MotoGP İçin En İyisi 1000cc

Bu içeriğin yayınlanma tarihi 6 aydan daha fazladır, içerdiği bilgiler eskimiş ve geçersiz kalmış olabilir.

MotoGP'nin yönetim kurulu 'ın başkanı Vito Ippolito, sporun geleceği için en iyisinin 1000cc motorlar olduğunu söyledi ve bu yolda gitmenin, Dünya Şampiyonası ile itilafa neden olacağını kabul etmedi.

MotoGP haklarına sahip Carmelo Ezpeleta, bu sene başlarında yaptığı açıklama ile 2012'den itibaren 1000cc motorlarla fikrini gündeme getirmişti ve bu fikrin düzenlenmiş bir hali benimsenecek gibi görünüyor.

Ippolito, 1000cc motorlara geçişin MotoGP takımları tarafından hoş karşılanacağına inanıyor. 2007'de 990cc'den 800cc'ye geçiş, motosikletlerin viraj hızlarını ve maliyetleri düşürmede başarılı olmamıştı.

Motosprint'e konuşan Ippolito: “MotoGP üreticileri 1000cc motorları istiyor. Bu yüzden şimdiki rotamız o”

“800cc formulü işe yaramadı, çünkü güç aşağı yukarı (990cc ile) aynı ama viraj hızı arttı, ayrıca maliyetler de arttı”

Superbike organizatörü Infront Motor Sports, Ezpeleta'nın yaz döneminde MotoGP'nin 1000cc olması yönündeki ifadesine sert bir şekilde tepki vermişti ama Ippolito, iki seri arasında yine de yeterli ayrılıklar olacağını, çünkü bazıları seri üretim olsa bile MotoGP motosikletlerinin prototip yarış araçları olacak kalacağını söyledi.

Ippolito: “Fark, tadikleme kurallarındadır: tasdiklenebilen motosiklet / tasdiklenemeyen motosiklet. Tarışma bu noktada başlar ve biter. Motorun 100, 1200 veya 750 cc olması mesele değil. MotoGP tasdiklenemez. Bu yüzden istediğiniz motora sahip olabilir.”

Ippolito ayrıca MotoGP ve Superbike'nin farklı taraftarlara hitap ettiğine inanıyor.

Ippolito: “İki seriden de memnunuz. Çünkü taraftarların taleplerini karşılıyoruz. SBK, yarışma fırsatı ve insanlara kiminkimin daha az kaynaklara sahip olduğunu gösterme imkânını tanıyor. MotoGP ise motosiklet yarışlarının küresel imajıdır”

“Bu yüzden her ikisine de intiyaç duyuyoruz. Ama ikisi arasında da farkı korumamız gerekiyor. Superbike motosikletlerini izleyen bazıları, kendi motosikletinin yarışlarını izler ama MotoGP farklıdır, insanlar daha fazrklı şeyler görmek ister”

Kaynak | TRF1

Bunlar da hoşunuza gidebilir...