Yakıt Tasarrufu

Bu içeriğin yayınlanma tarihi 6 aydan daha fazladır, içerdiği bilgiler eskimiş ve geçersiz kalmış olabilir.

Ülkemiz petrol ihtiyacının %7.5 ‘lik kısmını iç kaynaklardan karşılarken geri kalan kısmını yurt dışı kaynaklardan temin etmektedir. 2007 yılı içinde petrol fiyatlarının yükselişe geçmesi ile akaryakıt fiyatlarında da ciddi yükselmeler meydana gelmiştir. Özellikle ülkemizde akaryakıt ürünlerine uygulanan yüksek vergiler sebebiyle dünyanın en pahalı yakıtını kullanan ülke olarak birinci sırada yerimizi almaktayız. Keşke bu konuda sonuncu olabilseydik. Vergi sistemi ve petrol fiyatlarıyla ilgili bizim yapabileceğimiz herhangi bir şey yok. Ancak doğru bilgi ve uygulamalar ile yakıt tüketimimizi kontrol altına alarak kısa ve uzun vadede yakıt tasarrufu yapabilir; hem cebimizi hem de çevremizi koruyabiliriz.

Yakıt tüketimini düşürmek için yapılması gereken oldukça basit yöntemler vardır. Bu yöntemlere geçmeden önce yakıt tasarrufunun başlayacağı ilk zaman olan araç seçimine kısaca değinmek istiyorum.

Geçmişten günümüze kadar motosiklet kullanıcılarında her zaman yüksek hacimli ve güçlü motosiklete geçme isteği olmuştur. Yüksek hacim ve güç beraberinde yüksek tüketim anlamına gelir. 650cc bir motosiklet ile 1200cc bir motosikletin aynı teknoloji şartlarında tüketimleri arasında ciddi farklar vardır. Motosiklet satın alırken ne istediğimizi iyi bilmeliyiz. Nerede? Hangi şartlarda? Ne sıklıkla? Ne amaçla? kullanacağımızı iyice düşünmeli ve satın almamızı bu soruların cevaplarına göre yapmalıyız.

Fikir vermesi açısından birkaç örnek vermek istiyorum. Sıklıkla şehir içinde motosiklet kullanıyor ve yılın belli zamanları kısa gezilere çıkıyorsanız 250cc bir motosiklet size fazlasıyla yetecektir. Eğer gidip 1000cc yarış motosikleti alıp bununla şehir içinde sıklıkla geziyorsanız hem motora hemde çevrenize ve cebinize yazık. 250cc ye göre çok daha fazla yakıt tüketecek ve büyük motorun şehir içi kullanım zorluklarıyla da boğuşacaksınız. İmkanı olan kişiler motosikletlerini kullanım yerine göre birkaç tane satın alabiliyorlar.

Bu konuda gözlemlerime dayanarak söyleyebileceğim çok yoğun şehir içi kullanım yapılıyorsa 250cc, hafta sonu gezi amaçlı kullanım ve uzun yol gezileri için ise 650cc motosiklet gayet yeterli olmaktadır. 650cc üzeri hacimlerin hem vergi hem de tüketim değerleri sebebiyle ülkemizde lüks konumda olduğunu düşünüyorum. Yarış motorları konusunda ise her zaman dediğim gibi bu araçların asıl kullanım yeri pistlerdir ve bu motorlardan zevk almak için spor kullanmak gerekir. Spor kullanım demek yüksek yakıt tüketimi demektir. Yüksek devirli ve güçlü olan bu motosikletleri aldığınızda yüksek tüketimi de kabullenmeniz gerekmektedir.

Diğer önemli bir konuda motosiklet motorlarının teknolojik durumudur. Günümüz motosikletlerinin büyük çoğunluğu artık elektronik kontrollü benzin püskürtme sistemli olarak üretilmektedir. Karbüratörlü motorlar ise genelde küçük hacimli motosikletlerde görülmektedir. Yakın zamanda küçük hacimli motosikletlerde püskürtmeli sistemlere geçiş başlamıştır. Püskürtmeli sistemler karbüratörlü sistemlere göre daha hassas çalıştıklarından daha verimlidir. Hava sıcaklığı, hava emişi, motor sıcaklığı, gaz kelebeği açıklık durumu, motor sıkıştırma durumu gibi birden çok kritere göre yakıt püskürtmeyi ayarlayarak aracın her durumda verimli yakıt tüketimini gerçekleştirmesini sağlamaktadır. Karbüratörlü araçlarda ise böyle bir kontrol mekanizması yoktur. Bu nedenle daha çok yakıt tüketmektedirler. Motosiklet seçiminde püskürtmeli besleme sistemine sahip aracın seçilmesi yakıt tasarrufuna atılacak ilk adımdır.

