Motosikletle Sınır Ötesi – Suriye – Ürdün

Bu içeriğin yayınlanma tarihi 6 aydan daha fazladır, içerdiği bilgiler eskimiş ve geçersiz kalmış olabilir.

deadsea

Bu gezi 2000 yılında gerçekleştirildiği için vize işlemlerinde değişiklikler olmuş olabilir. Önceden telefon edilerek bilgi edinilmesinde fayda var.

HAZIRLIKLAR SURİYE ( Ankara Büyükelçiliği )

• Sabah saat 08:30 – 09:30 arasında başvuru formunu alabilir ve geri verebilirsiniz. Alınan başvuru formu sadece o gün geçerli ,ve üzerine bunu kontrol edebilecek bir işaret koyuyorlar.Yani aldığını başvuru formunu aldığınız gün teslim etmek durumundasınız. Sıradaysanız formu iade ettiğiniz saatin önemi yoksada saat 09:30 dan sonra başvuru formunu kesinlikle vermiyorlar.Yanınıza iki adet fotoğraf almanız gerekiyor.
• Vize başvurusu sırasında vize talebinizi “çift girişâ€œ olarak belirtirseniz 50-55 USD$ gibi bir meblağ ödersiniz. Aksi taktirde multi vize verirler ki onun maliyetide 75 US$ olur.
• Suriye vizesi için uzun sıralara girmeyi göze almak zorundasınız.Ancak bununda bir kurtuluş yolu var.Birine ,pasaportunuzu vermek ,almak ,vizeye başvurmak gibi işlemler için noterden vekalet vermek.
• Telefon : 312. 440 9657 – Atakulenin önündeki trafik ışıklarını geçtikten sonra Anayasa mahkemesi doğru giderken ilk ışıklardan sağa dönüyorsunuz.İlk sağdaki köşede.
• Pasaportunuzdaki meslek hanesi kesinlikle dolu olmalı ,yoksa başvurunuz kabul edilmiyor.
• Pasaportunuzda meslek hanesi boş ise ; Emniyete internetten ulaşarak sanki yeni pasaport alıyormuş gibi başvuru yapacaksınız.Ertesi gün telefon ederek sorabileceğiniz gibi ,onların size geri dönmesinide bekleyebilirsiniz.Görevli kişiler gerçekten çok kibar ve ilgili insanlar. Yaptığınız başvuru neticesinde sadece meslek hanesinin doldurulması için başvuru yaptığınızı oraya gittiğinizde mutlaka söyleyin.Bu sayede sadece nufüs kağıdı fotokopisi ve aslı ve 4,000,000 .- TL veriyorsunuz ve işiniz hemen 30 dk.da bitiriliyor.Meslek hanesine yazılacak olan işinizi diploma veya diğer belgelerle belgelemek zorundasınız.

• Online başvuru için www.iem.gov.tr ( İstanbul ) ve www.ankaraemniyet.gov.tr ( Ankara )

ÜRDÜN ( Ankara Büyükelçiği )

• İşlemler çok kolay ve hızlı.Elçilikten ne kadar yatıracağınızı gösteren belgeyi aldıktan sonra Atatürk Bulvarı üzerindeki Citibank?a ( Ankara Otelinin biraz aşağısında ) gerekli tutarı yatırıyor ve 14:00 gibi pasaportunuzu geri alıyorsunuz.Görevliler son derece kibar ve yardımcı.Fazla başvuruda olmadığı için sıra beklemek gibi bir sıkıntıda olmuyor.
• Başvuru formunu oradan alıyor ve hemen dolduruyorsunuz.İsterseniz daha önceden de alabilir ve doldurduktan sınra geri getirebilirsiniz.Sadece tek fotoğrafa ihtiyacınız var.
• Güvenlik Caddesinden yukarı doğru çıkarken ,yolun sonuna doğru bir trafik işaretlerine gelirsiniz.Oradan sola ,Rus elçiliğine doğru döneceksiniz.Rus elçiliğine doğru giderken soldaki ilk sokağa girince yaklaşık 25mt. sonra. Telefon : 312. 440 2054
• İstanbuldan başvuru yapanların iki ülke vizesini bir günden hallettiklerini öğrendik.Bu nedenle yolunuz İstanbula düsecek olursa işlemleriniz oradan yapabilmenizde mümkün.

Suriye Konsolosluğu ( İstanbul ) : Maçka Caddesi, Rali Ap. 59 / 5 – Tesvikiye – İstanbul
Ürdün Konsolosluğu ( İstanbul ) : Büyükdere Caddesi Lalezar İşhanı, Kat 2, No. 10
• Nasılsa orada edinebiliriz diye düşünmeyin ve gideceğiniz yerler hakkında, elçiliklerden broşür edinmeye çalışın. Çünkü yerine gittiğinizde bulma şansınız az.

