Türk Dakar ekibi yola çıktı!

Bu içeriğin yayınlanma tarihi 6 aydan daha fazladır, içerdiği bilgiler eskimiş ve geçersiz kalmış olabilir.

Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te 1 Ocak'ta başlayacak olan Dakar Rallisi'nde ülkemizi temsil edecek Dakar Türk Takımı sporcuları Kemal Merkit ve Kutlu Torunlar, yarış için bugün Sao Paulo'ya gitti.

Kemal Merkit ve Kutlu Torunlar, Arjantin'e hareketlerinden önce Atatürk Havalimanı'nda yaptıkları basın toplantısında, kupayla dönmek istediklerini söyledi. Kemal Merkit, bu sene yarış için oldukça iddialı olduklarını ifade ederek, “Bir sene çabuk geçti. Şimdiden start heyecanı başladı. Bu sene kupayla dönmek istiyoruz. Geçen sene teknik arızadan dolayı bir motorumuz yolda kalmıştı. Bu sefer ilk üçte, hatta birincilik kupasıyla dönmeyi istiyoruz” dedi.

Merkit, yarışta kullanacakları motosikletiyle ilgili bilgi de verirken, 'ye güvendiğini belirtti.

“Yarış için ne tür hazırlıklar yaptınız” şeklindeki soru üzerine Kutlu Torunlar, hayat boyu bir hazırlık süreci içinde olunması gerektiğini kaydederek, “Bu sene dördüncü senemiz. Ekstra bir hazırlık yapmadık. Ama tabii dayanıklı olmanız lazım. Dakar'a giden bir Kemal Merkit vardı. Takım olarak biz de 3 defadır beraberiz. Bunu göze alabilmeniz lazım. Yaratılışınızda olmalı. Yoksa 6 ay hazırlanıp gideyim diye bir değil. Hayatınız boyunca yaptığınız bir hazırlıktır bu esasında” dedi.

“Dakar rotasına özlem var mı?” şeklindeki bir soruya da Torunlar, “Bu kişisel bir şey.Benim Dakar'daki beklentim dünyanın en zor rallisi ve maceracı bir yanının olması. Sadece motorsporu değil, içinde her şey var. Dünyanın değişik coğrafyalarında yarışmak heyecan katıyor. İşin bir de Afrika ruhu var. Onun özlemiyle gidiyor insanlar, ama Afrika'ya döneceği de kesin” yanıtını verdi.

Takımın Arjantin'e ulaşımı için THY'nin Dakar-Sao Paulo uçuşunu tercih etmesi de ikiliyi neşelendirdi.

Motosiklet kategorisinde Dünya Şampiyonları'nın da mücadele edeceği 161 yarışçı arasında yer alacak Dakar Türk Takımı, KTM 690 R motosikletleri ile mekanik destek almayanlar (Marathon) kategorisinde mücadele edecek. Dakar 2010'da Kemal Merkit 55, Kutlu Torunlar 56 numara ile Türk bayrağını taşıyacaklar.

Start alan yarışmacıların sadece yüzde 40'ının finişe ulaştığı Dakar Rallisi'nde Dakar Türk Takımı sporcuları Çöl Kaplanı lakaplı Kemal Merkit ve Kutlu Torunlar'ın ilk hedefi 8.937 km'lik yarışı takım olarak yüzde 100 başarıyla bitirebilmek. İkinci büyük hedef ise genel klasmanda ilk 20, kendi kategorilerinde ilk 3 sırada yer almak.

DAKAR YARIŞI
2008 yılında Afrika'daki terör gruplarının tehdidi nedeniyle Güney Amerika'ya alınan Dakar Rallisi, 2010 yılında da Arjantin – Şili topraklarında 1-17 Ocak tarihleri arasında düzenleniyor.

4 kıta ve 33 değişik ülkeden, 161 motosiklet, 29 , 140 otomobil ve 52 kamyonun maksimum performans ve azim göstererek bitirmeye çalıştıkları 9 bin kilometrelik ralli, bu yıl Arjantin'nin başkenti Buenos Aires'den başlayarak, Şili topraklarında Atakama çölü ve And dağlarında devam ederek Arjantin topraklarında Buenos Aires'de son bulacak. Yarışın ilk günlerinde motosikletler ve otomobil – kamyonlar farklı bir rota izleyecekler. Motosiklet sürücüleri toplamda 4 bin 717 kilometresi özel etap olmak üzere 8 bin 937 kilometre katederken, otomobil ve kamyonlar 4 bin 810 kilometre özel etap olmak üzere toplamda 9 bin 30 km'de yarışacaklar.

İnsan ve makinenin birlikte doğa ile mücadelesinin sınandığı insanlık macerası Dakar Rallisi, teknik beceri gerektiren çöl şartlarında farklı kum tipleri, kum tepeleri, sert zemin ve yüksek irtifadan oluşan zorlu bir parkurda 15 gün sürecek.

Kaynak:http://fanatik.ekolay.net/Motor-Sporlar%C4%B1-Haberleri-T%C3%BCrk-Dakar-ekibi-yola-%C3%A7%C4%B1kt%C4%B1!_3_Detail_139_157696.htm

Bunlar da hoşunuza gidebilir...