Motor üstünde görünür olmak !! (Yaşamla/Ölüm arasındaki ince çizgi)

Bu içeriğin yayınlanma tarihi 6 aydan daha fazladır, içerdiği bilgiler eskimiş ve geçersiz kalmış olabilir.

Her geçen gün yeni bir motor kazasını yazılı ve görsel basında üzülerek görmekteyiz. Kazaların çok büyük bir bölümü sürücü hatasından kaynaklanıyor, yani aşırı hız, alkollü motor kullanma, kurallara uymama! Vs.

Eğer sürücü dikkat ederse, kurallara uyarsa bu sebepten kaynaklanan kazalarda ciddi azalmalar olacaktır.

Diğer büyük bölümü ise maalesef diğer sürücülerin hatalarından kaynaklanan kazalar. Özellikle diğer araç sürücülerinin en büyük şika¢yeti motorları görmemek veya son anda iş işten geçmişken görmek. Oysa bu tür kazaların önlem alınarak bertaraf edilmesi mümkün.

Motorda görünür olmak görmek kadar önemlidir. Günümüzde hala gündüz vakti farımız yanıyor diye çevreden uyaran aklıevveller çıkıyor. Adam zannediyor ki yaktığımız elektrik için elektrik idaresine para ödüyoruz. Maalesef hala farın sadece görmeye yardımcı bir aparat olduğunu zanneden birçok insan var. Oysa far görmeye yaradığı kadar görünmeye de yarar. Çoğu motor markası artık farı direk marşa bağlamıştır, marşa bastığınız an far otomatik olarak yanar. Çoğumuz “ghostrider” olmaya özeniriz siyah mont siyah alt siyah vizörü ile siyah bir . Peki, nasıl görünüyoruz bu şekilde giyindiğimizde bunu hiç düşündük mü?
G-Ö-R-Ü-N-M-Ü-Y-O-R-U-Z arkadaşlar inanın bana görünmüyoruz. Daha doğru anlatmak gerekirse hayata tutunacak kadar görünmüyoruz.

Yağışlı havalarda özellikle stoplarımız ve sinyallerimiz çok çabuk kirlenir özellikle uzun yolda isek sıklıkla arkadan görünmemizi sağlayan bu ışıkları temizlemek arkadan bizi takip eden araçların bizi görmesini kolaylaştıracaktır.
Burada alınabilecek en iyi önlem üstünde reflektör şeritler olan, iş kıyafetleri satılan yerlerden çok ucuza temin edebileceğimiz yeleklerdir.

Katlandığında standart bir cüzdandan daha da küçük yer kaplayan. Montumuzun cebinde veya motorumuzun çantasında her zaman yanımızda taşıyacağımız bu yelek özellikle gece sürüşlerinde çok uzak mesafelerden sürücüler tarafından algılanmamıza neden olacaktır.

Biz sizin için denedik arkadan yanaşan arabanın farı vurduğunda motorcu tam 2 km den görünüyor. Hem de ampul gibi görünüyor. Hatta bu tip yelekler güvenlik güçleri ve trafik polisleri tarafından da kullanıldığı için size yaklaşan araç son noktaya kadar bu ayrımı fark edemeyeceğinden size motorlu bir polise yaklaşır dikkati ile yaklaşacaktır. Özellikle herhangi bir sebepten yolda kalan sürücü yolun kenarında yürümek zorunda kalırsa bu yeleğin gereğine daha da fazla inanacaktır. Sadece motorunuzda değil 4 teker araçlarınızın bagajında bir yerde bu yeleği bulundurmanız faydalı olacaktır. Fiyatı yerine göre 3-10 ytl arası değişen bu yelek başınıza gelmesi olası birçok belayı siz haberdar dahi olmadan bertaraf edecektir.

Görüldüğü gibi kazaların ana nedeni olan sürücü hatası ve diğer sürücülerin bizleri görmemesinden kaynaklanan kazaları; kurallara uyarak ve ufak tefek önlemler alarak geçiştirmek mümkün. Her motor sürücüsü bizim için değerlidir. Her biri ailenin ferdidir. Önlem almasını sağlayarak içlerinden bir tanesinin hayatını kurtarmak bizim için büyük kazanımdır. Lütfen dediğimiz bu önlemleri alın ve motorcu arkadaşlarınıza da salık verin. Hatta bu yeleği alın sevdiğiniz motorcu arkadaşınıza hediye edin. Sevdiklerinize sevdikleriyle birlikte yaşayacak sağlıklı ve daha uzun bir ömürden değerli ne hediye edebilirsiniz ki?

Bu sayıda başka bir konu işleyecektim ama çok yeni olan bir kazada gencecik bir arkadaşımızı arkadan gelen sürücünün motoru görmemesi yüzünden kaybetmemiz bu konuyu işlememe neden oldu. Önümüzde ki ay buluşana kadar farınız ve yolunuz açık olsun Allah”a emanet olun.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...