Sofuoğlu Araştırma Yaptı

Bu içeriğin yayınlanma tarihi 6 aydan daha fazladır, içerdiği bilgiler eskimiş ve geçersiz kalmış olabilir.

Malatya Valiliği’nin tarih, doğa ve spor turizmini geliştirmek için başlatılan gezi kapsamında Nemrut Dağı’na bir gezi düzenlerken, motosiklet araştırması yaptığı bildirildi..

Malatya’da motor sporlarının geliştirilmesine yönelik düzenlenen ve ev sahipliğini Kale Kaymakamı Osman Bilgin’in yaptığı helikopter gezisine Türkiye Motosiklet Federasyonu Başkanı Süleyman Memnun ve Dünya Şampiyonu Türk Motosikletçi Kenan Sofuoğlu’da katıldı.

Gezi öncesinde basın mensuplarının sorularını cevaplayan Kale Kaymakamı Osman Bilgin, Malatya’da spor alanında fizibilite çalışmalarının yapıldığını ifade ederek, “Malatya’nın 110 kilometre uzunluğunda bir barajı var. Su sporları alanında iyi bir tesisi var. Sayın Valimiz önderliğinde Malatya’nın potansiyel haritasını çıkarıyoruz. Motor sporlarının da burada yapılmasından da söz ediliyor” dedi.

Türkiye Motosiklet Federasyonu Başkanı Süleyman Memnun ise, “Malatya Valiliğinin çalışmasındaki heyecanı beğeniyorum. Burada bizim sporlarla ilgili ne yapabiliriz bunu inceliyoruz. Burada yaşabilmesi adına drag olabilir” diye konuştu.

Dünya Super Sport’ta tarihinin en fazla yarış kazanan Türk Motosikletçi Kenan Sofuoğlu da, “Malatya’da motosiklette baya bir potansiyel var. Burada bir potansiyel var ki geldik. Sayın Valimizin daveti üzerine burada bulunuyoruz ve güzel şeyler olacak. İnşallah en kısa zamanda motor sporları adına burada güzel şeyler olacağına inanıyorum” şeklinde konuştu.

2007 Dünya Super Sport Şampiyonu Türk Motosikletçi Kenan Sofuoğlu, trafikte otomobil kullandığını söyledi.

Malatya’da motor sporları alanlarının oluşturulması için yapılan incelemeye katılan Sofuoğlu, “Benim kontratlarım gereği trafikte motosiklet kullanmak yasak. Bu sadece benim için değil Dünya Şampiyonalarına katılan bütün motosiklet sporcuları için geçerli. Ara sıra kullanıyorum ama otomobili tercih ediyorum” dedi.

Türkiye’de motor sporlarına büyük bir destek olduğunu kaydeden Sofuoğlu, “Pahalı ve zor bir spor ama şu zannedilmesin ki, ben de bu spora başladığımda zengin bir ailenin çocuğu değildim. Her şeyin başında azim geliyor. Şuanda federasyon büyük destek veriyor. Malatya’ya da motor sporu parkuru yapmaya geldik. Benim başladığım dönemlere göre çalışmalar çok daha farklı. Şuanda azim olduktan sonra olmayacak hiçbir şey yoktur. Bence yeni gençler çok avantajlı. Her gittiğimiz şehirde de bunu görüyoruz. Evet, tehlikesinden bahsediliyor ama yarış pistleri ve parkurlar gerekiyor. Çünkü yarış pistleri özel yapılmış yerler ve kaza yaptığınız zamanda güvenlik açısından önlemli yerler. Trafikteki adrenalin ve hız tutkunuzu atabileceğiniz parkurlar var. Bence Türkiye’nin her şehrine pist gerekiyor. Ama öncü şehirler gerekiyor inşallah Malatya’da bunlardan birisi olur” diye konuştu.

Sofuoğlu, Anadolu illerine parkur kazandırılması gerektiğini ifade ederek, “Motosiklet trafikte tehlikeli demek istemiyorum. Siz içinizdeki hız tutkunuzu hiçbir yerde atamazsanız, cadde de atmak istiyorsunuz. Ama parkurlar olduğu zaman parkura çıkar ve içinizdeki tutkuyu atarsınız. Trafikte de daha güvenli motor kullanırsınız. Hem sizin hem de diğer sürücüler için daha iyi olur. Daha çok Anadolu taraflarında daha agresif motor kullanıyorlar. Çünkü parkurları yok. Bu nedenle trafikte de agresif motor kullanıyorlar. Onlara da parkur kazandırırsak, çok büyük bir başarı elde etmiş oluruz. Bence bu çok önemli bir konu. Sonuçta motosikletle biri kaza yaptığı zaman manşet oluyor ama otomobille kaza yaptığı zaman hiç kimse görmüyor” şeklinde konuştu.

Kaynak:Ajans Spor

Bunlar da hoşunuza gidebilir...