Lüleburgaz Yıldızları Motosiklet ve Bisiklet Akademisi

Bu içeriğin yayınlanma tarihi 3 aydan daha fazladır, içerdiği bilgiler eskimiş ve geçersiz kalmış olabilir.

Lüleburgaz Sevgi Mahallesi Coşkun Sokak’ta 10.000m2’lik alanda Lüleburgaz Motosiklet ve Bisiklet Akademisinin(LYMBA) yapım süreci başladı.

Lüleburgaz Belediyesi, özellikle bisiklet ve motosiklet kullanımını teşvik etmek için her sene 16-22 Eylül tarihleri arasında Avrupa’da kutlanan ‘Hareketlilik Haftası’nda Otomobilsiz Kent Günü ilan ediyor. Bugün dahilinde kentin belirli caddeleri kapatılarak sadece bisiklet ve motosiklet kullanımına açılıyor. Özellikle açık hava faaliyetlerine imkan sağlayan bisiklet yürüyüş yolları gibi altyapıları geliştirme yaklaşımı ile kurulacak Lüleburgaz Yıldızları Motosiklet ve Bisiklet Akademisi de bölge için ve özellikle büyüme projeksiyonu dahilinde kentlerdeki yaşam kalitesinin artırılması için önem taşıyor.

Park sorunu yaratmayan taşıtlara rağbet artıyor

Kırklareli istatistiklerine bakıldığında toplam motosiklet sayısı 21.091 olarak hesaplandı ve bu sayı geçen seneye göre yüzde 7,6 artış gösterdi. Yaşanan trafik sıkışıklığı ve kent merkezlerinin olabildiğince araçlara kapatılmasının ardından mobilitesi yüksek ve park sorunu yaratmayan taşıtlara olan rağbet artıyor. Lüleburgaz’ın ana karayolu ulaşımı güzergahında olması ile ulusal ve uluslararası bisiklet ve motosiklet kullanıcıları ilçeden geçiyor ve farklı organizasyonlar ile coachsurfing vb. konaklama imkanları talebi doğuyor. Lüleburgaz Yıldızları Motosiklet ve Bisiklet Akademisi de bu kapsamda her ihtiyaca cevap verebilecek bir tesis olmayı ve konaklama imkanları ile desteklenmesi ve niş turizm alanı yaratılması ile de cazibe merkezi olmayı hedefliyor.

Projenin hedefi

Lüleburgaz Yıldızları Motosiklet ve Bisiklet Akademisi, halkımızın bisiklet ve motosiklet kullanımını teşvik edecek. Bu kapsamda şehrin yaşadığı trafik sorunu için bir makro önlem olarak düşünülen bu akademi ile hem çevresel sürdürülebilirlik ilkesi göz önüne alınmış olacak hem de halkımızın daha temiz ve bilinçli ulaşım araçlarını tercih etmesi sağlanmış olacak. 2016 yılı içinde tamamlanacak olan tesis ile kentimizde bisiklet kullanımının yaygınlaşması, insanlarımızın bisiklet ile spor yapmaları hedefleniyor.

Ulusal ve uluslararası sporcular konaklayabilecek

Lüleburgaz Yıldızları Motosiklet ve Bisiklet Akademisinde, bisiklet ve motosiklet kullanma alanları ile ulusal ve uluslararası bisikletçilerin veya motosikletçilerin konaklayabileceği alanlar yer alacak. Tesisin içinde banyosu, mutfağı, yatakhanesi, çamaşırhanesi, kafeteryası olan konukevi evi, eğitim odaları ve tamir atölyeleri bulunacak.

Kaynak : Lüleburgaz Belediyesi