GENEL

• Triptik işlemleri çok kısa süren işlemler olduğu için ,yolculuğun başlamasından iki gün önce yapıldı.Triptik kağıtları için 100,000,000 TL ödenirken ,uluslararası ehliyeti ilk kez alıyorsanız 180,000,000 TL, daha önce almış ve yenileme işlemi yapıyorsanız 100,000,000 TL ödeniyor.Bu nedenle uluslararası ehliyetinizi sakın atmayın. Bu tutarlar günceldir.

YOLCULUK

A. TÜRKİYE

• Antakya – Yayladağı yolunu tabela eksikliği nedeni ile bulmak ve tarif etmek çok zor. Tabelaların bittiği ve karışıklık yaşamaya başladığınız noktadan itibaren sormanız gerekiyor.
• Yayladağında meydanın oradaki kuyumcuda para bozdurabilirsiniz. Ayrıca akşam yatmak isterseniz gene meydanın orada bir otel mevcut. Meydan Yayladağının içindeki yol ayrımının solunda. Meydana geldiğinizi biri güreş tutan iki kişinin ve diğeri Atatürk ‘ün heykeli olmak üzere iki heykeli gördüğünüzde anlayabilirsiniz.

Türkiye – Suriye Sınırı ( Yayladağı )

• Türkiye kapısında ilk olarak soldaki en son binaya gidiyorsunuz.Buradaki işlemden sonra soldan ikinci binada triptik işlemleriniz yaptırıyor ve en son ,soldaki ilk binaya ( kulübemsi bir yapı ) gümrük muhafazaya gidiyorsunuz.Kapıdaki araç trafiği az ve dolayısı ile işlemler süratli ve görevlilerde yardımcı olmaya çalışan kişiler.
• Suriye tarafındaki işlemlerde süratli olmak ile birlikte buradaki görevliler başlarına buyruk ve istedikleri gibi davranmak şansına sahip olduklarının farkında ve bunu değerlendiriyorlar.
• Bu nedenle bizlere 5-10 metre geride Türkiye tarafında sigorta bedelinin 37 US$ olduğu ve Suriye ‘li yetkililer bundan fazlasını isterlerse ödemememiz söylenmesine rağmen görevliler bizden 60 US$ istediler ve vermek zorunda kaldık.
• İşlemlerin toplamı yaklaşık 1,5 saat tutuyor.

B. SURİYE

• Polisler ve insanlar yardımcı olmaya çalışmaktaysada ,Lazkiyede yatacak bir otel bulmak için en uygun yöntem ,şehrin girişinde bir yerlerde bir taksi durdurmak ve ona kalmak istediğiniz cinsten bir oteli tarif ettikten sonra arkasına düşüp onu izlemek.Bunun için polistende yardım isteyebilirsiniz.
• Kaldığımız otel Al – Atlal Hotel : Amerikan Sokağında (Taksi şöförüne tarif etmeniz için : Limana doğru ve Müzenin civarında). Ucuz ancak çok iptidai bir otel (10 US$ – kahvaltı hariç)
• Yemek için hemen otelin arka sokağında Last Station adında bir restoran. Hesaplı, temiz ve kendi ulusal yemeklerinin bulunduğu bir yer.
• Lazkiye çok ilginç bir yer değil. Gezecek ve görecek bir yeri yok. Kalınması veya görülmesi gereken bir nokta değil.
• Lazkiye ‘den sahil kıyısındaki yoldan doğru Homs kentine giderken yolunuz üstündeki Crac de Chevaliers adındaki kale görülmeye değer.
• Otoyoldan giderken (Dal at Yaş) kenti yönünü gösteren tabela göreceksiniz. O tabelanın yönünü izleyin. Aracınızı sürerken dahi civarı seyrettiğiniz için sol tarafta bir tepenin üzerinde kaleyi uzaktan mutlaka görürsünüz. O andan itibaren sağa doğru olan virajlarda dikkatli olun , zira kaleye giden yolu gösteren tabela, önüne yerleştirilmiş başka tabelalar tarafından örtülmekte çok zor ve son anda görülmekte.
• Eğer tarif edilen yol ayrımını kaçırırsanız kalenin arkanızda kalmaya başladığını görerek anlayabilirsiniz. Yaklaşık 2 km. ileride sağa saparak bir menfezin altından geçmek sureti le geldiğiniz yola geri dönebilirsiniz. Geri dönmek istemez ve sormak isterseniz karşılaştığınız kişilere “Kala Al Hassan” demeniz yeterli. Size sağ ve sol kolları ile yolu tarif edeceklerdir.
• Kalenin kendisi etkileyici ve üstünden göreceğiniz manzara çok güzel. En büyüğü olması nedeniyle bunun dışında başkaca bir kaleye gitmeye pek gerek yok.
• Kalenin bulunduğu köy, Al Hassan köyü. Bir müslüman köyü olmasına rağmen hemen kuzeyinde Marmarita adında ,okaklarında ikonların bulunduğu ve civarda başka hıristiyan köyleride var. Bu uyumlu yaşamı yakından görmek doğrusu çok hoş oluyor.
• Şam?da yolunuzu kaybetmek çok kolay ve bulmak çok zor. Çevre yolunu kaçırır ve yanlışlıkla şehrin içine girerseniz en iyisi taksi tutmak ve sizi yönlendirmesini sağlamak. Tarif edeceğiniz yön “Ürdün sınırı“ olacak.
• Ürdün sınırına oldukça yakın bir yer olan Dara kentinde kalınabilecek nitelikte Orent Palas adında bir otel var. Makul fiyatlı ve temiz (10 US$ – kahvaltı hariç)

