Motosiklet Filmleri

Bu içeriğin yayınlanma tarihi 6 aydan daha fazladır, içerdiği bilgiler eskimiş ve geçersiz kalmış olabilir.

Motosiklet icat edildiği günden bu güne yarışlarıyla, yeni modelleriyle ve teknolojisiyle gündemde olan bir araçtır.

Hemen her konuya el atan film endüstrisi de motosiklete ilgi göstermiş ve günümüze kadar birçok farklı tarzda motosiklet içerikli filmler çekmiş, bazı filmlerde de motosikletlere büyük roller vermiştir.

Eski filmlerde konsepti deri ceketler, ışıldayan kromlar ve güçlü V2 motor sesi oluştururken yakın zamanda çekilen filmler spor tarzı renkli ve modifiye edilmiş motosikletler ile custom chopperlar karıştırılarak sunulmaya başlanmıştır.

Bu yazımızda içeriğinde motosiklet olan, motosiklet hikayesi anlatan veya bir motosiklet modeliyle özdeşleşen filmleri listelemeye çalıştık, zamanla içeriğini geliştirdiğimiz bu yazımıza sizde yorum yazarak katkıda bulunabilirsiniz.

The Wild One (1953)

Yönetmen: László Benedek

Oyuncular
Marlon Brando
Mary Murphy
Robert Keith
Lee Marvin

Motosiklet çeteli filmlerin büyükbabası niteliğindeki bu filmde Marlon Brando’nun gençlik halini görmekteyiz. Filmi konusu motosikletli iki çetenin liderlerinden birisinin tutuklanması sonrası küçük kasabada terör estirmeleri ile gelişiyor. Ayrıca film gençlik sorunlarına da değinmeden geçmemiş.

IMDB

The Great Escape (1963)

Yönetmen: John Sturges

Oyuncular
Steve McQueen
James Garner
Charles Bronson
Donald Pleasence

Amerikan sinemasının başyapıtlarından birisi. Başrolde ünlü aktör Steve McQueen oynamakta. 2. Dünya savaşında esir düşen askerlerin sıkı korunan Nazi kampından kaçma planları ve çabaları anlatılıyor. Tabi merak ediyorsunuz motosiklet ile ne alakası var. Capt. Hilts “The Cooler King” (Steve McQueen)’in kaçmak için Nazi askeri motosikletini kaçırmasıyla bize şenlik doğuyor. Mutlaka izlenmesi gereken bir film.

IMDB

The Leather Boys (1964)

Yönetmen: Sidney J. Furie

Oyuncular
Rita Tushingham
Colin Campbell
Dudley Sutton
Gladys Hanson

Tam bir hüzün filmi. Filmde İngiliz genç çiftlerin yaşadığı aile sorunları, bölünmeler anlatılmış. Motosiklet bu filmde de önemli bir yere sahip. Motosikletçilere katılma ve sonrasında kendi kimliğini arayış ortaya konmuş.

IMDB

Easy Rider (1969)

Yönetmen: Denis Hooper

Oyuncular
Peter Fonda
Denis Hooper
Jack Nicholson

Efsane olan ve en çok bilinen motosiklet filmidir. Ögürlüğüne düşkün iki Amerikan motorcu arkadaşın yaşadıklarını izliyoruz.

Filmin sonu ise herkesi düşündürecek bir sonla bitiyor. Peter Fonda’nın karizması ve custom chopper motorlar bile bu filmi izlemeye değer kılıyor.

IMDB

On any Sunday 1 (1971)

Yönetmen: Bruce Brown

Oyuncular
Bruce Brown
David Evans
Mert Lawwill
Steve McQueen

Bu film ise motosiket yarışçılarının yaşamını, yarış tutkularını, neden bunu yaptıklarını anlatan döküman niteliğinde bir yapıt.

IMDB

Electra Glide in Blue (1973)

Yönetmen: James William Guercio

Oyuncular
Robert Blake
Billy Green Bush
Mitch Ryan

Motosikletli iyi bir polisin Arizona’da suçlulara karşı verdiği mücadelenin anlatıldığı bir film. Aksiyon ve suç içerikli film severlere göre.

