Kuralkan’ı son yolculuğuna burs verdiği talebeleri uğurladı

Bu içeriğin yayınlanma tarihi 6 aydan daha fazladır, içerdiği bilgiler eskimiş ve geçersiz kalmış olabilir.


Motosiklet üretimi ve bilgisayar sektörü başta olmak üzere birçok sektörde faaliyet gösteren Kuralkan Holding’in Yönetim Kurulu Onursal Başkanı Mehmet Kuralkan (81), önceki gece evinde vefat etti.

İlk olan MZ’yi üreten, hayırsever işadamı Kuralkan’ın naaşı Eyüpsultan Camii’nde cuma namazını müteakiben kılınan cenaze namazından sonra Eyüpsultan’daki aile kabristanında toprağa verildi. Emekli vaiz Ali Akgündüz’ün kıldırdığı cenaze namazına Bediüzzaman Said Nursi’nin talebelerinden Ağrılı Nusret Kocabay Hocaefendi, Mehmet Fırıncı, Abdullah Yeğin, Hüsnü Bayram ile maddi-manevi destek verdiği çok sayıda öğretim üyesi, öğrenciler, ailesi ve işadamlarının aralarında bulunduğu yaklaşık 5 bin kişi iştirak etti. Üstad’ın talebesi merhum Hamid Kuralkan’ın kardeşi olan Mehmet Kuralkan, hayatını eğitim ve hayır hizmetlerine adadı. Kuralkan’ın kurucusu, evli ve 5 çocuk babasıydı. Ailesi, taziyeleri yarın (pazar) kurucusu olduğu Hamidiye Vakfı’nın Yenisahra şubesinde kabul edecek.

1930 senesinde Van’da dünyaya gelen Mehmet Kuralkan’ın çocukluk ve gençliğinin yanı sıra iş hayatının önemli bölümü Van’da geçti. 1960’larda küçük bir dükkânda yedek parça işi ile holdingin temellerini atan Kuralkan, 1980’de İstanbul’a gelip Taksim’de oto yedek parça işi ile devam etti. MZ fabrikasını Doğu Almanya’dan İstanbul’a taşıyarak Türkiye’nin ilk yerli motosikletini üreten Kuralkan, Sentim Bilgisayar ile de bilişim sektöründeki yerini aldı. Kuralkan Holding, bugün doğrudan 500, dolaylı olarak 2.500 kişiye istihdam sağlıyor. Mehmet Kuralkan, son dönemlerinde Adapazarı Pamukova’da 100 dönüm arazi üzerine kurduğu fidanlıkta vakit geçirmeyi çok seviyordu. 70 bin adet fidan yetiştirip satan Kuralkan Holding’in kurucusu, vefatından bir gün önce oradaydı. Evladı Mustafa Kuralkan, hizmet-i imaniye ve Kur’aniye’ye büyük destek veren babasının Müslüman’ın hep üretmesi, ilimde de geri kalmaması gerektiğini söylediğini anlattı. Kuralkan, “Babam çok çalışırdı, çalışmaktan yorulmazdı. Kalp rahatsızlığı vardı ancak hastayım deyip yatağa düşen biri değildi. Mecali olduğunda hep ayaktaydı. Hizmete maddî ve manevî büyük destekleri oldu.” dedi. Prestige Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Cemil Öztürk de talebeliğinde Kuralkan’ın maddî-manevî desteğini gördüğünü ifade ederek, “Harcımızda, bugünlere gelmemizde büyük emeği var. Kendisine ebediyen minnettarız.” diye konuştu. Kuralkan Holding Hukuk Müşaviri Ramazan Öztürk, ‘ayakta ölen adam’ şeklinde nitelediği Kuralkan ile ilgili, “Üreten insan verimli toprak gibidir derdi.” şeklinde konuşurken Lojistik Müdürü , kardeşleri Hamit ve Erol Kuralkan’ın vefatından sonra tüm aileyi sahiplendiğini ve tek şemsiye altında topladığını dile getirdi.

Kaynak:Zaman

Bunlar da hoşunuza gidebilir...