Kawasaki, Hidrojenle Çalışan İlk Motosiklet Prototipini Tanıttı

Bu içeriğin yayınlanma tarihi 3 aydan daha fazladır, içerdiği bilgiler eskimiş ve geçersiz kalmış olabilir.

Dekarbonizasyon devrimi otomotiv dünyasında hızla ilerliyor, endüstrinin hedefi ise yarı yüzyıl ortasına kadar sıfır emisyon elde etmek. Genellikle, dünya genelindeki motosiklet üreticileri otomobil üreticilerinin benzer bir yolunu izliyor gibi görünüyor, bu nedenle ürünlerini elektrikli ve daha güvenli hale getirmek için çalışıyorlar. Ancak, performans açısından başarılı olabilmek için motosikletlerin hafif ve şık olması gerektiğinden, birçok kişi için hidrojenin enerjiyi depolamak ve taşımak için elektrikten daha iyi bir çözüm olduğu düşünülüyor.

Ekim ayındaki Japonya Mobility Fuarı’nda Yamaha, HySE (Hydrogen Small Mobility and Engine). Bu proje bir hidrojen yanma motorunu büyük bir depolama tankıyla birleştiriyordu. Devrim niteliğindeki hidrojenle çalışan scooter, Yamaha, Honda, Toyota ve Kawasaki’nin işbirliğiyle ortaya çıktı. Kawasaki, bu konsepti daha da araştırıyor ve şimdi süperşarjlı, sıfır emisyonlu, hidrojenle çalışan Ninja H2 SX’yi tanıttı.

Kawasaki Ninja H2 SX, 197 hp üreten süperşarjlı 998cc dört silindirli bir motora sahip hiper spor bir motosiklettir, bu da prototipin başlamak için iyi bir temele sahip olduğu anlamına gelir. Kawasaki, HySE prototipinin H2 SX’in motoruna dayanan ve Toyota ile işbirliği içinde geliştirilen bir hidrojen motoru ile donatıldığını söylüyor.

Markanın yeşil tahrik ve alternatif yakıt açısından geleceğini keşfetmenin yanı sıra, yeni hidrojen motoru aynı zamanda gelecek yılki Dakar Rallisi’ndeki Mission 1000 programında HySE-X1’e yan yana yerleştirilmek üzere tasarlandı ve takıldı.

Japon şirketi, hidrojenle çalışan Ninja H2 SX’yi yakın zamanda Group Vision 2030 Progress Report toplantısında sergiledi. Motosikletin her iki tarafına eklenen hidrojen depolama çantaları, düzenli SX’e göre oldukça hacimli ve daha köşeli bir tasarıma neden oldu. Ayrıca, motosiklet üreticisi, hidrojenle çalışan araç için yeni, tamamen farklı paneller ve ayrı bir H şeklindeki far gibi yeni gövde çalışmaları da geliştirdi. Ancak motosikletin geri kalanı hakkında hiçbir şey gizli değil. Bombeli ön rüzgarlıkten arkada bulunan yüksek basınçlı gaz silindirlerini içeren büyük çantalarına kadar, bu motosiklet oldukça kaslı bir profil ve distopik bir manga’dan çıkmış gibi görünüyor.