Nasıl bir motor almalıyım ?

Bu içeriğin yayınlanma tarihi 6 aydan daha fazladır, içerdiği bilgiler eskimiş ve geçersiz kalmış olabilir.

Motosiklet dünyasına yeni girecek birinin aklına ilk gelen soru hep bu olmuştur. Ayakkabı alırken bile alacağımız ayakkabıyı kullanacağımız yere göre almazmıyız. Takım elbise altına giyeceğimiz ayakkabı ile spor yaparken kullanacağınız ayakkabı nasıl birbirinden farklı özelliklerde ise almayı düşündüğünüz motoru kullanacağınız şartlarda motor seçimimizi çok kesin hatlarla ayırır. Motosiklet seçiminizde size rehberlik yapacak dört soruyu yanıtladığınızda nasıl bir motor ile başlamanız gerektiği ana hatlarıyla ortaya çıkacaktır.


* Motor kullanmak için yeterli eğitime sahipmisiniz ?
* Motoru ne amaçla kullanacaksınız ?
* Motoru nasıl bir trafikte ve hangi yol koşullarında kullanacaksınız ?
* Motor almak için ayırdığınız bütçe ne kadar ?


* Motor kullanmak için yeterli eğitime sahipmisiniz ?

*Motor hiçbir eğitim almadan kullanılabilecek bir ulaşım aracı değildir. Sonuçta ayakta durabilmesi için bir denge unsuru gerekmektedir.Size ilk tavsiyemiz motorunuzu almadan önce ehliyetinizi ve almayı planladığınız motora eşdeğer bir motor üzerinde eğitim almanız olacaktır. Özellikle büyük şehirlerde yaşayan arkadaşlarımız profösyonel verilen motor eğitimlerini alma olanağına sahiptir. Bu şansa sahip olmayan arkadaşlarımız için maalesef yapılabilecek çok şey yok . Bu durumda olan arkadaşlarımızın gücü ve hızı çok yüksek olmayan bir motordan başlaması en mantıklısı olacaktır. Selesi çok yüksek olmayan her iki ayak tabanınızın da yere tam olarak basabildiği gidonuna çok rahat eriştiğiniz .ön tekerin hemen önünü rahatlıkla görebildiğiniz bir model başlamak için uygun modeldir.

Başlangıç modeli için bir motor hacmi belirtmek pek akıl karı olmayacaktır. 250 cc 2 zamanlı bir model 40 hp civarı güç üretirken daha yüksek motor hacmine sahip 4 zamanlı başka bir model yine aynı civarda güç üretecektir. Buradan da anlaşılacağı üzere önemli olan motorun hacmi değil , ürettiği güçtür.

Profösyonel eğitim alma imkanı olan arkadaşlar bu konuda eğitmenlerinin onlara tavsiye edeceği modelden başlayarak bu hendikapı daha rahat çözerler

* Motoru ne amaçla kullanacaksınız ?

*Cevap vermemiz gereken sorulardan biride motoru hangi amaçla kullanmayı düşündüğümüzdür. İş için mi , seyehat etmek için mi , şehiriçi trafiğinden kurtulmak işten eve evden işe hem ekonomik hem de kısa sürede gitmek için mi yoksa hafta sonları partnerinizi de arkanıza atıp kısa geziler yapmak için mi ?

Motorlar üzerlerinde gittikleri yol şartlarına göre sınıflandırılmıştır . Almayı düşündüğünüz motor çevrenizde hakim olan yol şartlarına uygun bir model olmalıdır .

Ağırlıklı olarak kullanmayı düşündüğünüz şartlar bozuk yollar ise cross ve enduro tarzı sizin için en uygun seçenek olacaktır. Daha müsait yol koşulları için daha fazla seçenek mevcuttur. Scooter , naked , chopper gibi modeller daha iyi yol şartlarında kullanılacak modellere örnektir. Sport (race) modeller yol şartları ne olursa olsun yeni başlayan biri için çok güçlü , süratli ve tehlikeli modellerdir.

* Motoru nasıl bir trafikte ve hangi yol koşullarında kullanacaksınız ?

* Trafik durumu motor seçiminizi belirleyecek en önemli etkenlerden biridir. Yanlarda çantaları olan geniş yer kaplayan motosikletler trafikte hareket kabiliyetini kısıtlayarak sizi o trafiğe takılmaya mecbur bırakacaktır. Yoğun trafikte tercih edilmesi gereken modeller daha ufak ebatlı motorlardır. Aynı şekilde kullanacağınız aksesuarları da buna göre seçmek ,başınıza gelebilecek bir çok sorunu önceden bertaraf edecektir.

Farklı markalara ait aynı tip modeller hemen hemen aynı güç ve sürati sağlarken farklı boyutlarda olmaktadır . Güç sabit kalmak şartı ile boyut ufalırsa motor trafikte daha kıvrak ve kolay bir kullanım sergileyecektir. Ama bu şartlarda artçı ve farklı tip çantaları yerleştirmek için kullanacağımız alanda belli ölçüde daralacaktır. Burada da size en uygun ebatı belirlemek yine sizin tercihiniz olacaktır.

* Motor almak için ayırdığınız bütçe ne kadar ?

* İşin en can alıcı bölümü maddi imkanlarımızdır. . Gönül ister ki en iyisini en güzelini alın . Önce kendinizi zora sokmadan ayırabileceğiniz maksimum üst limitinizi belirleyin . Çünki çevreden bu kadarı veren üstüne şu kadar daha koyar şunu alırdı gibi sözleri sıklıkla işiteceksiniz. Bu laflara kulak asmayın benim limitim budur diyip bu limitler içinde bir motor bulma çabasına gidin . Bu limiti koyarken Kask , mont , eldiven , yağmurluk gibi olmazsa olmaz ekipmanlarında maliyeti hesaplanmalı ve bu ayrılan bütçe içinde yerlerini almalıdır.

Özellikle kask kaliteli olmalıdır . İnternette yapacağınız kısa bir gezi kasklar hakkında yeterli bilgiyi bulmanızı sağlayacaktır. Unutmayınız ki motorun kaportası sizin vicudunuzdur. Bu yüzden hem motorunuzda tecrübe kazandığınız ilk kilometrelerde hem de seçtiğiniz ekipmanlarda bunu hep aklınızın bir köşesinde bulundurun .

Ana hatları ile alınacak ilk motorda aranması gereken şartları paylaştık ilerleyen sayılarımızda bu bölümde güvenli sürüş için kullanılan yöntemler ve ekipmanlar hakkında bilgileri paylaşacağız yolunuz ve farınız daima açık olsun . Allaha emanet olun.

HBŞ

Bunlar da hoşunuza gidebilir...