IMDB

Mad Max (1979)

Yönetmen: George Miller

Oyuncular
Mel Gibson
Joanne Samuel
Hugh Keays-Byrne

Mad Max, 1979 Avustralya yapımı, kıyamet senaryosu üzerine kurulu bir aksiyon filmidir. Yönetmenliğini George Miller yapmış, senaryosu Miller ve Byron Kenndy tarafından yazılmıştır. Filmin, başrol oyuncusu Mel Gibson bu filmden önce fazla tanınmış bir oyuncu değilken, filmin 1980 yılında uluslararası gösterimi ile yıldızı parlamıştır.

IMDB

Take it to the Limit (1980)

Yönetmen: Peter Starr

Bu filmde aynı On Any Sunday filmi gibi motosiket yarışçılarının yaşamını, yarış tutkularını, neden bunu yaptıklarını anlatan döküman niteliğinde bir yapıttır.

IMDB

On any Sunday 2 (1981)

Yönetmen: Ed Forsyth, Don Shoemaker

Oyuncular
Bruce Penhall
Ed Winn

1981 yılında ikincisi çekilen filmi bu sefer yönetmen Ed Forsyth ve Don Shoemaker beraber yönetmişler. Film gene aynı konsepte sahiptir.

IMDB

Knightriders (1981)

Yönetmen: George A. Romero

Oyuncular
Ed Harris
Gary Lahti
Tom Savini

George A. Romero tarafından yazılan ve yönetilen filmde ünlü aktör Ed Harris başrolde oynuyor.

IMDB

Tron (1982)

Yönetmen: Steven Lisberger

Oyuncular
Jeff Bridges
Bruce Boxleitner
David Warner

Tron, Steven Lisberger’in yönetmenliğinde başrollerini Jeff Bridges, Bruce Boxleitner, Cindy Morgan’ın paylaştığı 1982 yapımı bilimkurgu-aksiyon filmi.

IMDB

Harley Davidson And the Marlboro Man (1991)

Yönetmen: Simon Wincer

Oyuncular
Mickey Rourke
Don Johnson

İki motorcu arkadaş Harley ve onun sıkı kovboy arkadaşı Marlboro ortak bir arkadaşlarının barını, yeni yapılacak olan bir banka sebebiyle kaybetmek üzere olduğunu öğrenirler. Yeni bir kontrat içinde 2.5 milyon dolar istenmektedir. Harley ve Marlboro arkadaşlarına yardım için bankayı symaya karar verirler. Her nasılsa soydukları zırhlı araçtan para yerine yeni üretilmiş sentetik uyuşturucu aldıklarını görürler ve senaryo böyle devam eder. Tam bir aksiyon filmi.

IMDB

Terminator 2: Judgment Day (1991)

Yönetmen: James Cameron

Oyuncular
Arnold Schwarzenegger
Linda Hamilton
Edward Furlong

Terminatör 2: Kıyamet Günü, (Özgün adı: Terminator 2: Judgment Day), James Cameron tarafından yazılarak, yönetilen 1991 yapımı bir aksiyon, bilim kurgu filmi. Birinci filmde yaşananlardan on sene sonrasını konu alan film, Sarah Connor ve onun 10 yaşında olan çocuğu John’un maceralarını ele almaktadır.

IMDB

Born To Ride (1991)

Yönetmen: Graham Baker

Oyuncular
John Stamos
John Stockwell
Teri Polo

Amerikan ordusunun süvari birliğini modernize etmeyi düşünmesi ve bir subayın süvari birliğini motosiklet ile modernize etme çabasının işlendiği bir film.

IMDB

Biker Boyz (2003)

Yönetmen: Reggie Rock Bythewood

Oyuncular
Lurence Fishburne
Derek Luke
Orlando Jones
Lisa Bonet

Amerikan motosiklet kulüplerinin yaşam tarzlarını anlatan bir film. Genç bir motorcunun babasının bir yarış sırasında ölmesi ve sonrasında gelişen olaylar zinciri.

IMDB

The Motorcycle Diaries (2004)

http://www.youtube.com/watch?v=7u0U3dbVMHk

Yönetmen: Walter Salles

Oyuncular
Gael García Bernal
Rodrigo De la Serna
Mercedes Morán

Motosiklet Günlüğü, genç Ernesto “Che” Guevara ve arkadaşı Alberto Granado’nun 1950’li yıllarda Güney Amerika’yı dolaşmalarını konu alan biyografik film.

