FazerTurkiye.org

Bu içeriğin yayınlanma tarihi 6 aydan daha fazladır, içerdiği bilgiler eskimiş ve geçersiz kalmış olabilir.

Fazer Türkiye sitesini bize kısaca tanıtırmısınız?
FazerTurkiye.Org, 10 Ağustos 2005’de Türkiye’de bir ilki gerçekleştirmiş ve marka – model (Yamaha-Fazer) baz alınarak kurulmuş bir motosiklet klubüdür. Kendine has bir yapısı ve arkadaşlık ortamı bulunmaktadır. Sözde değil, özde arkadaşlığı benimseyen ,sosyal statüsü bulunan üyelerden oluşmuştur. Bir şirket yönetir gibi, sorumlulukla ve itina ile yönetilen bir motosiklet kulübüdür. İçinde siyaset, politika, din vb. konular konuşulmayan bir gerçek marka-model motosiklet klübüdür. Herşeyden önemlisi ise ; Reyting kaygısı, üye sayısı kaygısı olmadan kurulmuş gerçek bir motosiklet klübüdür.

Bu fikir aklınıza nerden geldi?
Böyle bir internet oluşum fikir hiç planlar arasında yoktu aslında. İlk başta 3-5 arkadaş mail grubu olarak bir arada buluşmaya başladık. Sonra düşününce “Neden bunu mail ile sınırlayalım ki ? Interneti kullanan herkes bu oluşumun içinde olabilmeli.” diye düşünerek internet sitemizi kısa süre içinde hayata geçirdik.

Neden marka değilde bir model sitesi?
Sizlerin de bildiği üzere, Türkiye ‘de bir çok motosiklet klubu ve sitesi bulunmaktadır. Biz genele hitap etmeyen, sadece Fazer’ı olan yada Fazer’ı seven motor tutkunlarını bir araya getirmek istedik. Düşünün, her üyenin ortak noktası tek bir motosiklet. İyi yönleri, kötü yönleri herşeyi açık açık konuşabileceği, yardım alabileceği bir organizasyon. Bunu hedef alarak hayata geçirdik.

Üye kabülünüzde bir sınırlandırma var mı? Fazer sahibi olmayan herhangi birisi üye olabiliyor mu ?
Üye olabilmek için 18 yaşın üstünde olmak gerekiyor. Üye olur iken doğru, geçerli bir Cep Telefon numarası ve TC Kimlik numara bilgisi verilme zorunluğu bulunmaktadır. Türkiye’de bir ilk daha gerçekleştirip başvuruda TC Kimlik numarası girme zorunluluğu getirdik (üye kaybı ve sayısı kaybını göze alarak). Bunun nedeni ise, başvuran kişinin kimliğini gizlmeden tüm şeffaflığı ile aramızda olmaya niyetli olduğunu göstermesi açısındandır. TC Kimlik numaraları DB imizde sadece başvuru sırasında tutulmaktadır. Diğer üyeler yada 3ncü şahıslar bu bilgiyi görememektedirler. Cep telefon numarası ise, etkinlik habercisi ve şifre aktivasyon işlemlerinde kullanılmaktadır.
Üye kabulü için kişinin Fazer sahibi olması zorunluluğu elbette yok. Fazer seven-sevmeyen tüm motosiklet tutkunlarına kapımız açık.

Kullanıcılarınıza neler sunuyorsunuz? Neden üye oluyorlar?
Kullanıcılarımıza Yamaha’nın Fazer modeli ile ilgili her türlü teknik desteği veriyoruz bilgi olarak. Bunun yanında çeşitli periyodlar halinde, eğitmen ve tecrübeli sürücüler vasıtası ile ücretsiz teori ve pratik eğitimler veriliyor. Güvenli sürüşün önemi hakkında çeşitli seminer ve eğitimler düzenliyoruz. Servis, satış, aksesuar gibi konularda bilgilerimizi paylaşıyoruz. Yeni yada eski üye farki gözetmeksizin her üyemizin, her türlü sorun yada sevincinde yanında olduğumuzu hissettiriyoruz.

