Kontrol Lastikleri Rossi’yi Yavaşlatmayacak

Bu içeriğin yayınlanma tarihi 6 aydan daha fazladır, içerdiği bilgiler eskimiş ve geçersiz kalmış olabilir.

Valentino Rosisi'nin şef mühendisi Jerry Burgess yaptığı açıklamada gelek yıldan itibaren MotoGP sezonunda tek lastik kuralının uygulanacak olması İtalyan pilotu daha baskın kılacağını söyledi.

İtalyan Motosprint dergisine röportajda bulunan Burgess, serinin ticari patronu Carmelo Ezpeleta'nın kontol lastiklerine geçiş yapmasının yarışmayı geliştireceğini çünkü geçtiğimiz yıl Michelin kullanan pilotların bazı pistlerde Bridgestone pilotlarına oranla yavaş kaldıklarını belirtti.

Fakat Burgess, Rossi'nin rakiplerinin İtalyan pilotu yenebilmek için farklı ekipmanlarla bunu başarmaya çalışmalarının daha iyi olacağına inanıyor.

Yamaha pilotu konu ile ilgli şunları söyledi. ” Carmelo herşeyi planlıyor, bunun içine oyun da dahil, fakat sorun şu ki Valentino eskisinden daha iyi ve her zaman daha iyi olacak.”

” Casey (Stoner) ve Dani (Pedrosa) onun seviyesinde değiller, bu yüzden oyunun bir parçası yapmak için kural değişiklikleri yapmaları yararsız. Valentino her zaman bir numara olarak kalacak.”

Michelin'in tek lastik anlaşmasını kabul etmemesinin ardıdan Bridgestone gelek yıldan itibaren bütün MotoGP arenasına lastik sağlayacak.

Burgess normalde Rossi'nin kararlarında hem fikir olduğunu fakat kontrol lastiklerine geçiş konusundaki hevesinin yanlış yola sevkedildiğini söyledi.

” Genellikle ona katılırım fakat katılmadığım zamanlarda olur: Ezpeleta'nın yaptığı şeyler birçok insanın başını yaktı, Valentino'nun daha fazla, onunla aynı fikirde değilim.”

” Tek lastik kuralı büyük bir hata.”

” Teknolojinin geliştiği yerdeki prototipler için yapılan bir spor bu yüzden mümkün olduğunca fazla sayıda teknik ortaklarla yüz yüze gelmemiz gerekiyor. Diğer yollardan değil.”

“Şu anki teknik seçenekleri takımlara uygulamaları için baskı yapamayız, çünkü takımlar genellikle kendileri için doğru olan seçimleri yaparlar. Yalnızca bu lastik olayına bakmanız gerekiyor. Ducati, Yamaha ve Honda çoktan kendi özgür iradeleriyle Bridgestone'a geçiş yaptılar. Kural kitabını kullanmaya gerek kalmadan.”

Kaynak:trf1.net

Bunlar da hoşunuza gidebilir...