Pınar Yılmaz’ın motosikletle zafer turu!

Bu içeriğin yayınlanma tarihi 3 aydan daha fazladır, içerdiği bilgiler eskimiş ve geçersiz kalmış olabilir.

Kanseri yenen, doğuştan engelli ve en büyük hayali motosikletle İtalya seyahati olan Pınar tüm dünyaya umut aşılayacak yolculuğunu bitirdi. Pınar Yılmaz kardeşleri, TMF pist yarışçısı İlayda Yağmur Yılmaz ve 10 yaşındaki ilkokul öğrencisi Deva Su Yılmaz  ile  birlikte 15 gün önce çıktığı turunu tamamlayıp İstanbul’a döndü. Yamaha Motor Türkiye desteği ile çıktıkları 15 günlük serüvenleri, Pınar gibi hayatını çeşitli engellerle devam ettirenlere ışık olması açısından Belçikalı ekip Motorcycle Diaries tarafından belgesele dönüştürülecek. Şimdi Pınar yeni hayallerini gerçekleştirmeye odaklandı. Sırada hayatını anlatacağı kitabı ve yeni bir rotada motosiklet seyahati var.

Onlar 3 kız kardeş… Pınar (32), İlayda (29), Deva (10)… Doğuştan ortopedik engelli Pınar, 2016 senesinde yakalandığı 4.evre lenfomayı yenen tam bir savaşçı ruh. Pınar’ın en büyük hayali motosikletle İtalya turunu gerçekleştirmekti. 3 kız kardeş, Pınar kanseri yenince bu turu gerçekleştireceklerine dair söz vermişlerdi ve Pınar’ın hayali gerçek oldu. İki motosiklet, iki araç tüm önlemlerini alarak çıktıkları yolculuk Venedik’te sonlandı. 15 günlük yol hikayelerini belgesele dönüştürecek Motorcycle Diaries ekibiyle yola çıkan 3 kız kardeş, Yamaha Motor Türkiye’nin de desteğiyle motosiklet tutkularını gerçeğe çevirdi. İlayda ve Pınar Yamaha Tracer 700 ile yol alırken, Deva Su Super Tenere ile Motorcycle Diaries ekibinden Peter JanWilliems’ın artçısı olarak yol aldı.

Tüm engellerin insanın fikrinde, ruhunda olduğuna inanan Pınar, tüm insanlara umut ışığı olacak, moral verecek bir serüvene çıktı. Yolculuklarına İstanbul’dan start veren Pınar ve hayal ortakları benzersiz manzaralar sunan … gibi büyüleyici bir rotada sürdüler. Motosiklet tutkusunu doya doya yaşayan Pınar yol boyu yaşadıklarını belgesel de ölümsüzleştirecek ve hiçbir engelin hayalini gerçekleştirmek isteyenlerin önüne geçemeyeceğini tüm dünyaya gösterecek.

Çocukluğundan bu yana motosiklet tutkusunun olduğunu ve zaman zaman kardeşi İlayda’nın arkasında kısa mesafelerde yolculuk yaptığını söyleyen Pınar turunu anlatırken “bu gezinin hayalini hayatımın en çaresiz döneminde kurmuş ve kardeşimle paylaşmıştım. Motosiklet çok öncesinde benim için bir tutku haline geldiği ve üzerinde çok farklı bir mutluluk yaşadığım için motosikletle seyahat etmek istedim. Bu gezi benim için sadece merak ettiğim, gezmenin hayalini kurduğum bir ülkeyi görmekten çok, benim gibi hayatlarında zor zamanlar geçirip kendisini her şeyin sonuna gelmiş hisseden insanlara bir parça umut olabilmek, bunun yanında amansız bir hastalık gibi görünen kanserin üstelik son evredeyken de yenilebileceğini göstermekti. Bu gezi benim için birçok şeyin de ilki oldu aslında. İlk uzun motor yolculuğumdu, ilk deli gibi yağmurun altında sürüşümdü, ilk yurtdışına çıkışım ve ilk kez bir motosiklet pistini ziyaret edişimdi. Birkaç gün Yunanistan’da kaldık, Meteora bölgesi çok dikkatimi çekti. Vee tabi ki İtalya… Oraya adım attığım andan itibaren bir rüyanın içindeydim sanki…yanımda en güzel yoldaşlarım olan kardeşlerim ve hayalini kurduğum Venedik’te gondola binip hayalimin gerçekleştiği o anda “çok acı çektin, çok zorlu yoldan geçtin, ama işte zafer gerçekten senin” dedim kendi kendime…” şeklinde konuşuyor.

Hayatta her insan hayaline inanıp, sabırla bağlanırsa er ya da geç gerçekleşecektir diyen Pınar,  hasta ailelerine büyük görev düştüğünü söylüyor. Pınar “yanındaki ne kadar pozitif yaklaşırsa hasta bir o kadar güçlü hissediyor. O yüzden mesela sürekli “ağrın var mı, bugün nasıl hissediyorsun?” gibi sorulardan uzak dursunlar. Benimle aynı acıyı çekmekte olan insanlara da söyleyebileceğim tek şey ‘gücünüze inanın ve hayattan, yaşamaktan vazgeçmeyin işte o zaman kazanan siz oluyorsunuz’” diyor.

3 hayal ortağının destekçisi Yamaha Motor Türkiye…

Tutkularını gerçekleştirmek için engel tanımayan Pınar’a destek olmaktan büyük gurur duyduklarını söyleyen Yamaha Motor Türkiye Pazarlama Sorumlusu Ece Odyakmaz “Pınar’ın hayaline ortak olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Tracer 700 ile güvenle, keyifle yol yaptı ve hayalini gerçekleştirdi. Motosiklet tutkusu gerçekten engel tanımaz, motosiklet insanları özgürleştirir, farklı bakış açıları geliştirir.  Motosiklet insanı doğayla bütünleştirir ve bu da insana şifa verir. Pınar bu tutkuyu belgeseliyle tüm dünyaya gösterecek, hissettirecek” dedi.

PINAR YILMAZ

1987 senesinde hidrosefali ve meningomyelosel ile dünyaya geldi.  Tam 16 ameliyat geçirdi. 4. evre Lenfoma’yı kök hücre nakliyle 1 sene süren mücadelenin ardından yendi.  Yaşama sevinci ve azmini hiç kaybetmedi. Grafik ve tasarım alanında eğitim aldı. Hobileri müzik, yazmak ve motosiklet.  Şu sıralar hayatını konu alan bir de kitap yazıyor.

İLAYDA YAĞMUR YILMAZ

TMF Pist Yarışçısı ve Şampiyonu… Ekstrem Spor Tutkunu, Doğa Aşığı… Sayısız Sosyal Sorumluluk Projesini Yönetti. (Mika-Der, Patika vs.)  Hayaller Kurmak ve Gerçekleştirmek Üzerine İnşaa Edilmiş Bir Hayat Yaşıyor. Ablasının hayalini gerçekleştirmek için çok çalıştı!

DEVA SU YILMAZ

10 Yaşında…  3 Yaşından Beri Motosiklete Biniyor.  7 Yaşındayken İlayda’nın artçısı olarak 2.500 Km Ege Turu yaptı. 12 Gün Boyunca Çadırda Kaldı.  Megalodon köpek balıklarının bir gün tekrar türeyeceğine dair teoriler üreten, hayal dünyası geniş bir çocuk.  Ablalarının göz bebeği, motivasyon kaynağı…