Türk Motoruna Uluslararası Patent Aldı

Bu içeriğin yayınlanma tarihi 6 aydan daha fazladır, içerdiği bilgiler eskimiş ve geçersiz kalmış olabilir.

Kayserili sanayici 65 yaşındaki Hasan Basri Özdamar’ın geliştirdiği tek silindirli enjeksiyonlu motor, yakıttan yüzde 35-43 arasında tasarruf sağlıyor. Mühendis olan sanayici Özdamar, cumhurbaşkanın ve birçok bakanın Kayseri’deki fabrikada yerinde görüp incelediği, 22 yıllık çalışma sonunda tamamladığı projeyle ürettiği motora Uluslarası Patent Enstitüsü’nden de onay aldığını söyledi.

Fabrikasında şimdi ay- yıldız armalı ve buluş sahibi, makine sahibi Hasan Basri Özdamar, aynı motorun çift silindirli dizel versiyonu iÇin kolları sıvadı. Yerli otomobil üretiminde de kullanılması planlanan motorun seri üretimi konusunda buluş sahibi Özdamar, General Motor başta olmak üzere birçok yabancı kuruluş ile görüşmelerini sürdürüyor.

38 YILDIR MOTORLAR ÜZERİNDE ÇALIŞIYOR

Motorlar üzerinde 38 yıldır çalışan ve birçok buluşun ve patentin sahibi olan Hasan Basri Özdamar’ın bugüne kadar gerçekleştirdiği 100’den fazla buluşun 21’i Türkiye’de ve aralarında ABD, Kanada, Avrupa Birliği, , Çin, Hindistan, Rusya, Singapur’un da bulunduğu çok sayıda ülkede uluslararası patent güvencesi altında bulunuyor. Özdamar’ın buluşların önemli bir kısmı, şu an itibarıyla kendi ürettiği ürünlerde kullanılıyor. Ayrıca bazı buluşları Türkiye’deki üniversitelerin teknik bölümlerinde ders konusu olarak işleniyor.

HBO MOTOR ORTAYA ÇIKTI

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, çok sayıda Üniversite ve TÜBİTAK tarafından buğüne dek her aşaması dikkatle izlenen ve test edilen, dışarı sızmaması iÇin özenle saklanan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün de ”Çalışmaya devam et, yalnız fazla dillendirme” diye uyardığı HBO motor, yasal ve teknik tüm prosüdürlerin tamamlanmasının ardından günışığına çıktı.

Benzinli, dizel ve içten yanmalı motorlarda, yakıt tasarrufu üzerine yıllardır sürdürdüğü çalışmalarını tamamlayan Hasan Basri Özdalar, DHA’ya şunları söyledi:

”Çok şükür, yıllardır üzerinde çalıştığım yeni nesil benzinli motor ve üzerinde çalıştığım dizel motor günışığına çıktı. Her türlü teknik raporları alındı. Deneme üretimli tamamlandı. Şimdi bu projemizi seri üretime geçirebilecek hale geldik. Dünyada iki tip motor var. Birincisi ‘Otto’ dediğimiz benzinli motorlar. İkincisi ise ‘Dizel çevrimli’ motorlar. Bizim geliştirdiğimiz motor bunlardan çok farklı ve tasarruflu. ”

Sanayici olan eski Kayseri milletvekili, Hasan Barsi Özdamar’ın yakın arkadaşı Şaban Bayrak da, ”Hasan Basri bey uzun yıllardır bunun üzerinde çalıştı ve sonunda başardı. Proje ve motorun test çalışmaları devletin büyüklerinin bilgisi dahilinde çok gizli tutuldu” diye konuştu.

ÇEVRECİ MOTOR

Gaz emisyonu az, çevreyi kirlitmeyen, benzerlerinden yüzde 35-43 arasında daha az yakıtla çalıştığı belirtilen ay- yıldız armalı döner pernolu motor HBO’nun, 150 yıldan bu yana kullanılan benzinli motorların pabucunu dama atacağı öne sürüldü.

Dikine çalışan, 22 yıllık araştırmanın sonucu olan HBO motorun patentle ilgili tüm ilşemleri yapıldı.

