Sürücüler Katar yarış saatinin değişmesini istiyorlar

Bu içeriğin yayınlanma tarihi 6 aydan daha fazladır, içerdiği bilgiler eskimiş ve geçersiz kalmış olabilir.

MotoGP pilotlarının önde gelen isimleri bu hafta testlerde yaşanan pek çok kazanın ardından sezonun açılış yarışı Katar'ın başlangıç saatinin değiştirilmesi konusunda çağrıda bulundu.

Yarış Losail pistinde yerel saate göre 23.00'da başlayacak fakat Tech 3 Yamaha pilotu Colin Edwards, ve Ducati'den takım arkadaşı Nicky Hayden ile birlikte ikinci virajda kazan yapan pilotlardan birisi olan Casey Stoner gece saatlerinin pist koşullarını tehlikeli kıldığını düşünüyor.

“Beni üzdü çünkü pek çoğumuz geçen yıl olduğunu gibi kaza yaptık. Bir takım şeyler tuhaf, belki yüzeyde tümsekler oluştu. Viraj girişinde zorlarken kaza yapamazsınız. Üzerindeyken bir anda kerb dışına çıkıyorsunuz ve nedenini anlamıyorum: orada kayıyorsunuz ve yavaşlayamıyorsunuz. Yarışta o saatlerde lastikleri ısıtmak da zor. Hiçbir uyarı yok: ‘bang' ve yerdesiniz.”

Son şampiyon Valentino Rossi de Avrupa'daki seyirciler için yarışın daha erken bir saatte başlaması gerektiğine inanıyor.

“23.00'a kadar beklemek pekte akıllıca değil. Yarışın erken başlaması daha iyi. Diğerleriyle henüz zaman konusunda konuşmadık fakat (Loris) Capirossi'ye konu ile ilgili çağrıda bulundum.”

“Yarıştan önce Uncini ya da Ezpeleta'dan daha iyi bir fikir duymamız gerekiyor çünkü Cuma günü konuştuktan sonra bir şey yapmak imkansız olacak. Yarışın 20.00'da başlaması insanları daha mutlu edecektir, yemekten sonra isterse izleyebilirler.”

Capirossi de yarışın daha güvenli hale getirilmesi için bir takım alternatif seçenekler olduğunu düşünüyor.

“Yarışı gece mi yapmak istiyorlar. Tamam, zaten 18.00'da hava kararıyor, 20.00'da hatta 22.00'da yarışabiliriz. Televizyon önemli fakat bunu da hesaplamalıyız bazı şeylerin değişeceğini göreceksiniz.”

Kaynak:Türkiye

Bunlar da hoşunuza gidebilir...