Yamaha FZ6 Fazer Bi-Xenon Projektör Uygulaması

Bu içeriğin yayınlanma tarihi 6 aydan daha fazladır, içerdiği bilgiler eskimiş ve geçersiz kalmış olabilir.

Uzun süredir internette mercekli xenon uygulaması konusunu araştıryordum. Bir çok yazı okuyup bir çok uygulamayı inceledikten sonra bende yapabilirim dedim ve gözümü karartıp farlarımı söktüm.

İlk önce fikir edindiğim kaynakları vereyim.

* SBN
* Geceuçuşu
* Fazertürkiye

Farları sökmeden önce malzemeleri tedarik ettim. Bu şekilde motor sadece 2-3 gün yattı.

İlk aldığımım parçalar mercekler oldu. mercekleri sahibinden.comdan aldım maliyeti 40 ytl. Belki biraz reklam olacak ama ilan burada

Kısalar.

Uzunların yanık olduğu hal. İçerideki perde kalkık olduğu için daha yükseğe ışık veriyor.

Bu merceklerle beraber kullanabileceğim xenon ampuller sadece d2s türündekiler. Türkiyede ki D2S kit fiyatlarına bakınca çok uçuk rakamlar gördüm moralimi bozdu ilk başta. Nedenini bilmiyorum ama diğer boyuttaki kitlerden daha pahalılar. Bende ebayden fiyatları araştırırken uygun fiyatlı bir D2S 4300 K kit buldum ve gözümü karartıp aldım. Aldığım ürünün sayfası burada kargo dahil 86 ytl ye geldi bana. Siparişi cumartesi günü vermiştim ertesi pazartesi günü kargoya verdiler ürün perşembe günü Türkiyeye pazartesi günüde bana ulaştı.


Gerekli malzemelerin hepsi elime ulaştığında motorun kafa kısmını kople söküp eve getirdim. farları mevcut diğer parçalardan ayırdım. Farları komple içine sokabileceğim büyüklükte fırın bulamadığım için sıcak hava tabancası kullanarak farın ek yerlerini ısıtıp yapışkanı gevşeterek farı açtım. Bu sırada ellerim kirli ve işle meşgul olduğumdan fotoğraf çekmeyi atladım o yüzden anlatımla idare edeceğiz.


Farları açtıktan sonra far aynalarını farın gövdesine sabitleyen 3 adet ayar civatasını gevşeterek aynayı gövdeden ayırıyoruz. Daha sonra aynaların arkasındaki 2 tane montaj demirini aynalardan ayırıp fotoğrafta görülen sac parçaya sabitledim bu şekilde mercekler far aynalarının yerini almış oldu ve orjinal civatalarını kullanarak yükseklik ayarı yapabiliyorum. Bu aşamada dikkat edilecek husus ışığın bitiş çizgisinin yer paralel olması. Montajdan sonra bunun yamuk olduğunu farkederseniz düzeltemesi oldukça sıkıntılı olacaktır.


En son merceğin arkasındaki montajın güzükmemesi için gofrajlı aluminyum sac ile merceğin çevresini kapattım. Çoğunluğun tercihi merceğin çevresinin simsiyah olması ama ben parlak olmasını istediğim için aluminyum renginde bıraktım. Montaj işi bittikten sonra tekrar sıcak hava tabancasını kullanarak ısıtıp farları kapattım.

Bu şekilde her iki farda hem kısa hem uzun yanabildiği için balastların kablolarını birleştirip kısa farın soketine taktım. Merceklerin üzerindeki motorların kablolarınıda birleştirip uzun farın soketine taktım. Balastların montajı diğer xenon kitlerle aynı olduğu için onlardan hiç bahsetmiyorum.

Kaynak: Eren Pala

Not : Bu makalede yer alan her türlü bilginin kullanımından doğabilecek maddi ve manevi zararlardan Moto Aktüel, yöneticileri, editörleri sorumlu tutulamaz. Üye veya Ziyaretçi bu sitedeki bilgileri kullanmakla bunu peşinen kabul eder. Unutmayınız ki bu işlemler teknik bilgi ve eğitim gerektirmektedir. Hiçbir bilgi yetkili servis tarafından yapılacak işlemlerin yerini tutamaz. Siteden öğreneceğiniz bilgileri kullanarak tek başınıza aracınıza bu tarz teknik müdaheleler yapmayınız. Buradaki bilgiler sadece bilgilendirmek, çalışma sistemlerini anlatmak, aracınızı teknik olarak tanıtmak ve eğitimli kişilere yeni bilgiler vermek amaçlıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...