Fazer & Fazer S2 Karşılaştırması

Bu içeriğin yayınlanma tarihi 6 aydan daha fazladır, içerdiği bilgiler eskimiş ve geçersiz kalmış olabilir.

Fazer dedik S2 dedik bekledik bekledik ve nihayet geldi Turkiye’ye. Beldeyama da bizleri kırmadı ve test için yeni S2 yi bizlere tahsis etti. Naçizhane bendeniz de 50.000 km.

fazer

Fazer tecrübeme dayanarak motosikletin farklılıklarını (görsel ve teknik) sizlere aktarmaya çalışacağım.

Sağlıklı bir karşılaştırma olabilmesi için 2 yeni motosikleti karşılaştırmak doğru olacaktı. Bu nedenle benim 2nci aldığım 0 Fazer ımla S2 yi karşılaştırdık.

Öncelikle bir boy göstersinler bakalım bizlere

fazer

Yeni S2 yi 250 km civarında kullandım.
İlk İzlenimlerim : Motosiklete ilk bindiğimde hiç öyle yabancılık çekmedim. İlk dikkatimi çeken gösterge paneli oldu. Ve gösterge panelinin sağ ve sol taraflarının ne kadar boş ve plastiğinin kalitesiz görünüşü oldu. Gösterge paneli olan kısmın bu kadar boş olması beni rahatsız etti. Neyse bu konuya sonra geri döneceğim zaten. Marşa bastım motor çalıştı. Eeee bu benim bildiğim Fazer işte fazer dedim içimden.

Tek tek sunlar bunlar farklı diye yazmaktansa sizlere aklımda olan ve hissettiklerimi yazacağım. Zaten S2 nin mevcut Fazer lardan farklarını bu linkten okuyabilirsiniz.

Bir Fazer kullanıcısı iseniz öncelikle baştan belirtmek isterim ki “fazla bir beklentiniz var ise bir kenara bırakın”. Bu S2 bizim bildiğimiz Fazer.

S2 de ilk denemek istediğim şey bir çok Fazer kullanıcısının da rahatsız olduğu gaz koluna verdiği aşırı tepkilerin düzelip düzelmediği idi. S2 ile yola çıkıp gaz kolunu eskiden kullandığım gibi kullanmaya başladım. Eeee aynıı. yine gaz koluna verdiği tepkiler rahatısız edici idi. Yine gazı kapatınca ve sonrasında yavaşça açmaya çalışsanızda hop diye atlıyor motor. Yani değişen hiçbir şey yok. Aksine üst devirlerde (8000 ve üstü) gaz koluna verdiği hassasiyet daha da abartı hal almış. On-Off düğmesi gibi çalışıyor üst devirlerde gaz kolu. fazer

Motosiklette farklı olan birşeyler vardı ama kısa sürede pek bir şey anlamamakla birlikte sesin farklı olduğunu fark ettim. Ozellikle kalkışlarda biraz hızlı ivmelenme gerçekleştirdiğinizde türbün gibi bir ses geliyor eksozdan. Hoş bir ses. Sonrasında incelediğim de ; ses oranlarının mevcut Fazer lar ile farklı olduğunu gördüm.

Şöyle ki ;
Standart Fazerlarımız da ses gürültü miktarı 93 db. iken, Yeni S2 de 91 Db e düşürülmüş. Sanırım Avrupa normları ile ilgili bir değişiklikten dolayı.

Gidonun sağında kı kısımda bu etiketi siz de gorebilirsiniz.
Fazer :

fazer

Fazer S2
fazer

Hissettiğim en iyi değişikliklerden birisi FREN ler idi. Mevcut Fazer larımızda ki fren kaliperlerin de 2 piston var iken yeni Fazer S2 de 4 piston bulunmaktaydı.

şöyle ki ;
04-05-06 Fazer larda ön kaliperlere iç taraftan baktığınız da 2 piston yuvasının boş olduğunu göreceksiniz.

fazer

Fazer S2 lerde ise kaliperlerde 4 piston olduğunu ve bizde o boş olan kısmın dolu olduğunu görebilirsiniz.

fazer

Gelelim bu 4 pistonun farkına. Kesinlikle 2 pistona gore 4 pistonlu kaliplerlerin farkını anında hissediyorsunuz. Kaliperlerin daha güçlü disklere tutunduğunu bilmek insanı güvende hissettiriyor. Nedense bana acaip güven verdi. Frenlerin iyileştirilmiş olması cok iyi.
Bir enteresan izlenimde arka frenden edindim. Acaip bir şekilde iyi tutuyordu arka fren oysa bir değişiklik yoktu arka frende. Güçlü arka frene alışmak biraz zor diyebilirim. Çunku eski Fazer da bile çabuk kitlenme sorunu yaşayan kullanıcılar S2 de daha da dikkatli davranmak zorunda kalacaklardır. Ama alışılabilecek bir durum. Frenler için özetlersek; güzel değişiklikler olmuş.

