Yamaha MT-07 Motorrad’ın 50 bin testinden geçti!

Bu içeriğin yayınlanma tarihi 3 aydan daha fazladır, içerdiği bilgiler eskimiş ve geçersiz kalmış olabilir.

MT-07 Almanya’ya da yayın yapan ve Avrupa’nın en çok okunan motosiklet dergisi Motorrad’ın 50 bin testinden geçti! Bakım fiyatlarından, bakım aralıklarına ve toplam bakım maliyetlerine, motosikletin yürür aksamından motor parçalarına kadar tüm noktaları detaylı incelenen MT-07 Motorrad’tan tam not aldı.

Tarafsız yayın yapan ve dünyanın takip ettiği motosiklet dergisi Motorrad’ın geleneksel hale getirdiği 50 bin testinde bu yıl MT-07 tam bi check-up’a girdi. İşte MT-07’nin check-up raporundan başlıklar;

  • MT-07’nin koşulsuz şartsız güvenilir bir model olduğunu gösteren test, iki silindirin sorunsuz çalıştığını, şasi rijitliğinin ve manevra kabiliyetinin üstü düzey olduğunu ortaya koydu.
  • Yaşı ve deneyim seviyesi ne olursa olsun kadın, erkek tüm motosiklet sahiplerinin tutkuyla bağlandığı MT-07’nin sahip olduğu 75 beygirin şehir içi için yeterli olduğu sonucu çıktı.
  • 50 bin testi ardından uzun yol sürüşlerinde çok uzun kilometreler sürülmediği takdirde daha fazla beygir gücüne ihtiyaç duyulmayacağı ortaya çıktı.
  • Yamaha ürün gamında MT-07 için üretilen aksesuarların fazlasıyla yeterli olduğu ve sürüş konforunu arttırdığına karar verildi.
  • Dergi, satın alma maliyetinin rakipleriyle karşılaştırıldığında çok daha düşük olduğunu, yakıt tüketimi ve bakım maliyetleri açısından ise daha uygun maliyetli olduğu sonucuna vardı.

Tüm zamanların en çok satan Yamaha modeli…

Sıvı soğutmalı motoru, hafif şasisi ve olgun gövde tasarımıyla MT-07, hassas performansla uygun fiyatı ve yakıt verimliliğini bir araya getirerek hem yeni hem de deneyimli sürücüler için ideal bir seçenek. Motorrad testi de bunu tamamen kanıtladı!

Japonya’nın karanlık tarafını yansıtan ve tüm zamanların en çok satan motosikletlerinden biri haline gelen MT-07 689 cc sıralı 2 silindirli “çapraz düzlem felsefeli” motoru, olağanüstü ekonomiyle heyecan verici ivmelenme için güçlü, doğrusal tork üretecek şekilde tasarlandı. Cesur gövde ve daha keskin hava girişleri, güçlü MT ailesinin görünümünü güçlendiriyor.

Yamaha bu çok satan modelin görünümünü geliştirmek ve daha iyi kalite hissi sunmak için yepyeni bir gövde oluşturdu. Yeni MT-07’nin daha olgun gövde tasarımı, önceki modelin temel karakterini koruyarak motosiklete daha görkemli bir çehre kazandıran daha kalın ön far gibi MT-09’dan ilham alan yeni öğelerle birleştirildi.

Daha iyi sürüş pozisyonu…

MT-07 yepyeni bir sele tasarımıyla donatıldı. Bu yeni tasarım, cüssesi nasıl olursa olsun tüm sürücüler için daha iyi sürüş pozisyonu sağlıyor. Yakıt deposunun arka kısmının yan taraflarına uzanan yeni selenin ön bölümü, sürücünün daha rahat etmesine olanak veriyor.

MT-07’nin hem ön hem arkada 130 mm hareket serbestliğine sahip süspansiyon sistemi rahat, aşamalı ve öngörülebilir performans sunan tasarımıyla çok çeşitli sürüş koşulları için ideal. İyileştirilmiş ayarlarla donatılan ön amortisörler motosiklete sportif bir karakter kazandırırken arka süspansiyon, sürücülerin motosikletlerini kendi sürüş tarzları ve kullanımlarına uygun şekilde ayarlamalarını sağlayan yeni tepki sönümleme ayarlayıcısıyla donatıldı.

MT-07’nin önemli özelliklerinden biri, güçlü ve doğrusal tork üreterek sürüşü birçok koşulda keyifli hale getiren CP2 çapraz motoru. 2 silindirli motorun 270 derece krankı, MT-07’ye güçlü bir itiş kuvveti kazandırarak bu orta ağırlıktaki modeli diğerlerinden ayırıyor.