Şampiyona Görkemli Veda

Bu içeriğin yayınlanma tarihi 3 aydan daha fazladır, içerdiği bilgiler eskimiş ve geçersiz kalmış olabilir.

Milli Takımlar Kaptanımız Kenan Sofuoğlu, Dünya Supersport Şampiyonası’nın 5. Ayağı İtalya yarışında son kez piste çıktı. İtalya’daki Imola Pisti’nde dün basın toplantısıyla aktif sporculuk yaşamını sonlandıran Kenan Sofuoğlu, yarış öncesi pistteki 3. çizgideki yerini aldı. Sofuoğlu, daha sonra start almadan padoka geri döndü. Diğer yarışçıların mücadelesini izleyen Sofuoğlu, tören alanına geçerek hayranlarına veda etti. Spor kariyerini sonlandırıpp sembolik olarak çizgide yer aldığını anlatan Sofuoğlu, “Aktif spor kariyerimi bitirdim. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın benim için bu yönde tavsiyeleri vardı. Ben de bunu gerçekleştirdim.” diye konuştu.

ÜLKEMİZİ YILLARCA BAŞARIYLA TEMSİL ETTİ

İtalya’da milli sporcumuzu yanlız bırakmayan Türkiye Motosiklet Federasyonu Başkanı Bekir Yunus Uçar, Kenan’ın spor hayatına başlayalı uzun yıllar olduğunu belirtti. Sofuoğlu’nun son kez piste çıktığını vurgulayan Başkan Uçar, şöyle konuştu: “2018 Mayıs’ta son yarışmasına çıkmış oldu. Böylece arkadaşlarıyla da vedalaşma imkanı buldu. Türkiye’nin sayılı spor elçilerinden biriydi. Sadece Türk sporu adına değil, Türk insanı, genci adına önemli elçilik yaptı. Bizi anlattı. Bizi dünyaya doğru ifadelerle, çalışan, gayret gösteren, kazanan, kazanamadığında da olgunluğundan hiçbir şey kaybetmeyen bir sporcu, genç, Türk insanı kimliğini bütün yarış hayatı boyunca her yerde sergiledi. Bütün tribünlerden, 10 binlerce kişinin yer aldığı sahneden bunu anlayabiliyoruz.”

Kenan örnek kişiliğinden dolayı gurur duyduğunu anlatan Başkan Uçar, “Kenan’ın Türk sporuna büyük hizmetleri oldu. Bugün artık hizmetlerin format değişikliğine gitmesi gereken gündü. Sayın Cumhurbaşkanımızın talebi üzerine, annesinin arzu ettiği, bizlerin de buruk bir şekilde tamam dediğimiz bir kariyer sonlandırması yaşadı. Kenan bundan sonra yeni sporcular yetiştirmek adına çok daha önemli hizmetler üstlenecek. Aslında biraz daha yükü ağırlaştı. Eğer kendisi arzu ederse, Türkiye Motosiklet Federasyonu’nun seçimlerinde, delagasyonunu oluşturan kulüp ve delegelerimiz de uygun görürse ben bugün dahi bırakmaya kendisi için razıyım. Bunu defalarca da dile getirdim. Umut ediyorum ki belki federasyon başkanı olarak, belki bir spor adamı olarak veya bir antrenör, menajer olarak bu spora, Türk sporuna hizmete devam edecektir. Kenan için her şey yeni başlıyor. Bambaşka bir hayata geçecek. Yarış kariyeri bitti belki ama insana ve etrafındaki yarışçılara emek etmeye gayreti sürdürecektir.” dedi.

HAYRANLARIYLA VEDALAŞTI

Dünya Supersport Şampiyonası’nda 5 kez şampiyonluğa ulaşan milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu, aktif spor yaşamına veda etti. Sofuoğlu için Dünya Supersport Şampiyonası’nın 5. ayağı İtalya yarışında jübile organizasyonu düzenlendi. Şampiyonanın sıralama turlarına katılan Sofuoğlu, ardından basın toplantısı düzenleyerek aktif spodrculuk kariyerini noktaladı. Kenan Sofuoğlu, takımı Kawasaki Pucetti’nin kendisi için çok güzel bir organizasyon gerçekleştirdiğini söyledi. Seyirci ve bu sporu seven İtalyanların önünde düzenlenen jübile organizasyonun bugüne kadar hiçbir sporcuya nasip olmadığını vurgulayan Sofuoğlu, şöyle konuştu: “Ben buraya yarışmak için değil, yarışlara elveda etmeye geldim. Rabbim çok güzel başarılar, kariyer nasip etti. Bugün veda gününümüzdü, resmi olarak da artık burada noktaladık. Burada bana destek olan herkese çok teşekkür ediyorum.”

Avrupa ülkelerinden gelen gurbetçi Türkler, tören sırasında Kenan için, “Bu ülke seninle gurur duyuyor” sloganları atarak Türk bayrağı açtı. Ayrıca hayranları, Sofuoğlu’nun fotoğrafının da yer aldığı ve “Kenan Sofuoğlu, Güle Güle Efsane 1998-2018” yazılı tişörtler giydi.

Veda törenine Kenan Sofuoğlu’nun öğrencileri milli sporcularımız Toprak Razgatlıoğlu, Can Öncü ve Deniz Öncü’de katıldı.

Törende geçmiş yıllarda rakipleri arasında yer alan ve takım arkadaşlarının da bulunduğu motosikletin önemli isimleri Kenan ile ilgili anılarını paylaştı. Ayrıca Sofuoğlu’nun başarıların ve yarış anlarının anlatıldığı video gösterimi yapıldı.

TMF