Motosikletçi 2012’den Umutlu

Bu içeriğin yayınlanma tarihi 6 aydan daha fazladır, içerdiği bilgiler eskimiş ve geçersiz kalmış olabilir.

indirimi diğer segmentlerde de uygulanır, köprü ve otoyol geçiş ücreti düzenlenirse pazar 2012’de yüzde 35 büyür”

Bu yılı 200 bin adetlik satışla kapatmayı planladıklarını söyleyen MOTED Başkanı Ali Erokan Karakoç, “Ötv indirimi diğer segmentlerde de uygulanır, köprü ve otoyol geçiş ücreti düzenlenirse pazar 2012’de yüzde 35 büyür” dedi

Motor hacmi 250 cc’ye kadar olan motosikletlerde şubat ayında Ötv oranının yüzde 22’den yüzde 8’e indirilmesi 2011 yılında motosiklet pazarının toparlanmasını sağladı. Geçen yılı 135 bin adetlik satışla kapattıklarını söyleyen Motosiklet Endüstrisi Derneği (MOTED) Başkanı Ali Erokan Karakoç, “Ötv indirimi sayesinde bu yıl 200 bin adetlik satış rakamına ulaşmayı bekliyoruz. Ötv indirimi motor hacmi 250 cc ile 750 cc arasındaki motosikletler için de uygulanır, köprü ve otoyol geçiş ücretleri düzenlenirse pazar 2012 yılında yüzde 35 büyüme sağlar” dedi.

Ali Karakoç sözlerine şöyle devam etti:

İstatistik Kurumu (TUİK) Ocak-Eylül döneminde trafiğe tescil kaydı yapılan motosiklet adedinin 163 bin 341 adete ulaştığını açıkladı. Bu rakam 2010 yılının aynı dönemde 107 bin 407 adetti. En büyük artışın da indirim yapılan hacim sınıfındaki motosikletlerin satışında gerçekleştiği görüldü. Motor hacmi 250 cc’ye kadar olan motosikletlerin satışı yılın ilk dokuz ayında yüzde 70 arttı. Bu da destek verilirse sektörün ne kadar ilerleyebileceğinin küçük bir kanıtı.”

Orta sınıf desteklenmeli

Motosiklet sektörü olarak bu yılı 200 bin adetlik satışla kapatmayı planladıklarını ifade eden Karakoç şunları söyledi: “2011 yılında satışların en büyük bölümünü yüzde 60’la commuter’ler de yani günlük kullanım motosikletlerinde görüldü. Onu yüzde 30 ile ’lar oluşturdu. Pazarın kalan yüzde 10’luk bölümüyse sektörün gelişmesini sağlayacak olan
400 cc ve üzeri motor hacmindeki motosikletlerden oluştu. Oysa Türkiye eşdeğeri olan Avrupa ülkelerindeki satışlarda sınıflar arasında bu kadar büyük faklar bulunmuyor. Zira teknolojik gelişimi sağlayacak segment de ne kadar kuvvetli olursa sektörün iş yapabilirliği o kadar güçlenmekte ve teknoloijk anlamda yaşanacak özendirmeden dolayı bir alt sınıfta daha çevreci ve kullanıcı dostu mamuller ortaya çıkmaktadır. ”

Kademeli indirim şart

Bu nedenle sektörün her anlamda gelişmesi için Ötv indiriminin motor hacmi 250 cc ile
750 cc arasındaki motosikletler için de yapılması gerektiğinin bir kez daha altını çizen Karakoç, “Bu motor hacminde yüzde 37 olan Ötv oranı yüzde 16’ya çekilmeli” diye konuştu. Ayrıca köprü ve otoban geçiş ücretlerinin yeniden adaletli bir şekilde düzenlenmesi gerektiğini belirten MOTED Başkanı Karakoç, bu sayede motosiklet kullanımının özendirilmesine katkı sağlanacağını anlattı.

Trafiğe çözüm

Motosikletlerin bireysel ulaşımda bir otomobilin dörtte biri kadar yer kapladığını ve aynı oranda daha az egzoz gazı çıkardığını dile getiren Karakoç, “Akaryakıt zamlarının toplumun bir çok kesimini etkilediği bu günlerde motosiklet buna da çözüm olacak. Çünkü bir motosiklet trafikte bir otomobilin sadece üçte biri kadar yakıt tüketir. Ayrıca park sorunu da yaratmaz” diyerek sözlerini tamamladı.

haberler.com

Bunlar da hoşunuza gidebilir...