İlk 100% Motorcu Dostu Yol Açıldı

Bu içeriğin yayınlanma tarihi 6 aydan daha fazladır, içerdiği bilgiler eskimiş ve geçersiz kalmış olabilir.

Motorcu dostu yol

Motorcu dostu yolun açılışını yapan FEMA Başkanı Hans Petter Strifeldt, Norveç Telemark bölgesinde hizmete giren bu yolun motosiklet güvenliği konusunda bir kilometre taşı olduğunu belirtti.

İsveç ‘te 10 yıl ö başlatılan Vision Zero (Hedef Sıfır) programı yollarda sıfır ölüm, sıfır ciddi yaralanma hedefi ile ortaya çıkmış. Fakat bu program motosikletleri kapsamamaktaydı.

Norveçli bir yol güvenliği uzmanı, yollarda sıfır ölüm hedefine ulaşılabilmesi için önce motosikletlerin yasaklanmasını istedi

Norveç, Avustralya ve İsveç'te yollarda trafik kazalarından kaynaklanan ölümleri sıfıra indirebilmek amacıyla “Hedef Sıfır” adıyla bir program başlatıldı. Norveçli yol güvenliği uzmanı Rune Elvik sıfır ölüm hedefine ancak motosikletlerin yollardan yasaklanmasıyla ulaşılabileceğini söyleyerek Avrupa'da yeni bir tartışma başlattı. Elvik, yol politikalarını geliştiren uzmanlara seslenerek motosikleti yasaklamalarını istedi.

Elvik, Motor Cycle News'a verdiği röportajda, “Bahsettikleri gibi yollarda sıfır ölüm ve yol güvenliği konusunda ciddiyseler, bu konuyu tartışmaya açmamız gerekiyor. Yollarda motosikletlere kesinlikle izin verilmemeli” dedi.

Norveç Ulaşım Ekonomisi Enstitüsü araştırmacılarından Elvik, motosikletlerin, trafik kazalarında ölümleri sıfıra indirme hedefiyle uyumlu olmadığını anlatmak istiyor.
Elvik'in Avrupa basınında yankı bulan açıklamasına en sert tepki Motosiklet Endüstrisi Birliği'nden geldi. Birlik Sözcüsü Craig Carey-Clinch, “Bay Elvik'in, motosikletin ulaşımı nasıl kolaylaştırdığından, trafik sıkışıklığını azalttığından ve karbondioksit emisyonlarını azalttığından haberi yok galiba. Onun gerçekten bir perspektif duygusuna ihtiyacı var” dedi.

Menderes Özel ‘in Milliyet te ki yazısından alıntıdır

Motosikletlerin kazaların oluşumunda yüksek risk taşıdığı ve programa dahil edilmediği düşünüldüğünde gerçekten FEMA tarafından büyük bir adımın atıldığı ortadadır.

FEMA ‘nın lobi çalışmaları ve bu konuda çalışmaya hevesli 2 mühendisin (Jan Petter Lyng ve Bja¸rn R. Kirste) asistanlığı ile motosiklet dostu ilk yolun üretilmesinde ya da diğer bir bakış açısı ile programın trafikte ki tüm sürücüleri kapsaması konusunda büyük aşama kaydettiler.

fema

Yolda en önce göze çarpan detay bariyerler, bariyerlerin altının boş bırakılması dünyanın pek çok ülkesinde olduğu gibi ülkemizdede motosiklet kullanıcıları için büyük tehlikelerden biri. Bariyerlerin altına parça eklenmesi, yol işaretlerinin yol sınırları dışına taşınması, yol kenarında ki bitkilerin görüşü engellemeyecek biçimde temizlenmesi gibi detaylar motosiklet kullanıcılarının fikirleri alınarak geliştirilmiş.

FEMA bu yolu emsal alarak düşük maliyetle yolların motosikletçiler için nasıl güvenli hale gelebileceği konusunda Avrupa ülkelerinin hükümetlerine sunumlar yapmaya başlıyor.

motorcu dostu yol

Umarız bu yollar bir an evvel çoğalır ve emsal teşkil ederek ülkemizde de kullanılmaya başlanır.

FEMA (Federation of European Motorcyclists Associations) Avrupadaki 19 ülkeden 23 Motosiklet derneğinin birleşmesiyle oluşturulan bir federasyondur. FEMA ‘nın misyonu Avrupada ve dünyada binici çıkarlarını desteklemek ve binici haklarını savunmak.

FEMA'nın 06.10-07.10 2007 tarihleri arasında Brüksel'de düzenlenen toplantısına davet edilen EMOK, yaptığı sunumun ardından gerçekleşen oylama neticesinde FEMA üyesi ilan edilmiştir.

Kaynak: motobiker, FEMA

Bunlar da hoşunuza gidebilir...