IMDB

Torque (2004)

Yönetmen: Joseph Kahn

Oyuncular
Martin Henderson
Ice Cube
Monet Mazur
Matt Schulze

Uçuk kaçık bir film. Fizik sınırlarının aşıldığı bol bilgisayar efektli bir film. Macera aksiyon şov izlemek isteyenler mutlaka izlesin. Özellikle türbin motorlu MTT Y2K motosikleti filmi özel bir konuma taşımakta.

IMDB

SuperCross (2005)

Yönetmen: Steve Boyum

Oyuncular
Steve Howey
Mike Vogel
Cameron Richardson

“Korku ne ki, her şey risk” sloganıyla anılan film. Babalarının şüpheli ölümü sonrası iki kardeşin Las Vegas Motokross Şampiyonasına hazırlanmalarının anlatıldığı bir film. Özellikle kros motosiklet kullanıcıları yoğun ilgi göstermekte.

IMDB

Dust to Glory (2005)

Yönetmen: Dana Brown

Aksiyon, Macera ve döküman niteliğinde olan bir film. Meksika’da ki geleneksel offroad yarışı olan Baja 1000 in anlatıldığı bir film.

IMDB

The Worlds Fastest Indian (2005)

Yönetmen: Roger Donaldson

Oyuncular
Anthony Hopkins
Iain Rea
Tessa Mitchell

Yeni Zellanda’lı motor tutkunu Burt Munro’nun hikayesi. Motosiklet ile kendi sınıfında dünya hız rekorunu kırmayı hedefleyen Burt’un Amerika tuz çölüne kadar yaptığı yolculuk ve kara hız rekorunu kırma başarısı anlatılıyor. Mutlaka izlenmesi gereken bir film.

IMDB

Ghost Rider (2007)

Yönetmen: Mark Steven Johnson

Oyuncular
Matt Long
Raquel Alessi
Peter Fonda
Nicolas Cage
Eva Mendes

Film ünlü çizgi roman Hayalet Sürücü ‘˜nün sinemaya uyarlanması. Tamamen fantastik macera tarzındaki film bu tarz severler için gerçekten çok iyi bir film. Özellikle Ghost Rider’ın Cehennem Motoru (Hell Bike) oldukça dikkat çekici.

IMDB

Wild Hogs (2007)

Yönetmen: Walt Becker

Oyuncular
Tim Allen
John Travolta
Martin Lawrence
William H.Macy

4 yakın arkadaşın motosiklet ile Amerika turuna çıkmaları ve yolda motosiklet çetesiyle kavga etmeleri ve olayların büyümesi ile gelişen film komik sahneleriyle motorculara çok keyifli anlar yaşatıyor. Gülmek isteyenler kesinlikle izlemeli.

IMDB

The Dark Knight (2008)

Yönetmen: Christopher Nolan

Oyuncular
Christian Bale
Heath Ledger
Aaron Eckhart

DC Comics’in kurgusal karakteri Batman’den uyarlanan 2005 tarihli Batman Başlıyor (Batman Begins) filminin devamıdır. Kara Şövalye’nin senaryosunu Christopher ve kardeşi Jonathan Nolan yazmıştır. Batman bu filmde Bat-Pod kullanmaktadır.

IMDB

Ghost Rider: Spirit of Vengeance (2011)

Yönetmen: Mark Neveldine, Brian Taylor

Oyuncular
Nicolas Cage
Ciarán Hinds
Idris Elba

”Şeytanın ödül avcısı Johnny Blaze inzivaya çekilmiştir, ta ki gizli bir mezhebe bağlı olan bir kilise, ondan genç bir çocuğu şeytanın elinden kurtarmasını isteyene dek. Blaze, başlarda tekrar Hayalet Sürücü’nün güçlerine sahiplenme fikrine sıcak bakmaz, ancak çocuğu kurtarmanın ve üzerindeki lanetten kurtulmanın tek yolu budur.

IMDB

“Bilinmedik Motosiklet Filmleri” için tıklayınız

Bunlar da hoşunuza gidebilir...