Dünya Afyonkarahisar’da Buluştu

Bu içeriğin yayınlanma tarihi 3 aydan daha fazladır, içerdiği bilgiler eskimiş ve geçersiz kalmış olabilir.

Dünya Motokros Şampiyonası’nın 18. Etabı Afyonkarahisar’daki “Afyon Motorsporları Merkezi”nde yapılırken, pist ve organizasyon Uluslararası Motosiklet Federasyonu’ndan tam not aldı.

Dünya Motokros Şampiyonası Afyonkarahisar’da gerçekleştirilirken, organizasyon CBS Sports ile Amerika ve Kanada’da, Avrupa’da Eurosport’ta, Belçika’da Play Sports1’de, İtalya’da Rai Sports’ta, Hollanda’da Nos TV’de, Portekiz’de Sport TV’de, Asya kıtasında Fox Sports ile Çin’de Star Sports kanallarında canlı yayınlandı. Organizasyon yaklaşık 1.8 milyar izleyiciye ulaştı.

FIM AVRUPA BAŞKANI SRB: HERŞEY MÜKEMMELDİ
Afyonkarahisar yarışı organizasyonu ve hazırlanan pist ile sağlanan imkanlar Uluslararası Motosiklet Federasyonu’ndan (FIM) tam not aldı. FIM Avrupa Başkanı Wolfgang Srb, Türkiye’nin organizasyona mükemmel ev sahipliği yaptığını vurgularken, “Afyonkarahisar Avrupa’da ve dünyada örneğini görmediğimiz bir pistle bizi kucakladı. Organizasyon çok mükemmeldi. Eleştirilecek, seneye daha iyisini istiyoruz diyebileceğimiz bir şey bırakmadınız bize” diye konuşurken, milli sporcu Kenan Sofuoğlu’da yurt dışında gördüğü bütün imkanlardan daha fazlasının Türkiye’de sağlanmış olmasından duyduğu mutluluğu dile getirdi. Kenan Sofuoğlu, “Tüm yetkililerle konuşma fırsatı buldum. Herşeyin mükemmel olduğunu söylediler. Dünyada mükemmel dediğimiz herşeyi yapabildik ve tam not aldık” dedi.
Spor Genel Müdür Yardımcısı Ömer Altunsoy, Türkiye’nin büyük bir organizasyondan daha alnının akıyla çıktığını belirtirken, motosiklet branşının popülaritesinden daha fazla yararlanmak için çalışmaların artırılacağını kaydetti.

AFYON MİLLETVEKİLİ EROĞLU: ÇOK MUTLUYUM
Türkiye Cumhuriyeti Eski Orman ve Su İşleri Bakanı ve Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu da, Türkiye’nin spor turizmi potansiyeline dikkat çekerek, “Afyonkarahisar olarak motosiklette dünya şampiyonasına ev sahipliği yapmanın gururunu ve onurunu yaşıyoruz. Türkiye spor turizminde herkese farklı alternatifler sunmalı. Hazırladığımız imkanların Dünyanın En İyi Motokros Pisti olarak tescillenmesi bizleri çok mutlu etti” ifadelerine yer verdi.
Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz da Afyonkarahisar’ın dünya şampiyonasına ev sahipliği yapmasının önemine dikkat çekerken, “İyi bir ev sahipliği yapmaya çalıştık. Dünyayı Afyonkarahisar’da sürekli misafir etmeyi hedefliyoruz” dedi.

BAŞKAN ÇOBAN: HAYALİMİZİ GERÇEKLEŞTİRDİK
Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban da belediye ve federasyon işbirliğiyle büyük bir hayalin gerçekleştirildiğini belirtirken, “Misafirlerimizin memnuniyeti bizlere yorgunluğumuzu unutturdu. Afyonkarahisar’ı Termal, Mermer ve Lezzetin yanı sıra sporun da merkezi yapma hedefimize bir adım daha yaklaştık” diye konuştu.
Organizasyonda milletvekilleri ve yerel protokol üyeleri padok alanında takım yöneticileri ve Türk sporcuları ziyaret ederken, yarışları da start alanı bölgesinde takip ettiler.
Yarışın tamamlanmasının ardından dereceye giren sporculara ödüllerini Orman ve Su İşleri eski Bakanı Veysel Eroğlu, Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz, Ak Parti Afyonkarahisar milletvekilleri Ali Özkaya ve İbrahim Yurdunuseven, AK Parti Sakarya Milletvekili dünya şampiyonu Kenan Sofuoğlu, Spor Genel Müdürü Ömer Altınsoy, Türkiye Motosiklet Federasyonu Başkanı Bekir Yunus Uçar, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Uluslararası Motosiklet Federasyonu (FIM) Başkanı Wolfgang Srb verdi.

HERLINGS RAHAT KAZANDI

MXGP kategorisinde Hollandalı sporcu Jeffery Herlings (Red Bull KTM) birinci, Slovenyalı Tim Gajser (Team HRC) ikinci, Belçikalı Clement Desalle (Monster Energy Kawasaki) üçüncülüğü elde etti. Bu kategoride Batuhan Demiryol 19’uncu, Galip Alp Baysan 20’inci, Şakir Şenkalaycı 21’inciliğe yerleşti.

MX2 kategorisinde ABD’li Thomas Covington (Rockstar Energy Husqvarna) birinci, Letonyalı Pauls Jonass (Red Bull KTM’den) ikinci , Danimarkalı Thomas Kjer Olsen (Rockstar Energy Husqvarna) üçüncü olurken, Türk sporculardan Mustafa Çetin 20’inci, Yasin Karaböce 21’inci, Furkan Valimaki 22’inci, Emircan Şenkalaycı ise 23’üncü sırada yer aldı.

Öte yandan şampiyon pilotların basın toplantısı sırasında Afyonkarahisar çinisinden yapılan özel plaketler hediye edildi.

TMF