Suriye – Ürdün Sınırı

• Suriye tarafındaki işlemler oldukça çabuk bitiriliyor. Kişi başına (2 US$) ödüyorsunuz.
• Ürdün tarafına geldiğinizde sıraya girmiş birçok araba göreceksiniz. Hiç durmayın ve onların yanından geçin (zaten size elleri ile geçmenizi işaret edeceklerdir, dolayısı ile bir terbiyesizlik yapmış olmayacaksınız)
• Araç kontrol noktalarından en sağda olanına yanaşın. Pasaportlarınıza bakmayan isteyen bir sivil olursa pasaportunuzu verin. Zira resmi görevlilerin bir kısmı sivil giyimli. ”Bana ne! sivil giyimliydi, o yüzden vermedim“ gibi bir savunma yapma ve haklı çıkma şansınızın olmadığını bilin.
• Araç kontrol noktalarının hafif sol çaprazında, üç kapısı olan iki tane bitişik konteyner göreceksiniz. Suriye ‘ye en yakın kapıyı A, sonrakini B ve en uzaktaki kapıyı C olarak isimlendirin ve hatırlayın. Sınır kapısında değişiklikler olmuş olabilir. Ancak iki adet bitişik konteyner hala duruyorsa demek ki bir değişiklik yok.
• Araç kontrol noktasında size bir kağıt verecekler. O kağıt ile birlikte, az ileride sağ tarafta “Bank of Jordan “ binasının yanındaki ve üzerinde “Arrivals” yazan binaya girin, doldurulması gereken formlardan isteyin ve doldurduktan en sağdaki bankoya gidin. Pasaportunuzun işlemleri burada halledilecek.
• Daha sonra, hem işlemler hemde ülkedeki Ürdün parası ihtiyacınızı karşılamak için “ Bank of Jordan “ bankasında dolar bozdurun (Biz 200 US$ bozdurduk ve uzun süre ihtiyacımızı karşıladı) .
• Daha sonra yukarda bahsettiğimiz konteynerin orta kapısına gidin (B Kapısı) ve orada sigorta işlemini halledin. Paranın üstünü vermek istemeyebilirler, israr edin ve alın. Belgelerinizi orada bırakın ve verdikleri kağıt ile (A) kapısına gidin ve oradan verilecek kağıt ile birlikte (C) kapısına giderek tekrar para yatırın. Verdikleri kağıt ile birlikte (B) kapısına gidin ve kağıdı gösterip belgelerinizi alın ve (A) kapısına giderek tekrar para yatırıp işlemlerinizi bitirin.
• Sigortanızı üç günlük yaptırın. Bu durumda Ürdün ‘den çıkarken 5 JD ( 7 US$ ) ceza verecek , ancak Amman?da ki İçişleri Bakanlığına gitmekten kurtulacaksınız ki orada ödenecek meblağda 2,5 JD ( 3,5 US$ )
• İşlemler gördüğünüz gibi karışık ancak sırasını takip ederseniz kısa sürüyor. İnsanlar güleryüzlü ve yardımcı olmaya çalışıyor.
• Çıkış ve giriş işlemleri toplam 2 saat kadar sürüyor. Bu süre kısalmış veya uzamış olabilir.

