40. Dakar Rallisi Arjantin’in Cordoba şehrinde son buldu

Bu içeriğin yayınlanma tarihi 3 aydan daha fazladır, içerdiği bilgiler eskimiş ve geçersiz kalmış olabilir.

14 zorlu günün ardından Dakar Rallisi sona erdi. Otomobil kategorisinde Carlos Sainz zaferi elde ederken, motosiklet kategorisinde Matthias Walkner KTM’e 17. zaferini getirdi.

Peru, Bolivya ve Arjantin’i kapsayan 9,000km’lik zorlu Dakar Rallisi Arjantin’in Cordoba şehrinde son buldu. Bu yıl 40. kez düzenlenen ve 14 gün süren dünyanın en zorlu rallisinde otomobil kategorisini Red Bull sporcusu efsanevi pilot Carlos Sainz, motosiklet kategorisini bir başka Red Bull sporcusu Matthias Walkner, ATV kategorisini ise Ignacio Casale kazandı.

Dakar Rallisi, 14 gün boyunca Red Bull TV’den takip edilebildi.

Dakar’da otomobil kategorisini lider bitiren 56 yaşındaki Carlos Sainz, 1990 ve 1992 yıllarında kazandığı Dünya Ralli Şampiyonası’nın yanına prestijli bir zafer daha eklemiş oldu. Efsane pilot 2010’da da aynı başarıyı yakalamıştı.

2016’da Toby Price, 2017’de ise Sam Sunderland’in ardından Dakar’da motosiklet kategorisinde bir kez daha yeni bir lider var. Red Bull KTM Factory Team’den Matthias Walkner, Dakar’ı kazanan ilk Avusturyalı pilot oldu. 2016’da oldukça kötü bir sakatlık geçiren, 2017’de ise ikinciliği elde eden Walkner bu yıl birinciliği şüphesiz hak ediyordu. Bu başarı, KTM’in art arda elde ettiği 17. başarı aynı zamanda.

ATV kategorisinde ise sürprizlere yer yoktu. Ignacio Casale (Yamaha) son etapta ve genel sıralamada birinciliği kimselere bırakmadı. Şilili sürücü yarışın başından beri adeta dokunulmazdı ve beş etabı ilk sırada bitirmeyi başarmıştı.

Dakar 2018’de kamyon kategorisinde Kamaz takımından Eduard Nikolaev galibiyeti elde etti. Bu, Rus sürücünün üçüncü, takımının ise 14. galibiyeti.

Kaynak Redbull