Russ Collins

Bu içeriğin yayınlanma tarihi 3 aydan daha fazladır, içerdiği bilgiler eskimiş ve geçersiz kalmış olabilir.

Russ Collins, 1960 – 70 li yıllarında drag efsanesi. Hem yarışan hem özel drag araçları yapan Collins en çok dönemin sıra dışı drag yarış motosikletleri Assassin ve Sorcerer modelleri ile tanınıyor.

İnanılmaz derecede güçlü olan bu araçları süren, en iyi sonuçlara imza atan Collins 7 saniye bariyerini geçen ilk sporcu oldu. 1977 yılında kırdığı rekor 11 sene geçilemedi.

27 Ağustos 1939 New Jersey doğumlu olan Collins’in mekaniğe olan aşkı arabalarla başladı. 1957 yılında 500cc Triumph modeli alan collins aracı elden geçirerek kullanmaya başladı. 1964 senesinde filmlerde oynamak ümidiyle Los Angeles ‘a taşındı, motosiklet servislerinde çalışmaya başladı.

Honda efsanevi CB750 modelini çıkarttığında Collins bunlardan bir tane almıştı. Ve aracı modifiye etmeye başladı, rekorları kırmaya ilk o araç ile başladı. Yaptığı four-into-one egzoz sistemini pek çok Honda sahibi istiyordu, 1970 senesinde çalıştığı servisten ayrıldı ve “RC Engineering” i kurdu.

Collins radikal kararlar alan birisiydi, Britanya – Amerikan menşeili drag motosikletlerinin olduğu bir dönemde yeni Japon araçları kullanıyordu. Herkes standart siyah komple deri giyerken Collins daha sportif renkli modelleri tercih ediyordu.

Drag motosikeltlerin tasarımında da iz bırakan değişiklikler yaptı,1971 senesinde ki ilk Honda 750 modeline “Assassin” adını vermişti. 400-bg güçlük araç sınıfını domine etti. Daha üst sınıflarda ki problemi büyük Harley-Davidson ve Triumph modelleriyle baş etmekti, bazı çift motor denemeleri yapan Collins gelmiş geçmiş en radikal drag motosikletini yapma denemelerine girdi.

1973 senesinde devrim yaratan 3 motorlu Honda modelini yaptı. Bu araç 70’lerin en ünlü drag motosikletlerinden biri oldu. Ünlü trenyolu rotasının adından esinlenen Collins, Atchison, Topeka & Santa Fe adını verdiği araç ile pek çok rekor kırdı. 1973 Kaliforniya Ontaryo ‘da yedi saniye barajını kırdı, aynı yıl “Best Engineered Car” ödülünü alan ilk motosiklet oldu. Araç çok güçlü ama bir o kadar ağırdı, kontrol etmesi zordu, 1976 yılında Atchison, Topeka & Santa Fe Ohio ‘da bir kaza da parçalandı. Hastaneye kaldırılan Collins bir sonraki modelinin hayalini kuruyordu : “Sorcerer”.

“Sorcerer” 1977 senesinde hazırdı, çift Honda 1,000cc motora sahipti, ikinci “Best Engineered” ödülünü alan araç firmanın yaptığı en hızlı modeldi, Collins 7.30 saniye/199.55 mil/s rekorunu bu araç ile kırdı, rekor 11 yıl kırılamadı.

Collins bu süreçler yaşanırken yetenekli mühendis ve yarışçıları da firmasında bir araya getiriyordu, Terry Vance ve Byron Hines kendi firmalarını kurmadan önce RC Engineering için çalışıyorlardı. Collins 70 lerde drag yarışlarda en iyi bilinen figürlerden biritdi, eski çalışanı Terry Vance ise 80 ‘lerin en iyilerinden oldu. 1980 ‘lerin başına kadar yarışlara katılan Collins sonradan arabalara döndü, RC Engineering Japon spor arabalar için yarış yakıt enjeksiyon sistemleri satan lider firmalardan biri oldu, bugün faaliyetlerine halen devam eden firma yakıt enjeksiyon sistemleri satmakta.