Oliver’s Dağı Pisti

Bu içeriğin yayınlanma tarihi 6 aydan daha fazladır, içerdiği bilgiler eskimiş ve geçersiz kalmış olabilir.

Oliver's Dağı Britanya ‘da yer alan, zorlu koşullara sahip parkuru ile dikkatleri çeken doğal yol pisti. Doğal yol pisti konusunda daha evvelden Isle Of Man yarışları ile ilgili bilgi aktarmıştık.

Jack Claxton (Scarborough ve Çevresi Motosiklet Kulübü Genel Sektreteri), Scarborough Kuruluşuna 10 millik bir yarış pisti yapılması için teklif götürür. Bu pist araçlar ve motosikletler için olacaktır, ünlü Alman Nurburgring pisti baz alınacaktır. £100,000 ya varan maliyet projenin gerçekleşmemesine sebebiyet vermiş.

Motor yarışlarının 1946 yılında Isle of Man yarışlarında yarıştığı bir dönem, 2. Dünya Savaşı nın başta yakıt olmak üzere yarattığı sıkıntılar 1946 TT yarışlarında bir takım sıkıntılar yaratmış.

Manx yöneticileri 1946 yılı için yakıt kaynağını etmesinin ardından savaşında bitmesi fabrikaların askeri mühimmattan kendi iş kollarında ki ürünleri üretime geri dönmesi sonucu yarışlar yeniden ön plana çıkmış. Bu süreci yeni tasarım yarış motosikletleri, yeni teknolojiler izlemiş. Bu gelişmeler üzerine Scarborough kuruluşu bir eve hoşgeldin haftası düzenleyerek kapsamlı bir program hazırlar ve A.C.U. ile Scarborough ve Çevresi Motosiklet Kulübü ile motorsporları aktivitesi host edip edemeyecekleri konusunda görüşüyor.

Böylece Oliver's Dağı pisti ve yarışları doğmuş. Bu pistte yarışlar hala devam etmekte, aşağıda ki videoda yapılan Superbike yarışında PPR Racing takımı yarışçısının model motosikletine monte edilmiş kameradan pisti ve yarışı izleyebilirsiniz.

Isle Of Man Nedir?

Isle Of Man türkçesiyle Man Adası, Batı Avrupa'da, İrlanda Denizi'nde, Liverpool'dan 114 ve Dublin?den 133 km uzakta yer alan Birleşik Krallık'a dahil olmamakla beraber kraliyete tabi bir adadır. Vikipedi kaynaklarına göre 80.000 kişilik nüfusa sahip ada-devlete “Isle Of Man” yarışlarında 60.000 ‘e yakın turist gelmekte.

Açılımı “” olan TT ‘nin bu adı almasında en önemli etken yarışçıların ada dışarısından adaya gelmeleri.

Adada 1904 ‘te Gordon Bennet ‘in araç testi için çıkarılan yol kapama yasasından sonra Britanya ‘a ki organizatörler motosiklet yarışlarını yasal açıdan daha rahat olan bu adaya taşırlar ve 1907 ‘de TT doğar. Isle Of Man yarışları 1907 yılından bu yana her yılın 2 haftası dünyanın gözlerini çevirdiği bir yarış olmuş. Pist yerine trafiğe kapatılmış ada yollarında yapılan yarışta pilotlar gerçekten limitleri zorluyorlar.

Pist hakkında detaylı bilgiyi oliversmount.com adresinden alabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...