C. ÜRDÜN

• Suriye – Ürdün sınırından geçtikten sonra Jerash ?a gidebilmek için ilk önce Amman ?ı gösteren tabelaları izlemeli ve Jerash yazana kadar beklemelisiniz. Amman tabelalarının gösterdiği yönde ilerlerken sağ tarafınızda (Bağdat – Mekke) tabelasını gördüğünüzde bilin ki Jerash sapağına az bir mesafe kaldı.
• Jerash kentine girdikten sonra harabelere gitmek için bir pazarın içinden geçeceksiniz. Pazardan aşağıya doğru ilerleyin ki yol zaten sizi aşağıya doğru yönlendirecektir. Motorsikletlerinizi hiç korkmadan park edebileceğiniz bir giriş yerine geleceksiniz.
• Harabelerin içinde bulunan lokanta açık büfe yemek veriyor. Batılı damak tadına göre hazırlanmış ve 10 US$. Kent harabelerine giriş 7 US$. Efes harabeleri gibi olmasada Jerash harabeleri gerçekten ilginç ve gezilmeye değer.
• Jerash?ın içinde otel bulunmuyor. Jerash – Ajloun yolu üzerinde Olive Branch Otel diye bir tesis olduğunu duyduk ve gördük ki diğer otellerin tümü Ajloun kentinde bulunuyor.

• Jerash kentinden Ölüdeniz ?e doğru gitmek için Ajloun kentini gösteren tabelaları izleyin. Ancak Ajloun?a gelmeden az önce Anjara diye bir köye geleceksiniz. Köyün girişinde yolun sağa doğru döndüğü bir noktada hafif sol çaprazınızda sutün üstünde duran bir değirmen taşı göreceksiniz. Sağa dönmeyin ve o sütunun önünden aşağıya doğru giden yola girin ve sütunu solunuza alın. Ölüdeniz yoluna girmiş olacaksınız.Yolu bundan sonra dümdüz takip edin.
• Ölüdenizin olduğu ovaya indikten sonra dikkatli olun çok sık aralıklar ile hiçbir işaretsiz kasisler var. Ayrıca birkaç kontrol noktasından geçecek ve kimlik göstermek durumunda kalacaksınız Bu nedenle pasaportlarınızı kolayca ulaşabileceğiniz bir yerde bulundurmakta fayda var.
• Kral Hüseyin köprüsüne doğru olan dönemeçten sonra yaklaşık 75 km. benzinci yok. Bu nedenle ( Aş Şuna ) köyünün içindeki bu dönemeçten sonra yolunuza çıkacak üç benzinciden birinden mutlaka benzin alın. Hangisinden alacağınız hangisinin açık ve hangisinde benzin bulunduğuna bağlı.
• Ölüdeniz kıyısına inmek için Ölüdeniz yazılı tabelaları izleyin. İkinci tabeladan sonra (Kaferein) yazılı bir tabela karşınıza gelicek. O tabelanın yönünü izleyin,devam edin ve Ölüdeniz kıyısına ulaşın.

• Mövenpick otelinden yaklaşık 700 m.kadar sonra sağ tarafta çadır kurabileceğiniz ve hemen Ölüdenizin kıyısında bir alan var.
• Ölüdenize giriş sırasında suya yüzünüzü sokmamanız ve vücudunuzda açık yara varsa girmemeniz konusunda uyarıcı yazılar göreceksiniz. Bu uyarıları ciddiye alın. Sudan çıktıktan sonra duş yapma şansını bulamasanız bile vücudunuzu havlu ile değilde güneşte kurutmanızda ve daha sonra üzerinizdeki tuzları silkelemenizde yerinde olur.
• Ölüdenizin yüksek tuz oranının sebep olduğu değişik yüzme duygusu ilginç olsada çok zaman harcayacağınız bir nokta değil. Bir müddet ( 30 dk. kadar ) yüzdükten sonra enterasanlığını yitiriyor. Bu nedenle orada geçireceğiniz süreyi bunu dikkate alarak planlamanızda yararlı olur.

• Ölüdenizden Akabe yönüne giderken, Karak sapağından sonra Al Şafi diye bir köye geleceksiniz. Gelmeden az önce ( 750 mt. kadar ) sağ tarafta benzinci var.
• Al Şafi köyünde Hz. Lut ‘un yaşadığına inanılan bir mağara bulunuyor. Tabelasını göreceksiniz. Mağaranın girişinden Ölüdenizi son kez ve çok güzel bir manzaradan seyretmeniz mümkün. Tevratta yazdığına göre Hz. Lut, Sodom ve Gamorra kentleri Tanrı tarafından yok edilmeden önce onun tarafından uyarılarak kentten uzaklaştırılır ve hayatı kurtarılır. Bu sırada kendisi ile gelmekte olan eşi Tanrı tarafından bu konuda uyarılmalarına rağmen arkaya bakar ve tuz direği haline gelir. Hayatı kurtulan Hz.Lut ve kızları bu mağaraya sığınır
• Bir süre sonrada çöl yavaş yavaş başlıyor. İlerlerken dikkatli olmanız gerekiyor. Zira rüzgar yolun kenarındaki kumları hareket ettirerek yol kenarına yığabiliyor ki bu kum yığınının içine girmek sizin için ciddi bir tehlike meydana getirir.

