Stoner Taraftarları Önünde Kazanmasını Bildi

Bu içeriğin yayınlanma tarihi 6 aydan daha fazladır, içerdiği bilgiler eskimiş ve geçersiz kalmış olabilir.

2008 sezonu MotoGP heyecanı bu kez Avustralya’nın Phillip Island pistine taşındı. Ev sahibi pilot Casey Stoner pole pozisyonunda başladığı yarışta starttan itibaren liderliği kimseye kaptırmadı ve kendi seyircisi önünde galibiyete ulaşan isim oldu.

Yarışın ilk turları oldukça hareketli başladı. Altıncı sırada yarışa başlayan Dani Pedrosa iyi bir start aldı ve üçüncülüğe kadar yükseldi. Fakat henüz yarışın başında motorunun önü kaybedince pist dışına çıktı ve motorundan düşerek yarışa veda etti. Aynı anda Vermeulen çakıl havuzunu ziyaret eden isim oldu fakat yarışa dönmeyi başardı. Hayden ise Stoner’ın ardından ikinci sıraya yerleşti. Geçtiğimiz hafta Japonya Grand Prix’inde sekizinci şampiyonluğuna ulaşan ve dünkü sıralama turlarında motorundan düşerek yarışa 12. sırada başlamak zorunda kalan Valentino Rossi iyi bir start aldı ve ön bölümden kopmadı. Yarışın üçüncü turunda start finish düzlüğünde Edwards ve Nakano’yu aynı anda geçen Rossi beşinci sıraya yükseldi.

Dördüncü tura gelindiğinde James Toseland, Jorge Lorenzo’yu geride bırakarak üçüncü sıraya yükselmeyi başardı. Bir tur ardından bu kez Rossi takım arkadaşı Lorenzo’yu geride bıraktı ve Toseland’ın arkasına yerleşti. Bu turdan itibaren Phillip Island pistine yarışı izlemeye gelen seyirciler Toseland ve Rossi arasındaki üçüncülük mücadelesine tanık oldu. Yedinci turda Toseland’ı geride bırakan Rossi bir tur sonra virajı fazla dışarıdan alınca yerini kaybetti. Ön bölümde ise değişen birşey olmadı ve Stoner – Hayden ikilisi arkadakilerle farkı açmayı sürdürdü.

Toseland – Rossi mücadelesi beş tur boyunca devam etti ve İtalyan pilot on ikinci turda kaybettiği yeri geri aldı ve Toseland’ı geride bırakarak üçüncü sıraya yükseldi. Aynı turda Dovizioso da Lorenzo’yu geride bırakarak beşinciliğe yükseldi. Toseland ile mücadelesinde öndeki ikiliye karşı oldukça fazla zaman kaybeden Rossi liderin 9.4 saniye gerisine düştü.

Öndeki üçlü kendi mücadelesini sürdürürken dördüncülük için son beş tur kala oldukça yakın bir mücadele yaşandı Phillip Island pistinde. Toseland, Lorenzo, Nakano, Dovizioso dörtlüsü pistin birbirine en yakın grubunu oluşturdular. Yarışın bitimine üç tur kala dördüncülük için verilen mücadele de şartlar bir anda değişti. Dördüncü sıradaki Dovizioso start-finish düzlüğünde başlayan mücadelede önce Dovizioso’ya hemen ardından da Lorenzo’ya yerini kaybetti. Bir tur sonrasında ise bu kez Lorenzo, Doviziso’yu geride bıraktı ve dördüncülüğe yükseldi. Yarışın son turuna girilirken Rossi, Hayden ile arasındaki farkı kapatmayı başardı ve yarışı ikinci sırada tamamladı. Nicky Hayden üçüncü olurkan onu Lorenzo, Nakano, Toseland ve Dovizioso takip etti.

Kaynak:trf1.net

Bunlar da hoşunuza gidebilir...