Uykusuzluğa Dikkat!

Bu içeriğin yayınlanma tarihi 3 aydan daha fazladır, içerdiği bilgiler eskimiş ve geçersiz kalmış olabilir.

Ramazan Bayramı’nın gelmesiyle hemen hemen herkes ya sevdiklerini ziyaret etmek ya da tatil için yollara düşüyor. Uzun yola gidecek sürücülerin en büyük sıkıntılarının başında ise uykusuzluk geliyor. Uykusuz yola çıkmanın tehlikelerine dikkat çeken Doktortakvimi.com üyesi Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Hakan Kaynak, uzun yola çıkacak sürücüler için önemli tavsiyelerde bulunuyor.

Trafikte deneyim kadar dikkat de büyük önem taşıyor. Dikkati ve refleksi etkileyecek en önemli unsurların başında ise uykusuzluk ve yorgunluk geliyor. Özellikle yola çıkmadan önce hazırlık telaşıyla uykusuz kalan sürücüler, trafikte tehlikeye davetiye çıkarıyor. Doktortakvimi.com üyelerinden Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Hakan Kaynak, uykusuz kalmanın tehlikelerine dikkat çekerken, sürücülere yolculuğa nasıl hazırlanacakları konusunda da tüyolar veriyor.

Uykusuzluk refleksleri ve performansı yavaşlatıyor!

Doktortakvimi.com üyesi Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Hakan Kaynak, geceyi uykusuz geçirmiş insanların ertesi gün reflekslerinde ve performanslarında ciddi bir yavaşlama olduğuna dikkat çekiyor. Kişi kendini iyi hissetse bile, reaksiyon verme süresinde azalma görülüyor ve sürücünün tehlike anında kazayı önleme yeteneği de olumsuz etkileniyor.

Uzun yolculuğa çıkılacağı zaman, kişilerin genellikle alışık oldukları süre kadar uyumaları gerektiğini belirten Prof. Dr. Hakan Kaynak;

“Alışık olunan uyku süresini artırmaya çalışmak, yolculuk öncesi ortaya çıkan heyecanla birlikte uykusu kaçma eğiliminde olan insanların uykusunu daha çok kaçıracaktır. Dolayısı ile yolculuk öncesi günlük düzen devam ettirilmeli. Normalden daha erken yatmak veya geç uyumak uykuyu daha çok kaçırır.” diyor.

Araba kullanırken uykumuzun geldiğini nasıl anlarız?

Prof. Dr. Hakan Kaynak, sürücülerin araba kullanırken uykularının geldiğini çok kolay anlayabileceklerini söylüyor. Esneme, zaman zaman şeritten kaçırmalar veya kaymalar, direksiyon hakimiyetinin azalması uykusu gelen ve refleksleri yavaşlayan bir sürücünün göstereceği belirtilerden. Sürücüler böyle durumlarda fazla vakit kaybetmeden hemen mola vermeli, mümkünse 15-20 dk uyumalı ve uyarıcı içeceklerle uykusunu geçirmeye çalışmalı. Prof Dr. Kaynak, sürücülerin ancak uykularının geçtiğinden ve reflekslerinin yerine geldiğinden emin olduklarında yola çıkmalarını öneriyor.

İşte, pratik öneriler;

  • Sürekli olarak araba kullanmayın, 2-3 saatte bir kısa molalar verin.
  • Kısa molalarda uyku kaçırıcı kola, çay ve kahve gibi içecekleri tercih edin, uyku veren süt, yoğurt, ayran gibi gıdalardan ve aşırı yemekten kaçının.
  • Uykunuzun geldiğini anladığınızda mola verin. Mümkünse 15-20 dakika uyuyun. Yola, uyku halinin geçtiğinden ve reflekslerinizin normale döndüğünden emin olduğunuzda çıkın.
  • Yolculuk öncesi normalden erken yatmak, geç yatmak gibi düzen bozucu hareketlerden kaçının. Alışık olduğunuz uyku düzenini koruyun.
  • Gün içinde trafik kurallarınca belirlenmiş sürelerin üzerinde araba kullanmamaya dikkat edin.
  • Ramazan Bayramı’nda yola çıkmak için acele etmeyin. Gece uyuyamadıysanız, uyuyamadığınız uykuyu sabah uyuyarak telafi etmelisiniz.