Kadının gücü ve azmi bu yolculukta macera dolu bir hikâyeye dönüşüyor! 

Gülşah Merve Yüksel

Bu içeriğin yayınlanma tarihi 3 aydan daha fazladır, içerdiği bilgiler eskimiş ve geçersiz kalmış olabilir.

2015 yılından bu yana Türkiye, Avrupa ve Afrika’da motosikletiyle çıktığı yolculuklarda binlerce kilometre yol kat eden Gülşah Merve Yüksel, Horoz Lojistik ve DSV Lojistik sponsorluğunda yaklaşık üç yıl sürecek bir dünya turuna başladı. Gülşah Merve Yüksel’in İstanbul’dan başlayarak 50’den fazla ülkede motosiklet kullanacağı macera dolu bu yolculuğu kadın gücünün, cesaretinin, yolda olmanın ve toplumsal kalıpları aşmanın önemini vurgulamakta.

Yol hikayelerinin odağında kadın var.

2015 yılında Türkiye turunu tamamlayan Gülşah Merve Yüksel, kadın haklarına dikkat çekmek ve kadına yönelik şiddete son vermek amacıyla 45 gün boyunca Türkiye’yi dolaşmış. Karadeniz’den başlayarak Hakkâri’den Trabzon’a, Gaziantep’ten Çanakkale’ye kadar tüm Türkiye sınırlarını keşfeden Gülşah, 2016 yılında ise rotasını Norveç’e çeviriyor. Tek başına 2 buçuk aylık bir yolculuğa çıkan Gülşah Merve Yüksel, 200 cc’lik bir motosikletle, çok az bütçesi ve sınırlı dil bilgisine rağmen kadınların her şeyi başarabileceğini kanıtlamak istemiş. 22 yaşında, Avrupa’nın 17 ülkesini keşfeden ve Avrupa’da araçla gidilebilecek son nokta olan Nordkapp’a tek başına motosikletiyle ulaşarak önemli bir başarı elde etmiştir.

Geçtiğimiz günlerde çıktığı, yaklaşık üç yıl sürmesi planlanan dünya turunda ise; Gülşah Merve Yüksel, İstanbul’dan başlayarak 50’den fazla ülkede motosiklet kullanarak bir kadının her şeyi başarabileceğini kanıtlamayı hedeflemekte. Gürcistan, Kazakistan, Özbekistan, Moğolistan gibi ülkelerden geçerek Japonya ve Güney Kore’ye ulaşacak, ardından Güney Asya’da Tayland, Malezya, Endonezya ve Avustralya’yı keşfedecek ve son olarak Amerika kıtasına geçiş yapacak. Güney Amerika, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Alaska’ya kadar uzanacak olan bu macera dolu yolculukta Gülşah Merve Yüksel, Türkiye plakalı motosikletiyle kilometrelerce yol kat edecek.

Yolculuğundaki kararlılığı, cesareti ve azmiyle Gülşah, kadının gücünü ve sınırları zorlayabilme yeteneğini temsil ediyor.

Horoz Lojistik İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Gürkan Gürbüz, neden böyle bir projeye destek olduklarına dair yaptığı açıklamada; “Gülşah’ın Bering Boğazı’nı motorsikletle geçecek ilk kadın olma hedefi, Horoz Lojistik olarak bizim ilkleri başarma arzumuzla büyük ölçüde örtüşüyor. Kadının gücünü ve cesaretini temsil eden bu hedefe destek olmaktan mutluluk duyuyoruz. Horoz Lojistik olarak, sadece lojistik sektöründe değil, toplumun her alanında kadınların liderlik rollerine ve başarılarına odaklanıyoruz. Gülşah Merve Yüksel’in motosikletle dünya turuna çıkması, kadınların kendi hayallerini gerçekleştirebileceğini ve sınırları aşabileceğini gösteren güçlü bir mesajdır. Bu sebeple Horoz Lojistik olarak kadının gücünü ve sınırları zorlayabilme yeteneğini desteklemek ve vurgulamak en önemli önceliklerimizden biridir. Kadınların her alanda başarıya ulaşabileceğine inanarak özellikle genç kadınların potansiyelini keşfetmelerini teşvik ediyoruz. Gülşah Merve Yüksel’in yolculuğu, sınırları aşma tutkusunu ve kararlılığı bizi bu anlamda temsil ediyor. Onun cesareti, genç kadınlara kendi güçlerine inanmaları için ilham kaynağı olacak ve toplumda kadının cesaretinin daha da değerli olduğunu vurgulayacaktır. Gülşah Merve Yüksel ile bu unutulmaz yolculuğun bir parçası olmaktan dolayı büyük heyecan duyuyoruz ve her zaman yanında olacağımızı belirtmek istiyoruz.” Dedi. Kendi sınırlarını keşfetmek için cesaretine güvenen Gülşah Merve Yüksel ise şunları söyledi: “Gezdiğim 32 ülke ve yüzlerce şehir arasında İstanbul’a aşık olduğumu belirtmek istiyorum. Bir gün mutlaka geri döneceğim ve bu şehirde yaşayacağım. O zamana kadar Çöllerden geçeceğim, belki günlerce insan görmeyeceğim, kamp yapacağım aslında kendi iç yolculuğumda kendi sınırlarımı keşfedeceğim.  Ben neredeyse İstanbul’da yaşamak için ayırdığım bütçeyle dünyayı dolaşacağım. Bana kattığı sonsuz bilgi ise her zaman yanımda taşıyabileceğim bir bilezik olarak kalacak. Bu sebeple yolculuğumun genç kadınlara kendi güçlerine inanmaları için ilham olacağına inanıyorum.  İlerideki yol bilinmediğinde; size rehberlik etmesi için kendi cesaretinize güvenin demek istiyorum. Bu seyahati tüm Türkiye ile paylaşmak için sabırsızlanıyorum “