Kaskınız DOT Onaylı Mı?

Bu içeriğin yayınlanma tarihi 6 aydan daha fazladır, içerdiği bilgiler eskimiş ve geçersiz kalmış olabilir.

Amerikan MIC (Motorcycle Industry Council – Motosiklet Endüstrisi Kurulu) bir websitesi projesini hayata geçirerek listelerinde yer alan kaskların DOT uygunluklarını yayınlamaya başladı.

Daha evvel sizlere güvenlik değerlendirmeleri ve derecelendirmeleri alanında hizmet veren ve sürücülerin kask seçimlerini kolaylaştırmayı hedefleyen SHARP (the Safety Helmet Assessment and Rating Programme) hakkında bilgi vermiştik.

Henüz SHARP sitesi kadar geniş bir veritabanına ve model çeşitliliğine sahip olmasada HelmetCheck.org sitesinden kaskların DOT onay durumunu görebiliyorsunuz.

Kaynak | Motorbiker.org

Not: Kasklar için belirli standartlar vardır. Bunlar ECE (AB), D.O.T. (ABD), TUV, BSI (Britanya) gibi standartlar, bunlardan ön planda olan standartlar ECE ve DOT standartlarıdır. ABD ‘de satılan her kask DOT standartlarını karşılamalıdır, Avrupa ‘da ECE 22-05 standardı 50 den fazla ülkede kabul edilir, Britanya ‘da BSI 6658 Type A standardı vardır. Kaskınızın hangi standartı karşıladığını kaskınızın üzerinde ki etiketten anlayabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...