Toprak Razgatlıoğlu Ve Takımı Pata Yamaha BRIXX Dünya İkincisi Oldu

Bu içeriğin yayınlanma tarihi 3 aydan daha fazladır, içerdiği bilgiler eskimiş ve geçersiz kalmış olabilir.

Türk motor sporları tarihinin en önemli başarısına imza atarak 2021 Dünya Superbike Şampiyonu olan Toprak Razgatlıoğlu Türkiye’yi bir kez daha gururlandırdı.  Pata Yamaha Brixx Fabrika Takımı pilotu Toprak Razgatlıoğlu, 2022 Dünya Superbike Şampiyonası’nı ikinci olarak tamamladı. Sezon boyunca 11 ülkede 36 yarışın koşulduğu 2022 Dünya Superbike’da Toprak Razgatlıoğlu, 529 puan toplayarak dünya ikincisi oldu, Yamaha Motor’a da markalar klasmanında ikinciliği getirdi.

Türk spor tarihine bir kez daha ismini yazdıran Toprak Razgatlıoğlu sezon boyunca 2 kez 3’te 3 yaptı. Şampiyona da 7 kez birincilik, 6 kez ikincilik ve 5 kez üçüncülük elde etti.  Tissot Superpole ödülünü 4 kez pole pozisyonundan, 3 kez de pole dışından başlayarak toplam 7 kez kazandı. 2020 yılından bu yana 30 podyum zaferi ile Noriyuki Haga’nın rekorunu kırarak Yamaha Motor’un en değerli yarış pilotu oldu. 2022 Dünya Superbike Şampiyonası boyunca yaşadığı talihsizliklere rağmen, ilk üçten asla kopmadı, onuncu ayak Arjantin yarışına kadar birincilik için Bautista’yı zorlamaya devam etti. Arjantin yarışında istediği başarıyı elde edemeyen neredeyse yarış dışı kalan Toprak Arjantin’de ilk yarışı on beşinci tamamladı. Topladığı puanlarla şampiyonluğu garantileyen Bautista, henüz WSBK sezonu bitmeden on birinci yarış Endonezya ayağında şampiyonluğunu ilan etti. Sezon başından bu yana asla pes etmeyen ve birincilik için kıyasıya rekabet eden Pata Yamaha Fabrika Takımı pilotu Toprak Razgatlıoğlu, Pata Yamaha Brixx takımı ile hem yarışçı hem de takımlar sıralamasında dünya ikincisi oldu.

Yamaha Motor Türkiye Ülke Direktörü Hakan Kaya, “Toprak ile 1 yıl daha beraberiz.”

Pata Yamaha takımı ile birlikte sezon boyunca aksiliklerle savaşan ve sonucunda dünya ikinciliği gibi önemli bir başarı elde eden Toprak Razgtlıoğlu ile gurur duyduklarını belirten Yamaha Motor Türkiye Ülke Direktörü Hakan Kaya “Toprak ve takım rekabeti asla bırakmadı, pes etmedi. Zor bir sezon geçirmesine rağmen hem Toprak hem de Yamaha takımı motivasyonlarını asla kaybetmediler ve dünya ikinciliği gibi önemli bir başarı ile sezonu kapattık. Şampiyona tarihine bakıldığında Yamaha takımı da Toprak ile birlikte önemli dereceler elde etti. Birbirlerine önemli tecrübeler kazandırdılar.  Yamaha iki sezondur üretici, sporcu ve takım olarak şampiyonluğa adını yazdırdı ve Türkiye’nin bu platformda marka değeri yükseldi. Toprak ile 1 yıl daha beraberiz. Umarım 2023 sezonunda da podyumda olacağız” dedi.