• Akabe Limanı gerçekten çok ilginç bir yer. Kentin batısında yaklaşık 4 km. mesafede İsrail?in Elat kenti, Elat kentinden 16 km. batıda Mısır?ın Taba kenti, Akabe kentinden 18 km. doğuda ise Suudi Arabistan sınırı yer alıyor. Kısacası yaklaşık 40 km.lik bir yol üzerinde dört ülkeden geçebilirsiniz ki böylesi bir durum dünyanın başka hiçbir yerinde bulunmuyor.
• Akabe, Ürdün ‘ün tek limanı ve denizi olan tek tatil beldesi. Temiz, düzenli bir kent. Ana caddesi dışında gezilecek yeri pek yok. Diğer yerler hep alışveriş merkezleri. Bunlardan biri olan ( Red Rose ) mağazası çeşit yönünden hayli zengin. Al Shweiki Hotelin önündeki caddeden deniz yönüne doğru ilerlerseniz; soldaki ikinci sokaktan soldaki ikinci dükkan.
• Mövenpick otelinin arkasında dünyanın bilinen ilk kilisesinin kalıntıları yer alıyor. Ancak çöp döküm alanı gibi bir amaç için kullanılıyor izlenimi veriyordu, gene de oraya kadar gitmişken görmekte bir zarar yok.
• Akabe limanı aynı zamanda Markus Antonius ‘un ölümünden sonra Hindistan ?a kaçmak için planlar yapan Kleopatra ?nın bu yolculuk için hazırlattığı donanmanın Nabateanlar (Petra?yı imar eden halk) tarafından yakıldığı liman.
• Otel görevlilerden güleryüz veya yakın bir ilgi beklemeyin.Turistlere çok profosyonel bir tutum ile yaklaşıyorlar. Ağzındaki sakızı sesli bir şekilde çiğneyerek sipariş alan garsonlar bile var.
• Dalış yapmak isterseniz temasa geçmeniz gereken kişi: Ammar Assad – Aquamarine I otelinin hemen yanındaki Sun Sea turizm bürosunda kendisini bulabilirsiniz. Gitmeden önce e-posta ile yazışmanızda fayda var. Boğaziçi Üniversitesinde okumuş,Türkiye ‘yi ve Türkleri çok seven gerçekten harika bir insan. Bize çok yakın bir ilgi ve alaka ve büyük bir güven örneği gösterdi.

Ammar Asad – e-posta : [email protected] – Fax : 962.3.203 2630

Eğer mümkünse dalışı Thaer (Taar diye okunuyor) yapın. Çok sevimli ve tatlı bir dalış rehberi, dalışınızda hiç rahatsız etmiyor. Ancak dalış sırasında hiçbir yere dokunmamanız, denizi pisletmemeniz konusunda çok titiz ve hassas. Bununda doğal karşılanması ve takdir edilmesi gerek. E-posta : [email protected].

• Kaldığımız otel hemen şehrin merkezindeki Hammamat Caddesindeki ( Al Shweiki Hotel ) idi. Fiyatları ve odalarının konforu makul. Otelin arkasında motorsikletlerinizi bırakabileceğiniz bir park yeri de mevcut. Fax : 962.3.202 2659
• Yemek için gene otelin önünden düz karşıya geçerseniz 150 m.kadar ileride sağda (Chicken Tikka) adında güzel bir lokanta var. Temiz, lezzetli ve hesaplı. Hemen yanındada çok iyi bir pizzacı var. Her ikiside denenmiştir ve tavsiye edilir.Tam karşılarında ise Aquamarine otelinin bir italyan restoranı var, o da denenmiştir ve tavsiye edilmez.

• Vadi Rum tüm yol boyunca görebileceğiniz gerçek tek çöl. Ancak hiçbir vasıta ile içeri girmenize izin verilmiyor. Bu uygulamaya ilk başta tepki duysanızda içeri girdiğinizde o zemin üzerinde dişli lastiğe sahip motorsikletlerin bile gitmekte ciddi olarak zorlanacağını görüyor ve bu uygulamaya hak veriyorsunuz. Giriş ücreti 1,5 US$. Ancak içeride gezmek için vasıta kiralamak şart. En kısa güzergah için ödeyeceğiniz ücret ise 26 US$. Tam gün araç kirası ise 64 US$. İçeride kamp yapmak isterseniz gerekli tesisler var ancak banyo yapma şansınız yok.

