Hollanda’da Zirve Can Öncü’nün

Bu içeriğin yayınlanma tarihi 3 aydan daha fazladır, içerdiği bilgiler eskimiş ve geçersiz kalmış olabilir.

Red Bull MotoGP Rookies Kupası’na milli sporcumuz Can Öncü Hollanda’da yapılan iki yarışıda rahat bir şekilde kazandı. İkizi Deniz Öncü ise ilk yarışı 4. ikinci yarışı da 5. sırada tamamladı.

Red Bull MotoGP Rookies Kupası’da sezonun üçüncü ayağı Hollanda’da yapıldı. Assen pistinde (4,542 km) düzenlenen yarışta milli takımlar kaptanımız Kenan Sofuoğlu’nun yetiştirdiği genç sporcularımızdan Can Öncü rahat bir şekilde birinciliğe uzandı. 16 turluk yarışın ilk turunda liderliği eline geçiren Can Öncü, yüksek tempoda götürdüğü yarışta rakiplerine şans tanımadı. Can Öncü aldığı birincilikle genel klasmandaki liderliğini devam ettirdi.

Son tura kadar rakipleriyle başa baş mücadele eden 2003 doğumlu sporcumuz Deniz Öncü finişte kıl payıyla ikinciliği kaçırdı. Yarışın başından sonuna kadar rakiplerini arkasında tutmayı başaran Deniz Öncü, son virajda avantajı kaçırarak finiş çizgisini dördüncü sırada geçti. Elindeki yaraya rağmen iyi bir performans çizen Deniz Öncü, kupanın genel klasmanında dördüncü sırada yer aldı.

Yarışı kazandığı için büyük sevinç yaşayan Can Öncü, “Çok mutluyum, harika bir yarıştı, şimdiye kadarki en iyi başlangıcı yaptım ve inanılmazdı. Yarış içinde küçük bir hata yaptım ve diğerlerinin beni yakaladığını zannettim ama aradaki farkı korudum. Kazanmaktan dolayı çok mutluyum ve Deniz iyi bir yarış çıkardı. Pazar günü daha da iyi yapabileceğini düşünüyorum.” diye konuştu.

Podyumu son düzlükte kaybeden Deniz Öncü ise, “Yaralı parmağımla normalde yapabildiğim frenleri yapamadım. Yarışta iyi bir başlangıç ​​yapamadım ve son tura kadar rakiplerimle mücadele ettim. Son turun son bölümünde Yamanaka beni çizgiden çıkardı. Ama önündeki köşeye girdim. O ve Artigas’a son düzlükte geçildim ve elimden hiçbir şey gelmedi” dedi.

HOLLANDA 1. YARIŞ SONUCU (İLK BEŞ)
1. Can Öncü (TÜRKİYE)  16 Tur
2. Xavier Argitas (İSPANYA) 16 Tur
3. Ryusei Yamanaka (JAPONYA) 16 Tur
4. Deniz Öncü (TÜRKİYE) 16 Tur
5. Filip Salac (ÇEKYA) 16 Tur

HOLLANDA 2. YARIŞ SONUCU (İLK BEŞ)
1. Can Öncü (TÜRKİYE)  16 Tur
2. Filip Salac (ÇEKYA) 16 Tur
3. Xavier Argitas (İSPANYA) 16 Tur
4. Bary Baltus (BELÇİKA) 16 Tur
5. Deniz Öncü (TÜRKİYE) 16 Tur

RED BULL ROOKİES KUPASI PUAN DURUMU
1. Can Öncü (TÜRKİYE) 115 puan
2. Filip Salac (ÇEKYA) 66 puan
3. Carlos Tatay (İSPANYA) 66 puan
4. Deniz Öncü (TÜRKİYE) 63 puan
5. Xavier Argitas (İSPANYA) 59 puan

RED BULL ROOKİES KUPASI 2018 TAKVİMİ
14-15 Temmuz: ALMANYA/Sachsenring
11-12 Ağustos: AVUSTURYA/Red Bull Ring
08 Eylül: İTALYA/Misano
22-23 Eylül: İSPANYA/Aragon

TMF