Motosikletimizi satın aldıktan sonra yakıt tasarrufu için nelere dikkat etmemiz gerektiğine bakalım.

Süreli (Periyodik) Bakım

Sağlıklı çalışan bir motor her zaman tüketmesi gereken yakıt miktarını kullanır. Motosikletin süreli bakımlarının zamanında yapılıp yapılmadığı yakıt tüketimine doğrudan etki etmektedir. Hava filtresinin temizliği, buji ve ateşleme tertibatı, supap ayarları, duyargaların (ing. Sensor) durumu (O2 vb), kullanılan yağ, lastik basıncının kontrolü, rölanti ayarı, karbüratörlü araçlarda hava/yakıt karışım ayarlarının doğru yapılması ve süreli bakım aralıklarında kontrol edilmesi gerekmektedir. Örneğin kirli bir hava filtresini yenisiyle değiştirmek 100km’de %10 yakıt tasarrufu sağlayabilir.

Su soğutmalı motorların ısınma süresi gözlemlenmeli ısınmanın uzaması durumunda nedeni iyi araştırılmalıdır. Genelde termostat arızalarında açık kalan termostat devamlı su devir daimi yapıp aracın geç ısınmasına neden olabilir. Isınana kadar jikle kullanacak olan araçta tüketim değerleri yükselir, motorun termik verimi düşer.

Kullanılan yağın akışkanlık değeri dahi tüketime uzun vadede etki etmektedir. Motosiklet üreticisinin önerdiği değerde yağ kullanmak gerekir. Zorunda kalmadıkça (iklim nedeniyle) önerilen akışkanlık değerinden daha kalın yağ kullanmamak gerekir. Kalın yağ uzun vadede yakıt tüketiminde artışa neden olduğu görülmüştür.

Sözün özü bakımlı motor her zaman daha az tüketir.

Lastik Basıncı

Lastik yakıt tüketimine en fazla etki eden unsurlardan biridir. Özellikle lastik havasını kontrol etmeye üşenen kullanıcılar lastiklerinin zarar görmesi yanında yakıt tüketimindeki artış sebebiyle cepleri de zarar görmektedir. Lastik basıncı haftada bir kontrol edilmelidir. Özellikle uzun yolculuklarda her 500km’de bir lastik kontrolü mutlaka yapılmalıdır. Ucuza satılan lastik basınç ölçer ile lastik soğukken ölçüm yapılmalı ve lastik şişirildikten sonra tekrar kontrol edilmelidir. Tasarruf için, tavsiye edilen lastik basıncını 0.2 – 0.5 bar aralığında arttırabilirsiniz. Böylece lastiğin yuvarlanma direnci düşürülüp yakıt tüketimi bir miktar daha azaltılabilir.

Ağırlık ve Hava Direnci

Her 1kg ağırlığın hareket ettirilebilmesi için tüketilmesi gereken enerji miktarı vardır. Yani motosikletimiz ne kadar ağırlık taşıyorsa bu ağırlığı hareket ettirmek için belli bir enerji tüketimi gerekmektedir. Motosikletimizde lazım olmadıkça kullanmadığımız eşyaları taşımamalıyız. Kullanılmayan içi boş yan çantaları, arka çantaları çıkartmalıyız. Böylece hem motorun rüzgar direncini azaltmış hemde gereksiz ağırlık taşımamış oluruz. Özellikle uygun olmayan gövde aksesuarları hava direncini arttırıp aracın tüketimini arttırabilir. Bu tarz ürünleri marka ve kalite onaylı seçmekte fayda vardır.

Benzin deposu şehir içi kullanım yapılıyorsa yarım depo doldurulmalıdır. Tam depo dolum yaparak motosikletin ağırlığı arttırılmış olur. Şehir içi benzinci bulmanın kolay olması sebebiyle yarım depo kullanımın kimseye bir zararı olmaz. Yapılacak bu uygulamalar ile 100km’de yarım litreyi bulan yakıt tasarrufu sağlanabilir.

Yakıt

Yakıt seçimine de dikkat etmek gerekir. Birçok sürücü yüksek oktanlı yakıt kullanmanın motorun gücünü arttırdığına inanmaktadır. Bu tamamen yanlış bir düşüncedir. Motosiklet üreticisinin belirttiği oktanda yakıt kullanmak gerekir. Daha yüksek oktanlı yakıt satın almak yakıt masrafını arttıran başlıca unsurlardan biridir. Tasarruf için her zaman önerilen oktan da yakıt kullanınız.

