Can Öncü’den Tarihi Başarı

Bu içeriğin yayınlanma tarihi 3 aydan daha fazladır, içerdiği bilgiler eskimiş ve geçersiz kalmış olabilir.

2018 Moto3 Dünya Şampiyonası’nın son yarışını kazanan Can Öncü, Grand Prix tarihinin yarış kazanan en genç sürücüsü olarak da tarihe geçti.

Milli sporcumuz Can Öncü tarihi bir başarıya imza attı. 15 yaşındaki sporcumuz, Moto3 Dünya Şampiyonası’nın son etabı olan Valencia Gran Prix’sinde zirvede yer alarak, yarış kazanan en genç isim olmayı başardı. KTM Ajo takımıyla mücadele eden ve yarışa dördüncü sıradan başlayan Can Öncü, ilerleyen turlarda kontrolü eline alarak, liderliğe yükseldi ve kariyerinin ilk Moto3 birinciliğine ulaştı. Genç sporcumuz aynı zamanda 15 yıl 115 günle Grand Prix tarihinin yarış kazanan en genç pilotu unvanını da ele geçirdi. Bu rekor daha önce 15 yaş 170 günle Scott Redding’e aitti.

Islak zeminde yapılan yarışta güçlü rakipleri Jorge Martin ve John McPhee’yi geride bırakan Can, Moto3’de birincilik kazanan ilk Türk pilot olarak da Türk Motor Sporları tarihine geçti.

İspanyol spor gazeteleri Marca ve El Mundo Deportivo, Can Öncü’nün başarısını, “Geleceğin yıldızının ismi Türk.”, “Türk pilottan korkunç başarı, tarihi gün.”, “Dünya Şampiyonası tarihinde kazanan ilk Türk” ifadeleriyle duyurdu.

Can Öncü, Red Bull MotoGP Rookies Kupası’nda da sezonu şampiyon tamamlamıştı.

TMF