Motosiklet Sektörü: Fransa

Bu içeriğin yayınlanma tarihi 6 aydan daha fazladır, içerdiği bilgiler eskimiş ve geçersiz kalmış olabilir.

İtalya aklımıza Ducati, Aprilia, Agusta, Guzzi gibi markalar ile Rossi, Biaggi, ve Capirossi gibi isimler ile, Japonya Honda, , ve Kawasaki ile Almanya BMW, MZ ile ABD Harley-Davidson ve Buell ve Hayden, Hopkins ve Edwards gibi isimlerle gelirken Fransa ne konumda?

2.5 sene evvel yazdığımız bir yazıda (Fransız V-Twin : Wakan 1640) şöyle bir giriş yapmıştık:

Tek bir üreticisi (Voxan) ve bir deneme aşamasında ki firması (Sorpa) olan bir ülke Fransa. Renault, Citroen ve Peugeot gibi büyük otomobil üreticileri çıkaran topraklar milyonlarca motosiklet kullanıcısı ve motosiklet üzerine eksik kalmış üretim hacmi.

Bugün motorbiker sitesinde gördüğümüz bir makale, Fransa ‘nın motosiklet sektöründe ki varlığını incelemiş. Üretici olarak adları pek bilinmeyen Voxan, Scorpa ve Sherco ile sukutır modelleri ile Peugeot ve MBK var. Sürücüler klasmanında OJ (Olivier Jacques) ve 125 dünya şampiyonu Mike Di Meglio karşımıza çıkıyor. Ancak motosiklet dünyasında ki Fransa ‘nın varlığı bunlarla sınırlı kalmıyor.

Büyük lastik üreticilerinden biri olan Michelin ülkenin en bilinen markalarından biri. Elf/Total bir başka büyük fransız şirketi ve motosiklet yarışlarına büyük sponsorluklar yapıyorlar. Yağ üreticisi Igol ve Motul ‘un yanı sıra egzoz üreticisi Devil ‘de Fransız markalarından. Motosiklet çantaları üreten Bagster, korumalı kıyafetler üreten Bering, Kask üreticisi Shark, Awax/Kiwi, GPA ve Roof ile güvenlik ekipmanlarıyla aksesuar üreten Top Block, aksesuar üreticisi MaC adam, off road kıyafetleri üreten Kenny, temizlik ürünleri üreten Ipone markalarıda Fransız.

Kaynak motorbiker

Bunlar da hoşunuza gidebilir...