Kendi Motosikletini Yapan Ramazan Can’a Sofuoğlu ve Yamaha’dan Büyük Sürpriz

Bu içeriğin yayınlanma tarihi 3 aydan daha fazladır, içerdiği bilgiler eskimiş ve geçersiz kalmış olabilir.

Ramazan Can’ın iki hayali vardı. İlki motosiklet sahibi olmaktı, motosiklet sevdası ona 14 yaşında kendi motosikletini tasarlattı. İkinci hayali de Kenan Sofuoğlu ile tanışmaktı, Ramazan Kenan Sofuoğlu’nun Sakarya Akyazı pistinde idolü ile tanıştı. Hayallerine bir bir ulaşan Ramazan’a büyük sürprizi de Yamaha Motor Türkiye yaptı ve 50 cc Yamaha Neo’s hediye etti.

Trabzon’un Yomra ilçesinde yaşayan 14 yaşındaki Ramazan Can, Türkiye’nin cevher çocuklarından biri… Kendini bildi bileli motosiklet sahibi olmayı hayal eden Ramazan bisikletini motosiklete çevirerek kendince hayaline kavuştu. Hayal gücünü ve el becerisini kullanarak bisikletine tahta, su bidonu ve hortum parçaları kullanarak motosiklet görüntüsü veren Ramazan, geceleri babasının telefonunu kaçırarak izlediği Kenan Sofuoğlu ile tanışmayı da çok istiyordu ve şimdi bu hayali de gerçek oldu. Ramazan’ın kendi motosikletini tasarladığını öğrenen Dünya Supersport Şampiyonu Kenan Sofuoğlu onu Sakarya Akyazı’daki pistinde konuk etti. Tüm gün Ramazan ile sohbet edip ona sürüş deneyimi yaşatan Sofuoğlu “Ramazan’ın asla pes etmeyip hayaline kavuşmak için olumsuz şartlara rağmen özveri de bulunarak kendi motosikletini tasarlaması beni çok etkiledi. Benimle de tanışmak istediğini duyunca onu hemen burada ağırlamak istedim. Benden eğitim almak istiyormuş, ona eğitim vermek çok isterim. Onu da Toprak, Can, Rodi gibi yarış pistlerine hazırlarız belki ileride neden olmasın…” dedi.

Ramazan’a bir büyük sürpriz de Yamaha Motor Türkiye’den geldi. Yamaha Motor Türkiye Genel Müdürü Bora Berker Cansever Ramazan’a 50 cc Yamaha Neo’s motosiklet hediye etti. Akyazı Kenan Sofuoğlu pistinde yetenekli gençle bir araya gelen Cansever “Ramazan’ın hikayesi bizi de çok etkiledi. Motosiklet kullanımını artırmak, Türkiye’den yeni yeteneklerin çıkarak dünya pistlerinde yarışmalarını sağlamak üzere yoğun çalışmalar ve çeşitli projeler yürütürken bu topraklardan böyle cevherler çıkması bizi daha çok motive ediyor. Motosiklet tasarlamak için gösterdiği çaba takdir edilmeli diye düşündük ve ona gerçek bir motosiklet hediye etmek istedik. 16 yaşına bastığında bu motosikletle istediği gibi gezsin, yeni hayaller kursun istiyoruz. Gençlerin motosiklete gönül vermesinin yanında bizi en çok mutlu eden şey ailelerin desteği. Motosiklet imajı artık Türkiye’de çok yükseldi… Ramazan’ın ailesinin ona verdiği manevi destek de buna çok iyi örnek” dedi.

Kenan Sofuoğlu ile tanışmaktan ve Yamaha’nın hediye ettiği motosikletten dolayı tüm hayallerinin gerçek olduğunu ve mutlu olduğunu söyleyen Ramazan Can ” Uzun yıllardır motosiklet hayalim vardı. Düşündüm bisikleti çeşitli materyallerle motosiklete çevirebilirim dedim. Tahta olan bölümünü çam ağacından yaptım. Evde kullanmadığımız su bidonlarını kullandım. Ön çamurluğunu gerçek motor çamurluğunu taktım. Egzozunu herhangi bir metalden yaptım ve motosikleti böyle tasarladım. Kendi imkanlarımla ancak bu kadar yapabildim. Ama artık Yamaha sayesinde gerçek bir motosikletim de var. Buraya Kenan Sofuoğlu ile tanışacağım diye geldim. Bu bile beni günlerdir uyutmuyor. Üstüne Yamaha büyük bir sürpriz yaptı. Hiç haberim yoktu çok mutluyum.  Çok teşekkür ederim onlara. Artık Yamaha sayesinde gerçek bir motosikletim var. Kenan Sofuoğlu hayranıydım ve hep onun gibi olmak istiyordum. Onunla tanıştığıma hala inanamıyorum. Kendisinden motor nasıl sürülür bana öğretmesini istiyorum.  Belki ben de onun gibi ileride dünya pistlerinde yarışırım” diye konuştu.