Süper Enduro’da Yeni Sezon ‘Afyon’dan Start Aldı

Bu içeriğin yayınlanma tarihi 3 aydan daha fazladır, içerdiği bilgiler eskimiş ve geçersiz kalmış olabilir.

Türkiye Süper Enduro Şampiyonası’nın sezon açılışı Afyonkarahisar Belediyesi’nin katkılarıyla Afyon Motor Sporları Merkezi’nde hafta sonu yapıldı.

Başlayış ve bitiş tarihi ile en hızlı inşa edilen motor sporları parkuru olan ve geçen yıl Motokros Şampiyonası’nın sezon finali ile Türk sporuna kapılarını açan Afyon Motor Sporları Merkezi, ikinci yılında da Türkiye Süper Enduro Şampiyonası sezon açılışının start verildiği merkez oldu. Motor sporlarında dayanıklılığın ön plana çıktığı şampiyona, Cumartesi günü Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen magazin startı ile başladı. Vali Aziz Yıldırım, Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Yunus Tortop ile Türkiye Motosiklet Federasyonu Asbaşkanları Ogün Baysan ve Mahmut Nedim Akülke tarafından yapılan magazin startının ardından, şampiyonaya katılan tüm sporcular, Afyon Motor Sporları Merkezi’ne geçti.

YARIŞLAR BÜYÜK KEYİF VE HEYECAN YAŞATTI
Şampiyonanın ilk gününde, serbest antrenmanın ardından Süper Enduro GP Sıralama Yarışları ile 1. Etap Yarışları yapıldı. Parkurda, taş, lastik, derin çukurlar, kütükler, odun parçaları gibi zorlu engellere karşı, sürücülük becerisinin yanı sıra güç ve dayanaklılık sınavı veren sporcular, inanılmaz bir mücadele ortaya koydu. Özellikle odun parçalarının bulunduğu engelli aşmakta bir hayli zorlanan yarışçıların buradaki mücadelesi izleyenlere büyük keyif ve heyecan yaşattı.

MİLLETVEKİLİ ÖZKAYA: “BAŞKANIMIZI TEBRİK EDİYORUM”
Şampiyonanın ikinci gününde ise Süper Enduro GP 2. Etap ve 3. Etap yarışları yapıldı. AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya da yarış heyecanını Afyonkarahisar halkıyla birlikte yaşadı. Vali Aziz Yıldırım ve Belediye Başkanı Burhanettin Çoban ile birlikte yarışları izleyen Milletvekili Özkaya, büyük keyif aldığını belirterek, “Belediyemiz tarafından ilimizde böyle bir motor sporları merkezi yapılması ve henüz ikinci yılında önemli bir şampiyonaya ev sahipliği yapılmış olması gerçekten büyük bir gurur. Belediye Başkanımız Burhanettin Çoban’ı bu yatırımından dolayı ayrıca tebrik ediyorum” dedi.

BELEDİYE BAŞKANI ÇOBAN: “YENİ YARIŞ PİSTİNİ GELECEK YIL TAMAMLAYACAĞIZ”
Ödül töreninde konuşan Belediye Başkanı Burhanettin Çoban da Belediye olarak, Afyonkarahisar Valiliği’nin tahsis ettiği 160 dönümlük alanda geçen yıl kurdukları Motor Sporları Merkezi’nde motokros ve süper enduro yarışlarıyla başlayan heyecanın, bu yıl da süper enduro sezon açılışı ile devam ettiğini söyledi. Yine Vali Aziz Yıldırım’ın destekleriyle Afyon Kocatepe Üniversitesi’nin arkasındaki 600 bin metrekarelik alanda, motosiklet, otomobil, go kart ve carting yarışlarının yapılabileceği yeni bir motor sporları alanı yapacaklarını belirten Başkan Çoban, bu motor sporları alanını en geç, gelecek yıl içerisinde Türk ve dünya sporuna kazandıracaklarını açıkladı. Başkan Çoban, bu projelerde kendilerine destek veren Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’na, Vali Aziz Yıldırım’a, federasyon yetkilileri ile Belediye personeline teşekkür etti.

Lezzetin, zaferin, mermerin ve termalin başkenti olarak anılan Afyonkarahisar’ın artık motor sporlarının da başkenti olarak anılacağını ifade eden Vali Aziz Yıldırım ise bu konuda Belediye Başkanı Burhanettin Çoban’ın oldukça büyük gayret sarfettiğini söyledi. Lezzetin, zaferin, mermerin ve termalin başkenti olarak anılan Afyonkarahisar’ın artık motor sporlarının da başkenti olarak anılacağını ifade eden Vali Aziz Yıldırım ise bu konuda Belediye Başkanı Burhanettin Çoban’ın oldukça büyük gayret sarf ettiğini söyledi. Valilik olarak kendilerinin de Başkan Çoban’ın bu gayretine, karınca kararınca destek vermeye çalıştıklarını kaydeden Vali Yıldırım, “Başkanımızın belirttiği gibi inşallah, yeni yapılacak yarış pistiyle ilimizde otomobil, go cart ve carting yarışlarını da izleyeceğiz. Afyon gerçekten motor sporlarında ülkemizin başkenti olacak, bu konuda iddialıyız” diye konuştu.

DERECEYE GİREN SPORCULARA ÖDÜLLERİ VERİLDİ
Geçen yıl Türkiye Motokros Şampiyonası’nın sezon finali ve Türkiye Süper Enduro Şampiyonası’nda olduğu gibi Türkiye Süper Enduro Şampiyonası’nın 1. Ayağı da NTVSpor’dan canlı olarak yayınlandı. EPrestij, EUsta, EGenç, Eveteran, Ehobi, Trial ve SüperEnduro GP kategorilerinde yapılan yarış sonunda dereceye giren sporculara, Vali Aziz Yıldırım, Belediye Başkanı Burhanettin Çoban TMF Asbaşkanı Ogün Baysan, Mahmut Nedim Akülke ve TMF Genel Sekreteri Kutbettin Aydın’ın katıldığı törenle kupa ve ödülleri verildi. Ayrıca, Türkiye Motosiklet Federasyonu tarafından Vali Aziz Yıldırım ve Belediye Başkanı Burhanettin Çoban’a katkılarından dolayı plaket takdim edildi.

SINIFLARINDA DERECEYE GİREN SPORCULAR

SüperEnduro GP ve EPrestij Sınıfı : Sinan Memnun-Sarıyer (BETA), Rafet Karakuş-STMOK (BETA), İslam Yıldız-STMOK (BETA)

EUsta Sınıfı : Yunus Muşmul-AVMK (Husqvarna), Çağatay Şirin-FOSK (KTM), Nurdoğan Kuzu-Kartepe (GasGas)

EGenç Sınıfı : Emre Coşar-KEMK (Husqvarna), Eren Mert Kocaman-FOSK (KTM), Mustafa Can Küpeli-ÇEMK (KTM)

Eveteran Sınıfı : Hüseyin Neziroğlu-YMK (KTM), Taner Tatlı-ÇEMK (KTM), İsmail Sarışın-BOBSK (Husaberg)

EHobi Sınıfı : Gökan Kart-FOSK (Husqvarna), Mahmut Soner Yılmaz-ÇEMK (TM), Nevzat Erol-ÇEMK (KTM)

Trial Sınıfı : Ergin Ceyhan-BAMOS (Sherco), Güney Erdal-BAMOS (GasGas), Barış Aşkan-Ayazdere (Sherco)

TMF