• Petra ?ya ulaşmak için yolunuza devam etmeniz ve tabelaları izlemeniz uzun bir süre yeterli.
• İlk karışıklık yaşayacağınız yolun sağa ve sola olmak üzere ikiye ayrıldığı ve kahverengi bir tabelanın bulunduğu noktadan sola dönün. Daha sonra sağa sola sapmadan düz devam edin. Marriot otelini geçtikten bir süre sonra gene karışıklık yaşayacağınız bir kavşağa geleceksiniz. Köye giren yolu izleyin ve hep aşağıya doğru gidin.

• Yemek yemek için mutlaka (Khawaja) isimli restaurantı seçin. Manzarası ve yemekleri çok güzel. İşleticisi Türkiye ‘de öğretim görmüş Ali isminde biri. Sanabel Mechanical Bakery isminde bir pastanenin yakınında. Bunun dışında Petra ve civarı ile ilgili istediğiniz hertürlü konuda size yardımcı olabilir. Özellikle kalıcak yer konusunda. Tabii hala oradaysa
• Petra ‘nın en önemli yapılarından biri olan Hazine isimli yapı saat 11:00 ‘de güneşi tamamıyla alıyor ve yapı bütünüyle aydınlanıyor. Aynı yapı güneş batımı saatlerinde ise kırmızımsı bir tona bürünüyor.
• Manastır isimli yapıya çıkarken mutlaka eşek kiralayın. Kayaların yontulmasıyla merdiven basamaklarının yapılması ile oluşturulmuş olan yol gerçekten çok dik uzun ve zorlu. Eşek üzerinde bile kolay bir yol değil. Formunuza güvenmek ise size fazladan süre kaybettirecektir.
• Petra ‘yı gezmeye başlamadan önce su alın. İçeride gezilecek yerlerin sayısı ve yürüyeceğiniz mesafe hayli uzun. Ancak yürümek istemiyorsanız sırasıyla at, fayton, deve ve eşek kiralayabilirsiniz. Ancak kiralamadan önce mutlaka pazarlık edin.
• Petra ‘nın içindeki her iki müzeyide gezin. Ücretsizdir.
• Petra ‘yı gezmek için bir tam gün yetiyor. Dolayısı ile ona göre bilet alın. Bir günlük bilet 30 US$. Ancak her yapıyı tek tek gezmek ve detaylı olarak incelemek isterseniz 3 günlük bilet almanız gerek. Ücreti 80 US$.
• Golden Tulip otelinde kaldık, ancak çok kötüydü.
• Petra? dan sonra otobana çıkmak için Petra ‘ya girmek için saptığınız yola çıkmalı ve kaldığınız noktadan itibaren düz gitmeli veya geldiğiniz yoldan geri dönmelisiniz.

• Yol üzerinde sayılabilecek Karak kalesinden manzaranın çok güzel olduğunu duyduk ve gittik. Ancak manzarada çok olağanüstü bir husus bulamadık.
• Nebo dağı, Hz.Musa ‘nın öldüğüne inanılan dağ. Hz.Musa, İbrani kavmine vaad edilen toprakları bu dağın zirvesinden seyrediyor ancak Tanrı izin vermediği için gidemiyor ve bir süre sonra orada ölüyor. Tarihi yerlere çok meraklı değilseniz veya fazla zamanınız yoksa gitmeye değmez.

• Ürdün sınırına gitmek için Amman yazılı tabelaları, daha sonrada Al – Mafrak tabelalarını izlemeniz gerekecek.

Ürdün – Suriye Sınırı

• Aracınızı kontrol noktasına park ettikten sonra soldaki binaya gidin. Girişten sola dönün ve sağdan ikinci bankoda triptik işlemleriniz halledin. Daha sonra sağdan birinci bankoda çıkış bedelini ödeyin ve girişte geçtiğiniz kapını karşısındaki bankolardan üzerinde (yabancılar) yazanına giderek pasaport işlemlerinizi tamamlayın.
• Suriye tarafında Duty-Free mağazasından sonraki binaya giderek pasaport işleminiz halledin. Daha sonra kontrol bankosunun önündeki kulübeden imza aldıktan sonra karşısındaki binaya giderek triptik işlemlerinizi halledin.
• İşlerin süresi yaklaşık 75 dk.

D. SURİYE

• Palmira ?ya gitmek için; Otobandan Şam yoluna devam edin ve Homs tabelalarını izleyin, Şam ?dan geçtikten 20 km. sonra Palmira sapağına geleceksiniz. Otobandan sapmadan önce mutlaka benzin alın zira Palmira?ya kadar benzinci bulunmuyor.

