Şampiyon Hayal Ettikleri Piste Kavuştu

Bu içeriğin yayınlanma tarihi 6 aydan daha fazladır, içerdiği bilgiler eskimiş ve geçersiz kalmış olabilir.

Milli motosikletçi , ölen ağabeyleriyle birlikte hayal ettiği piste kavuştu. Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin de desteğiyle bitirilen pistte şampiyonalar düzenlenerek genç sporcular yetiştirilecek.

Motosiklette 2010 Dünya Supersport Şampiyonu olan bu yıl Moto2’de yarışan milli sürücü Kenan Sofuoğlu, memleketi Sakarya’nın Akyazı ilçesinde yaptırdığı pist tamamlandı. Büyükşehir Belediyesi’ asfaltı atılan pist, Ramazan ayından sonra Süper Moto Şampiyonası’na ev sahipliği yapacak.

Pistin kendisi gibi ölen ağabeyleri Bahattin ve Sinan’ın da hayali olduğunu kaydeden Sofuoğlu, ”Bu proje ölen ağabeylerimin ve benim en büyük hayalimizdi. Yıllar önce böyle bir pist yapma niyetimiz vardı. O zaman imkanımız yoktu. Şimdi belediye ve kendi imkanlarımızla pisti yaptık. Ölen ağabeylerimle birlikte çektirdiğimiz fotoğraflar da pistte yer alıyor. ” dedi.

Pisti yapmak için büyük gayret gösterdiklerini anlatan Sofuoğlu, pistin şampiyonaların en sevilen pisti haline geleceğine inandığını belirtti. Pistin garaj ve idari binalarının da kısa sürede bitirileceğini dile getiren Sofuoğlu, şunları söyledi:

”Son hazırlıklarını yapıyoruz. Biraz acele ediyoruz çünkü Ramazan’dan sonra Türkiye Şampiyonası’nın bir yarışını yapmak istiyoruz burada. Motosiklet Federasyonu ile görüştüm. Pistin yapımında en büyük desteği Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu’ndan aldım. Kendisine teşekür ediyorum. Asfalt ve çevre güvenliğinde önemli destekleri oldu. İnşallah Sakarya’da güzel yarışlar düzenlediğimiz zaman bu pistin değerini herkes daha iyi anlayacak. Pist kısmı bittiği için açılışını yapabilecem. Çevresinde bazı hazırlıklar var. ”

PİSTTE YENİ ŞAMPİYONLAR YETİŞECEK

Bin 300 metre uzunluğunda 8 metre genişliğindeki pistin virajlarının özel yapıldığını ifade eden Sofuoğlu, ”Süper motorla çok iyi şekilde drift yapacak şekilde kullanabileceğim bir pist oldu. Bu pistin en önemli özelliği hem ufak yaştaki sporcuları yetiştirebilecek bir pist hem de benim gibi profesyonel sporcunun antrenman yapabileceği bir pist. Türkiye Karting ve Süper Moto Şampiyonalarını kaldırabilecek bir pist yaptık. Başka bir amacımda burada ilerleyen zamanlarda ufak bir yarış okulu yapmak. Genç çocukları ve sporcuları yetiştirmek. Genç sporcuların yetişeceği yarışlar yapmak istiyoruz. ” diye konuştu.

Park gibi bir piste ihtiyaçlarının olmadığına dikkati çeken milli motosikletçi, şunları dedi:

”Pisti insanlar İstanbul Park ile karıştırıyor. İstanbul Park gibi bir piste ihtiyacımız yok bizim. Türkiye’de ki eksiklik ufak pistler yok. Bu pist ufak bir yarış pisti. Burada sporcu hem güzel antrenman yapabilir aynı zamanda genç sporcular yetişebilir. İstanbul Park gibi bir pistte bunu yapma imkanınız yok. ”

Haberler.com

Bunlar da hoşunuza gidebilir...