Unutmadan bu fren kaliplerlerini birebir eski Fazer larınıza monte edebiliyorsunuz. Sorunsuz çalışıyor mevcut Fazer larda da.

Sürüş İzlenimlerim : S2 ye binmeden önce dıştan baktığımda önden daha alçak olduğunu gözle fark edebiliyorsunuz. Bu bir göz yanılması mı yoksa gerçekten alçak mı diye düşünerek üstüne binince bir fark olmadığını anlıyorsunuz. Sanırım yeni kafa karenajı bu şekilde bir izlenim edinmemize neden oluyor. Teknik olarak bir bilgi edinemedim bu konu ile ilgili. Ama dediğim gibi bir farklılık göremedim.
S2 nin sürüş karakteri bildiğimiz Fazer ile aynı. Ama motorun yolda ki stabilitesi sanki daha iyi gibi idi. Özellikle gidonun hafifliği etkileyici idi. Tepkileri gayet stabil.

Fakat yine eski problemimiz olan yuksek hızlarda ki ön tarafın hafiflemesi sorunu mevcut Fazer lar kadar olmasa da devam etmekte. 190-200 km/h ın ustunde yine ön taraf tepkileri korkutucu düzeylere çıkıyor. Biraz iyileşmesinin nedeni de ön çamurluğun dizaynına bağlıyorum. Önden gelen rüzgarı lastiğin yere daha fazla basması için dizayn edilmiş şekilde olması.

fazer

Değişen ön camın etkisini ise çok fazla göremedim. 1.81 olan boyuma göre, önden gelen rüzgar yine kaskımın alt tarafında patlıyordu. Cam ın yuksekligi cok az daha fazla S2 de. 0.5 cm kadar daha yuksek. Bu da pek bir şey değiştirmemiş.

fazer

En önemli değişiklerden birisi de yolcu peg lerinin konumu ve dizaynı. Mevcut Fazer a göre yolcu pegleri 3,5 cm. kadar daha aşşağı alınmış ve pegin üstü titreşimleri azaltma da yardımcı olacak lastikle kaplanmış. Artcılarının eski Fazer a göre daha rahat edeceği kesin.

Bu arka peg kısmını komnple değiştirmek gerekiyor. Sadece Peg leri tutan demiri değiştirelim le olmuyor. Neden derseniz. bizim Fazer larımızda o kısım kaynaklı iken S2 de civatalı. Bu nedenle civataların bağlı olduğu dikey metal ile birlikte değiştirilmesi gerekiyor.

fazer

Sürücü Peg konumunda hiçbir değişiklik yok.

fazer

Gösterge panelinden de bahsedelim. Gösterge paneli yazının ilk başında da soylediğim gibi bir garip olmuş yerleşimi. Gösterge panelinin sağı ve solunun çok boş olması hoş durmamış. İşlevsilliğe gelince ise. Devir saatinin analog olması harika. Digital ekranında okunması gayet başarılı her türlü bilgiye ulaşabiliyorsunuz. Motor sıcaklığı göstergesi ise digital olarak net motor sıcaklığını gösterecek şekilde tasarlanmış. (Örnek 72 derece gibi ).
Ama devir göstergesi ibresinin ilk konumunun tam dik aşşağı olması daha hoş olacağı kanaatindeyim.

S2 nin gösterge paneli görüntüsü şöyle :
fazer

YouTube Video
Hata: Eğer bu videoyu izleyemiyorsanız, YouTube sitesinde hata oluşmuş olabilir ya da Flash programı bilgisayarınızda yüklü değildir.

Yabancı bir arkadaşın çektiği videosu ise :

YouTube Video
Hata: Eğer bu videoyu izleyemiyorsanız, YouTube sitesinde hata oluşmuş olabilir ya da Flash programı bilgisayarınızda yüklü değildir.