• Palmira ?da harabeleri gezmek ücretsiz ancak Baal Tapınağının giriş biletleri ayrı satılıyor ve 6 US$. Bunun dışında şehirdeki müze, yolu düz izlerseniz kent girişineki takı geçtikten sonra sağda, harabelerin civarındaki mezarlar ve tepedeki kalenin biletlerinin de herbiri 6 US$ ve müzede ayrı ayrı satılıyor. Bel tapınağı ve özellikle gün batımı sırasında kaleye gitmeniz tavsiye edilir. Ancak içeri girecekseniz kale için bilet alın, sadece dışarıdan manzarayı seyretmek için bilete ihtiyacınız yok. Mezarlar fazla ilginç değil. Bel tapınağı ve müze 14:00 – 16:00 arası kapalı.
• Palmira?dan sonra gidebileceğiniz yönler, Homs veya Halep olacağı ve Halep yönüne doğruda iki veya üç seçeneğiniz olduğu; her birinin yönünü de tabelalar ve/veya sorarak kolaylıkla bulabileceğiniz için yol tarifi yapmıyoruz.
• Sahara Restoranda yemek yiyebilirsiniz. Temiz ve hesaplı.
• Çölde gitmek için Dar Zor tarafından çıkmaya niyetliyseniz vazgeçin. Haritalardaki o boşluklar gerçek çöl değil sadece susuzluktan ve sıcaktan ufalanmış küçük taş parçaları. Suriye ‘de kelimenin gerçek anlamıyla çöl bulunmuyor.
• Halep ?te kapalı çarşısını ve kalesini gezebilirsiniz. Kaleyi gezmeniz içindeki büyük salona girmeniz ve tavanı incelemeniz tavsiye edilir. Ayrıca surların üzerinden bütün kenti seyretmeniz de mümkün. Giriş 6 US$. Giriş kapısından çıkarken sağda temiz ve güzel kafeler var.

• Baron Otelde kalmanızı tavsiye ederiz. Suriyenin en eski oteli olmasının yanısıra Atatürk ‘ün Suriyede bulunduğu sıralarda kaldığı otel. Eskiliği ve odalarının iptidai hali sizi şaşırtmasın. Diğer konukları De Gaulle, Arap Lawrence, Agatha Christie vs. ancak odanızı mutlaka görün zira bazılarının tuvaletinde sorun var. Muhsin hanımı mutlaka sorun. Türkiye ‘den göç etmiş bir ermeni ailenden gelme çok tatlı bir hanımefendi. Size her konuda yardımcı olacaktır.
• Yemek için tek bir adres yeterli. Eski Halebin içinde restore edilmiş çok kaliteli bir restoran. Fiyatları yüksek ancak hiçbir yerde yiyemiyeceğiniz yemekleri burada yiyebilirsiniz. Sadece mezeler bile yeterli. Otelide var ancak size yinede Baron oteli tercih etmenizi tavsiye ederiz.

BeitWakil Rest. – Tel : 963.21.221 7169 , Fax : 963.21.224 7082
Adres : Al – Telal Caddesi ,Sissi Sokak.

Suriye – Türkiye Sınırı ( Cilvegözü )

• Suriyeden çıkış için ilk olarak araba yığınlarının yanından geçerek soldaki binaya yakın bir yerde durmalısınız. Binanın içinde sağ tarafa yanaştığınızda orada en sağda pasaportları toplayan bir görevliyi göreceksiniz.
• Size triptik işlemleri için yardım isteyip istemediğinizi sorarlarsa, yaptırmak istediğinizi söyleyin ve onları takip edin zira kendi başınıza giderseniz belgeleri almayı bile reddediyorlar. Ağır vasıtalar için böyle bir durum olmadığını görünce bunun ticari olmayan araçlara yapıldığını anlıyorsunuz. İlk başta yaptıkları kolay ve basit gelecek ama sakın bittiğini sanmayın. Triptik işlemlerinin bitmesi ve pasaportlarınızın geri alınması ile araç kontrol bankosuna doğru gidiyorsunuz. Bu noktada herşeyi o kişilere bırakın. Onlar içerideki görevliler ile bütün harç işlemlerini gözünüzün önünde yapıyor ve işlemlerinizi bitiriyorlar. Onlar olmadan kontrol noktasından kaç saatte çıkarsınız belli olmaz. Adamlara 5 US$ verirseniz normaldir.
• Türk tarafı ise hayli süratli. İlk olarak girişteki gümrük muhafazaya uğruyorsunuz. 3 km. kadar ileride soldaki ikinci yapıya giriyor ve pasaportlarınızı tamamlatıyor daha sonrada küçük araçların kontrol noktasında triptik işlemlerinizi yaptırıyorsunuz. Günübirlik araçların gümrük kapısında yarattıkları karmaşayı görünce vazifelerini sukunet içinde ve süratle yapan gümrük görevlilerini tebrik ediyorsunuz.
• İşlemler toplam 40 dk. civarında sürüyor.

