Grenaj Boyama

Bu içeriğin yayınlanma tarihi 6 aydan daha fazladır, içerdiği bilgiler eskimiş ve geçersiz kalmış olabilir.

Bazen zevk için bazende oluşan bir kaza yada sürtünmeden dolayı çizilen yada kırıldıktan sonra tamir edilen grenajı boyamak gerekir. Bunu profosyonel bir boyacıda yaptırmak en makul ve sağlam olanı olsada, biz motorcular genelde motorumuzla ilgili herşeyi yapmaya çalışır yada yapmak isteriz. Motosikletimiz ile uğraşmak ve kendi başımıza bişeyler yapmak çoğumuz için büyük bir zevktir.Bu yazımda, dilim döndüğümce size Sprey boya ile grenaj boyama nasıl yapılır onu anlatmaya çalışacağım. Buyrun başlıyalım ;

Boyamada kullanacağımız boya seçimi çok önemlidir, piyasada her yerde bulabileceğiniz genelde yerli üretim siprey boyalar 5-6 YTL civarında sellülozik Sprey Boyadır. Bu boyalarda iş göreceği gibi en güzeli büyük yapı marketlerde bulabileceğiniz fiyatları 10-12 YTL civarında olan Akrilik bazlı ithal sprey boyalardır. Neden ithal derseniz eğer yerli üretim kaliteli boya firmalarının (bilinen markalar) sprey boyalarına ulaşmak ve temin etmek oldukca zordur. Ben bu boyama işleminde büyük bir yapı marketten temin ettiğim Dupli-Color ithal ürünü kullandım ve tavsiye edebilirim.

Aşağıdaki parçalar için 2 kutu boyanın 1,5 kutusu tükenmiştir, 1 kutu sprey vernik yeterli oldu bilginize. vernik seçiminde dikkat etmeniz gereken şey verniğinde boya ile aynı yapıda olmasıdır. Yani boya sellülozik ise vernikte sellülozik, boya akrilikse vernikte akrilik olmalıdır.

Aracınızın boyası orjinalde ya akrilik yada sellüloziktir, bu yüzden asla sentetik boya kullanmayın.Aracınızın boyasının ne olduğunu öğrenmeye çalışmanız gerekmez, sellülozik yada akrilik boya alın kullanın.

Öncelikle boyamak istediğimiz parçayı motosikletten sökelim, sökerken geçme tırnaklarını kırmamaya özen göstermeniz lazım. Motosikletin üzerindeki grenajı sökmeden boya bandı ile maskeleyip yapmak aklınıza gelsede bu yöntemden kaçının, sağlıklı bir boyama için parçanın sökülmesi gerekir.

grenaj boyama

Söktüğümüz parçayı 600 numara zımpara ile su yardımı ile fazla kaba güç harcamadan okşarcasına zımparalayın. Burada suyun amacı zımparanın çabuk dolmasını engellemek ve kolay zımpara yapabilmektir.

Zımpara yaparken boyayı kaldıracak kadar yüzeyi tıraşlamak gerekmez, üzerindeki verniği tıraşlayıp boyanın tutması için diş açmak yeterlidir. Bazı yerlere zımparayı fazla kaçırıp boyayı kaldırsanızda korkacak bir şey yoktur, hatta derin çizikler ve yaralar var ise o bölgeyi daha fazla zımparalayıp pürüzsüz bir hale getirin. Fakat sadece o bölgeyi zımparalayıp kenar kısımlarını oraya uygun hale getirmezseniz orada elle hissedilir bir kat olur. Zımparadan sonra el ile pürüzsüzlüğünü kontrol edin.
grenaj boyama

Şimdi sıra geldi boyaya, zımparalan parçayı yıkayıp temizledikten sonra kuruluyoruz ve tozsuz bir ortamda boyaya başlıyoruz.

Boya atarken dikkat edilmesi gereken en önemli şey acele edip boyayı gereğinden fazla püskürtmemektir, yoksa boya akar. Önce bir kat atıyoruz boyayı.
grenaj boyama

5-10 dakika bekleyip ikinci katı atın.

grenaj boyama

Sonra üçüncü katı atın

grenaj boyama

Boya atarken bilek hareketi çok önemlidir, püskürtmeye parçanın dışından başlayıp bileği aynı hız ve ahenkle kıvırırak diğer dışına çıkarın. Böylece püskürtme yapılan her yere aynı oranda boya sipreylenecektir.

grenaj boyama

Boya bittikten sonra tamam olduğuna kanaat getirirsek eğer son katdan sonra 24 saat kurumaya bırakıyoruz. Boyadan sonra ilk 15 dakikayı müteakip tozdan korumanıza gerek yok, toz tutmama süresi dolmuştur artık toz yapışmaz.

24 saat kuruma süresinden sonra parçayı temizleyip herhangi bir hata olmadığını kontrol edin. Eğer herşey yolunda ise verniklemeye geçebiliriz.

Verniğide aynen boya gibi uygulayacağız, katlar halinde ve sabırla. Fakat vernikde dikkat etmemiz gereken şey şeffaf olduğu için nereye ne kadar püskürttüğümüzdür. Bi yere fazla bi yere az sipreylersek o an farketmeyebiliriz ama kuruduktan sonra parlaklık farklılık gösterir.

Verniklemede bitince parçayı yine 24 saat kurumaya bırakıyoruz.

grenaj boyama

Kuruması bittikten sonra parçayı elimize alıp ince (beyaz) pasta ile temizleyip herhangi bir hata olup olmadığını gözlemleyin. Olurda bir hata varsa tekrar hafiften zımpara yapıp boyamalıyız, madem parçayı söktük ve bu işe kalkıştık en iyisi olmalı değil mi?

grenaj boyama

Herhangi bir sorun yoksa parçaları dikkatlice motorumuza montajlayıp birde üzerindeyken hafif pasta yapıp sonrasında cilalamamız gerekli.

grenaj boyama

Sonuçlar aşağıda, umarım elinize yüzünüze bulaştırmazsınız.

grenaj boyama

grenaj boyama

grenaj boyama

Sağlıcakla kalın…

Bunlar da hoşunuza gidebilir...