Fazer ise:
fazer

YouTube Video
Hata: Eğer bu videoyu izleyemiyorsanız, YouTube sitesinde hata oluşmuş olabilir ya da Flash programı bilgisayarınızda yüklü değildir.

LASTİK :
Motosikletin lastik anlaşması değişmemiş. Halen motosikeletin üzerinde Bridgstone lastikler gelmektedir.

GÖRSEL OLAN DEĞİŞİKLİKLER :

İlk göze çarpan Kafa karenajı oluyor. Daha kısa olan ön kafa karenajı ön sinyalleride açıkta bırakmış ve L bir parça ile kafa demirine tutturulmuş.

Değimiş olan Sele kaplaması. Sele nin işlevsellği hiç değişmemiş diyebilirim. Ön kısmın biraz daha oyuk bir yapıya sahipp olması depo yu daha iyi kavramanıza yarıyor.
Ayrıca boyu kısa olan kullanıclar icin de bir nebze olsun işe yarayabilir. Koltuk daha mı rahat ? diye sordugunuzu tahmin eder gibiyim.

HAYIR daha rahat değil. Eski Fazer ile aynı. Sadece üst kaplaması değişmiş. Artçıya olabilecek bir artısı ise selenın uç tarafında ki kumaş kısmın öne doğru kaymayı biraz daha engelleyici seviyede olması.
Resimlerde ki görüntü aldanmayın. S2 daha geniş gibi duruyor. Tamamen deseni ile alakalı fazer
S2 selesi birebir bizim motorlarımıza uyuyor.

foto ile karşılaştırmak gerekirse :

S2 Selesi :
fazer

Fazer Selesi:
fazer

Gidon (Didon):
Yeni S2 nin gidonu cok daha şık duruyor bunu soylemek zor olmasa gerek. Gidonun orta kısmında ki kaplama gerçekten hoş görünüyor.
Bu gidon ortasındaki kaplamayı mevcut Fazer larınıza uygulayabilirsiniz. Baglantı yerleri birebir uymaktadır.

S2
fazer

Fazer
fazer

Arka Maşa :

S2 deki yeni arka maşa daha ince yapıya ve daha estetik bir görüntüye sahip.
fazer

Fazer
fazer

Ön Çamurluk.
S2 nin yeni çamurluğu görsel ve işlevsel olarak cok daha iyi.

S2:
fazer

Fazer
fazer

Arka Yan Kapaklar:
S2 de kullanılan yeni arka kapaklar dizayn olarak aynı. Fakat üzerindeki cıkartmalar farklı. Güzel bir desen uygulamıslar yan kapakların uzerine.
Bu kapaklar da mevcut Fazer larımıza birebir uymaktadır. Fakat renk tutma gibi bir probleminiz olabilir Mavi ve Bordo da.

S2 Yan Kapak :
fazer

Fazer

fazer

Ön Amortisor tüpleri S2 de SİYAH kullanılmışken mevcut Fazer larımzda GRİ olarak kullanılmış.
Siyah daha bir güzel görnümüş.
fazer

S2 de bir ekleme de KASK Kilidi olmuş. Motorun sol tarafında sele kilidinin hemen yanında kaskları kilitlemek için bir kilit entegre edilmiş.
fazer

ÖZET ve YORUM :
S2 ile mevcut Fazer larımı karşılaştırdığımızda çokta öyle elle tutulur bir fark olmadığını söylemek zor olmasa gerek.
Klasik Fazer karakterine sahip ve kısmen bazı noktaları iyileştirilmiş bir motosiklet S2.

Ama halen düzeltilmesi gereken noktaları mevcut. Bu eksiklikler de giderildiği takdirde Fazer vazgeçilmez bir motor olacaktır.
Bir sonraki Fazer neslinin eksiklikleri giderilmiş şekilde çıkması ümidi ile.

fazer

fazer

fazer

fazer

fazer

fazer

fazer

fazer

fazer

fazer

fazer

fazer

fazer

NOT : Karşılaştırma 04-05-06 Fazer ile 07 model Fazer S2 arasında yapılmıştır. Yorumlar tamamen şahsıma aittir. Profesyonel bir test amacı ile yapılmamıştır.
Sadece Fazer kullanıcılarına bilgi vermek amacı ile yayımlanmıştır. Eksikler ve hatalar içerebilir.

Test: Aşkın Kaymaz
Fotoğraflar : Barış ER

Bunlar da hoşunuza gidebilir...