Avusturya’daki Patent Enstitüsü’nde testten geçerek belge alan motor, seri üretime geçirildiği takdirde kara araçlarında, hava araçlarında deniz araçlarında raylı sistem araçlarında ağır sanayide kullanılacak. Tek silindirli enjeksiyonlu motor HBO’nun, benzinli modelinin testlerinin de başarıyla tamamlanması ve Uluslararası Patent Enstitütüsü PCT tarafından tescil edilmesinin ardından bu motorun iki silindirli dizel versiyonu da halen test ediliyor.

PROJEYİ BU GÜNE DEK KİMLER GÖRDÜ?

Hasan Basri Özdamar, 1990 yılında Organize Sanayi Bölgesi’nde Otoser Otomotiv Makine ve Sanayi Ticaret Anonim Şirketinde geliştirdiği HBO motorunu ve deneme çalışmalarını bugüne dek Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Sanayi Bakanı Nihat Ergün Haberleri’>Nihat Ergün Haberleri’>Nihat Ergün, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer yerinde izledi.

Ancak, motorla ilgili gelişmeler bir sır gibi tutulduğu iÇin bu güne dek yetkililerce açıklama yapılmadı.

ÖZDAMAR KİMDİR?

Hasan Basri Özdamar, 1946’da Kayseri’nin Pınarbaşı İlçesi’ne bağlı Kılıçmehmet Köyü’nde doğdu. İlköğretim ve teknik liseyi ve sonra da 3 yıllık Elektrik Tekniker Okulu’nu Kayseri’de bitirdi, 1967 yılında Ankara Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi’ne girdi, 1972’de makine mühendisi oldu. Özdamar, daha sonra özel sektördeki çeşitli firmalarıa yöneticilik yaptı. Halen kurduğu otomotiv makine, elektrikli ev aletleri ve elektrik motorları alanlarında aktif olarak üretim yapan 4 şirketin Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürdüyor.

Evli ve 4 çocuk babası Hasan Basri Özdamar, sahibi ve kurucusu olduğu Minisan Otomotiv Makine Sanayi ve Ticaret A. Ş. ‘de 1978 yılında üretime ilk olarak mini çamaşır makineleri ile başladı. Daha sonra Türkiye’de ilk defa yayık makinesi üretimine başladı.

Şu an Kayseri Organize Sanayi Bölgesinde yeni teknolojiler kullanarak yüksek kapasiteli mini, merdaneli, yarı otomatik çamaşır makineleri, ultra yayık makineleri, quartz sobalar, yağlı radyatör ve elektrik motorları üretmektiyor. Firma faaliyetlerini yurt içi ve dışı satışlarla sürdürüyor.

Hasan Basri Özdamar 1990 yılında Otoser Otomotiv Makine ve Sanayi Ticaret A. Ş. ?yi kurdu. Sözkonusu Şirket faaliyetine Hindistan’dan motosiklet ithalatı ve bunların yurt içi satışı ile başladı. 1992 yılında Fransa Ligier firmasından küçük ticari araçların üretim hakkını satın aldı. 1993 yılında üretime başladı. 1995 yılında İtalyan BCB firmasının komple motor ve şanzuman üretim hattını satın aldı ve 1996 yılında üretime başladı. 2000 yılında demonte motosiklet parçaları ithal edip üretimine başladı. Üretimi yapılan ürünler mini kamyonet, mini yolcu taşıma araçları ve motosiklettir. Firma faaliyetlerini yurtiçi ve dışı satışlarla sürdürüyor.

Ayrıca bazı buluşları Türkiye’deki üniversitelerin teknik bölümlerinde ders konusu olarak işleniyor. Hasan Basri Özdamar’a ait buluşlardan özellikle ‘Döner Pernolu Motor” literatüre geçerken dünya çapında tanındı. Özdamar, konvansiyonel motorlarda silindir içinde oluşan basınçtan elde edilen gücün krank miline iletildiği klasik uygulamanın en doğru yol olmadığı düşüncesi ile 40 yılı aşkın bir zaman içerisindeki araştırmaları neticesinde bu buluşa ulaştı

Haberler.com

Bunlar da hoşunuza gidebilir...