İstanbul Parkta Mutlu Son

Bu içeriğin yayınlanma tarihi 6 aydan daha fazladır, içerdiği bilgiler eskimiş ve geçersiz kalmış olabilir.

Otomobil ve Motosiklet federasyonları arasında İstanbul Park Pistinin kullanımı nedeniyle yaşanan kriz nihayet sona erdi. İki federasyon 2011 yılından itibaren kuracakları şirketle pisti ortak işletecekler

İstanbul Park?ın kapıları motor sporlarına tamamen açılacak. Otomobil Sporları ile Motosiklet Federasyonu uzlaşınca, yıllardır sadece Formula 1 organizasyonunun yapıldığı tesis atıl durumdan kurtulacak.

İstanbul Park Pisti nin işletmesini Formula 1 in patronu Bernie Ecclestone dan almak için harekete geçen iki federasyon, önce kendi aralarında anlaşmaya vardı. Yaklaşık 20 gün önce bu konuda ortak yol izlemeye karar veren iki federasyon başkanı Mümtaz Tahincioğlu ile Süleyman Memnun, ilk girişimi de İzmir Pisti için yaptı. İzmir İl Özel İdaresine ait Pınarbaşındaki tesisin ihalesine ortak olarak girdiler.

Ecclestone nun 2011 de işletmesini bırakacağını açıkladığı İTO ya ait olan İstanbul Park ilk olarak Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ne devredilecek. İstanbul Ticaret Odası bu devir karşılığında o bölgede bulunan bir araziyi alacak ve bedelsiz olarak pisti spor teşkilatına bırakacak.

Konuyu Genel Müdür Yunus Akgül e ilettiklerini ve olumlu yanıt aldıklarını ifade eden Motosiklet Federasyonu Başkanı Süleyman Memnun; Önümüzdeki hafta içinde Bakan Özak ile konuyu görüşeceğiz. Onaydan sonra işlemlere başlayacağız dedi.

Üç büyükler baz alınacak

Ecclestone nun sözleşme gereği 2021 ye kadar işletme hakkını elinde bulundurduğunu ancak 2008 de bir ihtarname çekerek 2011 de bırakacağını bildirdiğini dile getiren Memnun, “Pistin İTO dan spor teşkilatına geçiş işleminin ardından biz devreye gireceğiz. Tıpkı Fenerbahçe, Beşiktaş ve Galatasaray ın stad kiralaması gibi biz de 49 yıllığına işletim hakkını alacağız. Kira bedeli konusunda kesin birşey konuşulmadı. Ancak üç büyük kulüple yapılan protokoller baz alınacak. Bisiklet Federasyonu na da teklif yapmayı düşünüyoruz. Onların da bu pistten yararlanması gerek. Eğer isterlerse oturup konuşuruz” şeklinde konuştu.

Supersport için başvuru
2011?de Formula 1 den hemen sonra pisti devralmayı planladıklarını belirten Memnun, “Ecclestone un Formula 1 için istediği parayı yükseltmesinde en büyük etken pistin işletim yüküydü. Bu da ortadan kalkınca fiyat düşecektir. Biz de Kenan Sofuoğlu nun yarıştığı Supersport un bir ayağının 2011 den itibaren İstanbul da yapılması için hemen başvuracağız. Böylece Kenan kendi seyircisi önünde yarışabilecek. Yılda pisti 5 gün Formula 1 için Ecclestone a, 5 gün de Supersport yarışlarına tahsis edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Milliyet

Bunlar da hoşunuza gidebilir...