E. GENEL

• Ürdün ve Suriye yolları Türkiye yollarından çok daha iyi.
• Suriye-Türkiye arasında iyi bir alternatif Şanlıurfa?nın Akçakale köyünden giriş-çıkış yapmak.
• Motorsikletiniz katalitik konvektörlü ise sorun yok. Zira Suriye ve Ürdünde kurşunsuz benzin bulunuyor.
• Nisan-Mayıs ve Ekim-Kasım ayları en uygun aylar olması nedeniyle yüksek sezon işlemi görüyor ve kalacak yer bulmak zorlaşıyor.
• Suriye?de insanlardan çok sıcak ve içten bir ilgi görüyorsunuz. Bunun yanısıra Ürdün?de insanlar size daha mesafeli yaklaşıyorlar.
• Gerek Ürdün?de gerekse Suriye?de hiçbir zaman kendimizi bir tehlike veya tehdit altında hissetmedik. Her iki ülkeninde genel olarak çok güvenli olduğunu söyleyebiliriz.
• Her iki ülkede de akşam park ettiğiniz yerde motosikletlerinizin üstüne birilerinin çıkacağını ve kurcalayacağını kabullenmelisiniz. Ancak bozacak nitelikte bir şey yapmadıkları gibi sizden fotoğraf çekmek için izin isteme kibarlığını gösterenlerde çoğunlukta. Bunu engellemenin en iyi yolu üstünü örtmek. Emin olun üstü örtülü motoru hemen hemen kimse kurcalamaz.
• Yayladağından giriş yaparken yaşadığımız tecrübeyi dikkate alın. Oradaki görevliler sizin şikayet etme veya sizden önce işlem yaptırmış kişilerle mukayese yapma şansınızın olmadığını biliyor ve ona göre davranıyorlar. Bu nedenle Suriye ‘ye girişi Cilvegözü sınır kapısından yapmak daha uygun gibi duruyor. Cilvegözü sınır kapısından Türkiye ‘ye giriş süresi ise tahminlerimizin ötesinde kısa ve süratli idi.
• Suriye?de Şam ve Halep ,Ürdün?de Amman kentlerinin çevre yollarındaki ve şehir içindeki trafiği çok tehlikeli. Şöförlerin ne zaman ne yapacağı hiç belli olmuyor. En sıkıntılı ve en tehlikeli anlarımızı bu kentlerin içinde ve civarında yaşadık. Hatta bizi görmesine rağmen şeridimize geçen ve dümdüz üzerimize otobüsü süren şöförleri bile gördük
• Satın aldığınız her ürün ve hizmet için otel fiyatlarından t-shirt bedeline kadar mutlaka pazarlık edin. Fiyatın düşeceğine emin olabilirsiniz. Pazarlık edemeyeceğiniz yerler müze girişleri ve lokantalar.
• Fiyatını sormadan hiçbir ürünü almayın. Ürünlerin üzerinde fiyat etiketi olmadığı için söylenilen bedeli ödemek durumunda kalırsınız.
• Tarihi yerleri gezmeyi sevmiyorsanız ve bu seyahatte de gezmemeye kararlıysanız bile Petra ‘yı mutlaka gezin ve Manastır olarak isimlendirilen yapıya mutlaka çıkın.
• Suriye ‘de yemek çok ucuz. Ürdün?de ki fiyatlar ise Türkiye?ye göre ucuz Suriye?ye göre pahalı. Ancak her iki ülkedeki yemeklerin çoğu bizlerin beslenme alışkanlığına çok ters gelmiyor.
• Lastik değiştirmek, zincir germek veya kopan zinciri tamir etmek gibi basit mekanik konularda bilgili olmak şart. Zira her iki ülkedede tamirci veya yedek parça bulmanız neredeyse imkansız. Ön ve arka tekerlek için birer adet iç lastik ve zincir baklası en önemli yedek parçalar.
• Pasaport, triptik ve ehliyetinizin birer fotokopisini alın.
• Suriye ve Ürdündeki elçiliklerin numaraları

Suriye : 00.963.11.335 01 930 – 335 01 940
Ürdün : 00.962.6. 464 12 51- 52……………………Bunları daima yanınızda bulundurun.

• Cep telefonu ile Türkiye ile görüşme yapmak mümkün.
• Bir miktar nakit parayı uygun bir yere gizleyin.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...