Ne tür aktiviteler yapıyorsunuz?
Her hafta Perşembe günleri periyodik haftalık buluşmalarımız oluyor. Bu periyodik buluşmalar 1 hafta Anadolu Yakası, 1 hafta Avrupa yakasında yapılmaktadır. Bunun yanında hava koşullarıda göz önünde bulundurularak, yılda en az 5 kez konaklamalı kamp gezileri düzenleniyor. Günü birlik komşu illere geziler düzenleniyor. Bu sayılan tüm etkinliklere katılım tamamen ücretsiz olarak yapılmaktadır.

Yolda gördüğünüz bir Fazer sahibinin sizden olup olmadığını nasıl anlıyorsunuz?
İlk olarak plakalığına bakıyoruz. Plakalıkta kullanılmak üzere özel olarak yaptırdığımız çıkartmalarımız hemen hemen bir çok üyemizde bulunmaktadır. Kask için yaptırdığımız çıkartmalardan. Hiçbiri yoksa durdurup sorarak 🙂

Motosiklet sektörünün gelişimi için yaptığınız çalışmalar var mı?
Türkiye’de halen serserilik olarak anılan motosiklet kültürünün iyileştirilmesi için, her platformda motosikletin faydaları ve motorcuların sorunlarını dile getiriyoruz. Bu bağlamda düzenlenen organizasyonlara FazerTurkiye olarak katılımımızı gerçekleştiriyoruz. Her motor tutkununun katılımına açık motosiklet teori eğitimleri düzenliyoruz.

Kaç kişilik bir ekip ile bu oluşumu idare ediyorsunuz?
Fazerturkiye.Org, 3 Genel Yönetici, 3 Etkinlik sorumlusu, 2 alt Bölüm sorumlusu ile yönetilmektedir. FazerTurkiye.Org, içinde ki amatör ruhu koruyarak, profesyonel bir şekilde yönetilmektedir.

Model sitesi olma yolunda Türkiye?de ilklerdensiniz. Ne tür sıkıntılarla karşılaştınız?
İlk başta doğru düzgün üyemiz yoktu doğal olarak. Ama bu oluşumu bir şekilde diğer Fazer sahipleri ve sevenlerine duyurmamız gerekiyordu. İlk olarak kartvizit ve çıkartmalar yaptırarak, yolda her gördüğümüz Fazer sahibini durdurup klübümüzü anlattık. Kartvizitlerimizi ve çıkartmalarımızı kendilerine verdik. Her türlü motosiklet organizasyonunda bulunduk, fuarlara katılarak Fazer sahiplerine ulaşmaya çalıştık. TV ve basında yer alarak Fazerturkiye.Org’u duyurduk. Bu arada Türkiye Yamaha dağıtıcısı Beldeyama ‘ya kendimizi tanıttık. Fuarlar da destek talep ettik. Daha çok Fazer sahibine ulaşmak için ciddi bir efor sarf edildi ve sonunda istediğimiz oldu. Artık her Fazer sahibi yada Fazer seven kişinin bizi bulacağı bir bilinirliğe sahip olduk. Gerisi kendi kendine gelişmeye başladı zaten. 🙂

İlerleyen dönemlerde ki hedefleriniz, misyonunuz nelerdir?
Türkiye’de önceden denenmemiş ve bir ilk olan oluşuma ön ayak olduk. Şu anda bir çok marka-model bazlı kulüp kuruldu. Bunun gururunu yaşıyoruz açıkçası.
FazerTurkiye.Org olarak, global bir komünite olma yolunda bir hedefimiz bulunmaktadır. Çok dilli bir internet platformunda, diğer ülkelerde bulunan Fazer sahipleri ile ortak bir noktada buluşabilmek ve bunun önderliğini yapabilmek. Bunların yanında en büyük hedefimiz ise Türkiye’de motosiklet kültürünün gelişmesi, bilinçli sürücülerin oluşması için sınır tanımadan çalışmak.

Bize vakit ayırdığınız ve sorularımıza verdiğiniz samimi cevaplar için teşekkür ederiz.
Biz FazerTurkiye.Org olarak bu fırsatı bize verdiğiniz için teşekkür ederiz. Her motosiklet severi saygılı, seviyeli platformumuzda görmek dileği ile.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...