Isle Of Man TT 2008

Bu içeriğin yayınlanma tarihi 6 aydan daha fazladır, içerdiği bilgiler eskimiş ve geçersiz kalmış olabilir.

isle of man

31 Mayıs – 7 Haziran 2008 tarihlerinde yapılacak Isle Of Man yarışın antreman turları 24 Mayıs 2008 ‘de başlıyor.

Isle Of Man Nedir?

Isle Of Man türkçesiyle Man Adası, Batı Avrupa'da, İrlanda Denizi'nde, Liverpool'dan 114 ve Dublin'den 133 km uzakta yer alan Birleşik Krallık'a dahil olmamakla beraber kraliyete tabi bir adadır. Vikipedi kaynaklarına göre 80.000 kişilik nüfusa sahip ada-devlete “Isle Of Man” yarışlarında 60.000 ‘e yakın turist gelmekte.

Açılımı “” olan TT ‘nin bu adı almasında en önemli etken yarışçıların ada dışarısından adaya gelmeleri.

Adada 1904 ‘te Gordon Bennet ‘in araç testi için çıkarılan yol kapama yasasından sonra Britanya ‘da ki organizatörler motosiklet yarışlarını yasal açıdan daha rahat olan bu adaya taşırlar ve 1907 ‘de TT doğar. Isle Of Man yarışları 1907 yılından bu yana her yılın 2 haftası dünyanın gözlerini çevirdiği bir yarış olmuş. Pist yerine trafiğe kapatılmış ada yollarında yapılan yarışta pilotlar gerçekten limitleri zorluyorlar.

İlk yarışlar St John parkurunda yapılmış olsada 4 yıl sonra motosikletler efsaneleşmiş dağ parkuruna geçmişler.

Isle Of Man

Motosiklet ve araba yarışları ile ön plana çıkan Man Adası pek çok kişi tarafından dünyanın yarış başkenti kabul edilmekte. Ayrıca adada Ramsey Sprint, Southern 100 ve Manx Grand Prix isimli motosiklet yarışlarıda sezon boyunca tertip edilmektedir, otomobil severler için ise Manx National Car Rally, International Hill Climb Championships ve Manx Classic gibi yarışlar tertip edilmektedir.

Web Sitesi: www.iomtt.com

Fotoğraf:
Caption: Senior TT – Rhencullen
Rider: Guy MARTIN
Date: 2007
Photographer: Dave Kneen
Copyright: Dave Kneen

Bunlar da hoşunuza gidebilir...