Soğukta Yüz Felcine Dikkat!

Bu içeriğin yayınlanma tarihi 6 aydan daha fazladır, içerdiği bilgiler eskimiş ve geçersiz kalmış olabilir.

Soğuk havalarla birlikte yüz felci riskinin arttığına dikkat çekilerek, dışarı çıkarken mutlaka atkı ve bere takılması önerildi.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Uzmanı Doç. Dr. Alper Şener, soğuk havalarla birlikte yüz felci riskinin arttığına dikkat çekerek, dışarı çıkarken mutlaka atkı ve bere takılmasını önerdi.

Tüm yurdu etkisi altına alan kar yağışıyla birlikte iyiden iyiye soğuyan havalar sağlık açısından birçok riski de beraberinde getirdi. Erişkinlerde özellikle kış aylarında sık görülen hastalıklardan birinin yüz felci olduğunu söyleyen ÇOMÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekim Yardımcısı ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Alper Şener, yüz felcinin, yüzdeki motor uyarımı yapan sinirin özellikle soğuk ve rüzgardan etkilenerek uyarıları iletememesinden kaynaklandığını ve birkaç saat içerisinde gelişebildiğini açıkladı.

Yüz felci halinde göz kapağının kapatılamadığını, dudak kenarının düştüğünü ve alnın kırıştırılamadığını belirten Yrd. Doç. Dr. Alper Şener, “Bu gibi durumlarda hastaların yüzde 80?i, 2- 3 haftada iyileşirken yüzde 10?unun iyileşmesi bir yılı bulabilir. Yüz egzersizi ile iyileşme süreci hızlandırılabilir. Özellikle daha önce yüz felci geçirmiş olan hastalarımız kış aylarında mutlaka atkı ile yüzlerini korunmalıdır. Çünkü bu hastalar tekrar yüz felci geçirmeye meyillidir” dedi.

MOTOSİKLET KULLANLAR DİKKAT ETMELİ

Yüz felcini sadece soğukla bağdaştırmanın doğru olmadığına dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Alper Şener, şunları söyledi:

“Özellikle ülkemizde motosiklet kullanımının yaygınlaşmasıyla yüz felci riski de artmıştır. Motosiklet kullananlarda rüzgar teması arttığı için yüz felci görülebiliyor. Bu yüzden motosiklete binenler mutlaka takmalılar. Hatta koruma önlemi olarak kar maskesi de kullanabilirler. Birde denize kıyısı olan bölgelerde soğuk ve rüzgarla temas halinde olan balıkçılarda yüz felci hastalığı daha çok görülebiliyor.”

Kaynak:Milliyet