Olaylı Jerez’de Zafer Lorenzo’nun!

Bu içeriğin yayınlanma tarihi 6 aydan daha fazladır, içerdiği bilgiler eskimiş ve geçersiz kalmış olabilir.

2011 şampiyonasının Jerez’de gerçekleştirilen 2. yarışını Yamaha sürücüsü Jorge Lorenzo kazandı.

Pistin ıslak olması yarışın kaderinde oldukça etkili oldu ve oldukça olaylı geçen yarışta damalı bayrağı gören ilk isim son şampiyon Lorenzo oldu.

Yarışın başında 8. sıraya kadar gerileyen ancak sonradan hızlanan Repsol Honda sürücüsü Dani Pedrosa 2. olurken, yarışa 11. sıradan başlayan ve olaylardan uzak durarak damalı bayrağı gören Ducati sürücüsü Nicky Hayden 3. olarak podyumu tamamlayan isim oldu. Onları Hiroshi Aoyama takip etti.
Yarışın başından beri yaşanan olaylar yarışın sonuna kadar devam etti. Önce 2.lik mücadelesi veren ve arasında temas yaşandı. Rossi ilk virajda içeriden Stoner’ı geçmeye çalışırken bir anda motorun önünün kontrolünü kaybetti ve Stoner’ın motorunun altına kaydı. Bu kaza sonucunda Rossi yarışa en arkadan devam etme şansı bulurken Stoner yarış dışı kaldı. Yarışı bırakmayan Rossi ise hem önündekilerin kazası hem de iyi sürüşüyle birlikte 5. olarak her şeye rağmen iyi bir sonuç elde etti.
Yarışın en büyük hayal kırıklıklarından birisini Gresini Honda’dan Marco Simoncelli yaşadı. Simoncelli, çok iyi başlangıç yaptığı Jerez’de önündeki herkesi geçerek liderliğe kadar yükseldi. Simoncelli yarışı rahat bir şekilde Lorenzo’nun önünde lider götürürken önden kayma sonucu kontrolünü kaybetti ve kaza yaparak yarış dışı kaldı.
Olaylar bunlarla sınırlı kalmadı. Tech3 Yamaha’dan önce yarış dışı kaldı. Daha sonra yarışın sonuna gelindiğinde, Hayden’ı geçerek podyuma çıkma şansını yakalayan Colin Edwards yarış dışı kaldı.
3. sırayı ele geçiren bir diğer isim Yamaha sürücüsü Ben Spies da kaza yaparak yarışı tamamlayamayan isimlerden oldu.

Kaynak TRF1

Bunlar da hoşunuza gidebilir...