Trafikte Sorumluluk Hareketi tatil için yola çıkacakları uyarıyor

Bu içeriğin yayınlanma tarihi 3 aydan daha fazladır, içerdiği bilgiler eskimiş ve geçersiz kalmış olabilir.

Her yıl, okulların kapanması, yaz tatili döneminin başlaması ve bayram tatilleri gibi sebeplerle araçlarıyla uzun mesafe yolculuğa çıkanların sayısı artış gösteriyor. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı koordinasyonunda ve TÜVTÜRK’ün desteğiyle hayata geçirilen Trafikte Sorumluluk Hareketi de, okulların kapanmasıyla birlikte yaz tatiline çıkan ailelere ve Ramazan Bayramı’nda yola çıkacak araç kullanıcılarına güvenli seyahatle ilgili bazı hatırlatmalarda bulunuyor.

Trafikte Sorumluluk Hareketi, Türkiye’de can ve mal kayıplarına yol açan en ciddi sorunlardan birisi olan trafik konusunda koruyucu önlemler alınması ve sorumluluk bilincinin geliştirilmesi amacıyla toplumda farkındalık yaratmaya devam ediyor. Özellikle uzun tatil dönemlerinde sayısı artan trafik kazalarının, yaz tatili döneminde ve Ramazan Bayramı’nda üzücü sonuçlar doğurmaması amacıyla, Trafikte Sorumluluk Hareketi, yola çıkacak araç kullanıcılarını daha dikkatli olmaları yönünde uyarıyor.

Tatil, bayram ziyaretleri gibi amaçlarla şehirlerarası yolculuk yapan araç sayısının arttığı bu dönemde Trafikte Sorumluluk Hareketi; dikkatsizlik, uykusuzluk, ihmalkârlık ve trafik kurallarına uymama gibi nedenlerle istenmeyen sonuçlarla karşılaşılabileceğine dikkat çekiyor.

Trafikte Sorumluluk Hareketi, olumsuz sonuçlarla karşılaşmamak adına, seyahate çıkmadan önce ve seyahat süresince, araç bakımı ve güvenli yolculuk yönlerinden uyulması gereken 10 önemli kuralı aktarıyor:

  1. Araç bakımının, muayenesinin ve seyahat öncesi temel kontrollerin yapılmış olması, (Aracın su, yağ, lastik, aydınlatma, klima sistemleri v.b. kontrolü; ilkyardım çantası, yangın söndürme tüpü, ikaz işaretleri, gerekli trafik belgeleri, harita bulundurulması)
  2. Başta emniyet kemerlerinin bağlanması olmak üzere trafiğe çıkmadan, doğru ve güvenli sürüşle ilgili hazırlıklarının tamamlanması, (Koltuk, ayna ayarları, eşyaların sabitlenmesi v.b)
  3. Aracın, trafik kurallarının izin verdiği sınırlar dahilindeki hızlarda kullanılması,
  4. Toplam 8 saatten fazla araç kullanılmaması, 2 saatte bir 15 dakikalık mola verilmesi
  5. Yol boyunca trafik ışık, levha, işaret ve işaretçilerine dikkat edilmesi, yaya geçitleri, çocukların bulunduğu bölgelerde azami dikkat gösterilmesi,
  6. Araç kullanıcısının seyir sırasında kesinlikle cep telefonu kullanmaması,
  7. Aracın sakin bir şekilde kullanılması, olası diğer sürücü hatalarına karşılık verme eğilimi gösterilmemesi,
  8. Araç kullanıcılarının yolculuğa hazır fiziki duruma sahip olması, (Dinlenmiş, rehavet sağlayıcı ilaç/alkol v.s almamış olması)
  9. Gece yolculuklarının görüş zafiyetini artırdığı için mecbur kalınmadıkça tercih edilmemesi,
  10. Herhangi bir kazaya karışılması ve rastlanması durumunda, öncelikle çevre ve kişi emniyetinin alınması, kaza yerine yaklaşan diğer sürücüleri uyarıcı tedbirlerin alınması,

Detaylar hayat kurtarır
Sürüş öncesi hazırlıkların ve yolculuk sırasında dikkat edilmesi gerekli konuların, detay olarak görülüp göz ardı edilmemesi gerektiğine işaret eden Trafikte Sorumluluk Hareketi, bu 10 madde haricindeki bazı bilgilerin de hem seyahatin daha rahat ve konforlu, hem de güvenli olmasına katkı sağlayacağını belirtiyor. Yolculuk öncesinde yapılacak seyahat planlaması, güzergahın belirlenmesi, rotadaki hava ve yol durumu gibi değişken koşullar hakkında bilgi edinilmesi beklenmeyen olumsuzlukların önüne geçmeyi sağlıyor.

Özellikle ortalama hızın daha yüksek olduğu şehir dışı yollarda bir anlık konsantrasyon kaybının kazalara sebebiyet vereceğine dikkat çeken Trafikte Sorumluluk Hareketi, araç kullanıcısının, dikkatinin dağılmasına neden olabilecek bir şeyler yemek veya içmek, telefonla konuşmak veya telefon mesajlarını okumak gibi eylemlerden kesinlikle kaçınılması gerektiğini hatırlatıyor.