fırsat yaratmak gerekiyor. Biz bu fırsatı veriyoruz gençlere. Eğer yeterli imkân verilir ve doğru bir yönlendirme yapılırsa dünya pistlerinde Türk gençlerini izliyor olacağız. İnanıyoruz ki bu gibi projeler ülkemizde motor sporlarının ve motosiklet endüstrisinin gelişimine fayda sağlayacak. Bu proje ile ailelerin de olurunu alarak bir anlamda güven de aşılıyoruz. Yeni nesil motosiklete yoğun ilgi gösteriyor ancak aileler tarafında bir endişe ile karşılaştıkları için yeteneklerini sergileme imkânı da bulamıyorlar. Biz bu proje ile daha kurumsal bir yaklaşımla güven tesis ederek bir anlamda motosiklete ilgisi olan yeteneklere doğru eğitim olanakları da sağlıyoruz’dedi. Yamaha’nın Kenan Sofuoğlu ile gerçekleştirdiği ‘Yeni Nesil Yarışçı Yetiştirme Programı motor sporlarında Türkiye’den daha fazla dünya şampiyonunun çıkması için güçlü bir proje. Projenin, dünya pistlerini iyi tanıyan bir dünya şampiyonu tarafından desteklenmesi finale kalacak gençler için büyük avantaj sağlıyor.

R3 bLU cRU Challenge’a gidecek yolda ilk adım 6-7 Temmuz’da atılacak.

Proje kapsamında yarışa gönül veren 13-16 yaş aralığındaki 72 yetenekli genç Mart ayından bu yana Yamaha Riding Academy’nin deneyimli eğitmenleri Metehan Yılmaz ve Ömer Faruk Topkar tarafından yoğun eğitim alıyor. Uzun yıllardır Yamaha Riding Academy’de yüzlerce sürücüye güvenli sürüş eğitimi veren Yılmaz “programa yetenekleriyle bizi şaşırtan ve heyecanlandıran gençler başvurdu. Eğitim sürecinde bu yetenekleri doğru işlemeye ve yönlendirmeye çalıştık. Eminiz ki hem R3 bLU cRU Challenge’da ve devamında Superbike WorldSSP 300’de Türkiye’yi temsil edecek ve ilk 3 arasında göreceğimiz yarışçılar bu okuldan çıkacak” dedi.  

Dünya şampiyonluğuna giden yolda Yamaha R3 bLU cRU Challenge önemli bir adım.

Geçtiğimiz günlerde R25 Cup yarışları için ilk eleme Kenan Sofuoğlu’nun Akyazı’daki pistinde gerçekleştirildi. Dünya Supersport Şampiyonu Kenan Sofuoğlu, 6-7 Temmuz tarihlerinde Türkiye Motor Sporları Fedarasyonu’nun düzenlediği Super Moto yarışlarını takiben 4 ayak şeklinde gerçekleşecek R25 Cup’ta kıyasıya yarışacak 13 genci seçti. Bu 4 yarış sonucunda ilk 3’e girecek gençler R3 bLU cRU Challenge’a gitmeye hak kazanacak.  

Yamaha’nın dünya genelinde düzenlediği on-road ve off-road sürüş eğitim programı bLU cRU’nun düzenlediği ‘R3 bLU cRU Challenge’da yarışma hakkı elde eden gençlerin sonraki hedefleri ise Superbike WorldSSP 300 olacak. Yamaha R3 bLU cRU Challenge, dünyanın dört bir yanından en iyi genç yetenekleri bulmak, beslemek ve geliştirmek için kuruldu ve bugüne kadar birçok gencin hayallerini gerçekleştirmeleri için kariyer yolu sağladı. Andy Verdoia ve Galang Hendra Pratama gibi isimlere dünya şampiyonasında önemli bir fırsat yaratan R3 bLU cRU, motosiklet sporlarına ilginin artması için de önemli bir misyon üstleniyor.