Kullanım

Tüketime en çok etki eden unsurlardan kullanım konusuna geldik. Bir motosikleti iki farklı kişi ile test ettiğinizde iki kullanıcınında birbirinden farklı tüketim değerleri elde edeceği kaçınılmazdır. Özellikle sportif sürüş yapan kullanıcılara yakıt tasarrufundan bahsetmek bile gereksiz olabilir. Yakıt tasarrufunda en büyük etkiyi Kullanımı inceleyelim.

Dikkat etmemiz gereken ilk şey motorun ilk çalıştırma anıdır. Sık yapılan hatalardan birisi aracı rölantide ısıtmaktır. Motosiklet kesinlikle rölantide ısıtılmamalıdır. İlk çalıştırma anında motorun gerekli yağlamayı yapmaya başlaması için sadece 15sn – 1dk arası bir süre rölantide çalıştırılıp sonra hareket edilmelidir. Motor tamamen ısınana kadar geçen sürede fazla devirli kullanmamak, sakin ve kontrollü hızlanmak gerekir. Çünkü elektronik püskürtmeli motorların çoğunda otomatik jikle bulunur. Jikle açık iken devirli kullanmak hem motora zararlıdır hemde fazla tüketime neden olacaktır. Karbüratörlü araçlarda ise motor jikle çekili iken çalıştırılmalı. Hareket edildiğinde jikle kapatılıp yola devam edilmelidir. Çok soğuk havalarda yarım jikle ile bir müddet kullanım yapılıp sonra tamamen jikle kapatılabilir. Motorun karakterine göre sürücü bunu ayarlayacaktır.

Kısa mesafe araç kullanmak tüketimi arttıran diğer bir sebeptir. Bir araç ortalama 5km gidildikten sonra normal çalışma sıcaklığına ulaşabilir. 5km’den az yol alındığında motor tamamen ısınmayacağı için devamlı jikle de kullanılır. Bu nedenle de motor çok fazla yakıt tüketir. 5km’den az mesafeleri yürüyerek yol almak cebimiz için daha faydalıdır.

Gidilecek yolu önceden planlamakla yakıt tasarrufu sağlamak mümkündür. Trafiğin sıkıştığı, yol yapım çalışmalarının olduğu yolları tercih etmeyip trafik akışının daha hızlı olduğu güzergahları kullanmak ile etkili yakıt tasarrufu yapılabilir. Her zaman akışı hızlı, sabit hızla gidilebilecek yollar tercih edilmelidir. İş çıkış saatlerindeki yoğunluktan etkilenmemek için yola 10dk geç çıkmanın size uzun vadede ciddi tasarruflar sağlayacağını görebilirsiniz.

Hızlı araç sürmek, ani durmalar, ani hızlanmalar, yüksek devir kullanımı, geç vites değiştirme gibi sert kullanımlar yakıt tüketimini arttıran başlıca unsurlardandır. Ekonomi için sakin hızlanılmalı, trafik ışıklarında veya durulacak yere motor freni yaparak durulmalıdır. Vitesler motorun maksimum tork değerine yakın bir devirde değiştirilmeli ve motora çekiş rahatlığı sağlanmalıdır. Çok sık gaz kesip gaz açmakta tüketimi arttıran nedenlerdendir. Sanılanın aksine çok yavaş gitmek tasarruf sağlamaz. 90km ‘ye kadar, yol şartlarının izin verdiği en yüksek hıza çıkıp o hızda sabit bir şekilde yol almak ve bu hızda motoru kullanılabilecek en düşük devirde tutmak gerekir. 90km hızı geçmek daha fazla yakıt tüketimi anlamına gelir. Ne kadar çok hız o kadar çok tüketim demektir. Tasarruf için hızdan uzak durun.

Özellikle şehir içi kullanımda sıkış trafik ile çok karşılaşılır. Her ne kadar motosiklet sıkışık trafikte avantajlı olsa da büyük motosikletler çoğu zaman trafik sıkışıklığına takılabilir. Böyle bir durumda bekleme süresi 30sn den fazla ise motoru durdurmak daha tasarruflu olmaktadır.

Özetle yukarıda anlattığım yöntemlere uyulduğu taktirde yakıt tasarrufu yapılabilir. Hem çevremizi hem de cebimizi korumak için bu uyarıları dikkate alalım.

Yolunuz açık olsun!

Hasan Alp İNAN

Bunlar da hoşunuza gidebilir...