Erkekleri ağlattılar

Bu içeriğin yayınlanma tarihi 6 aydan daha fazladır, içerdiği bilgiler eskimiş ve geçersiz kalmış olabilir.

Pistte ve arazide mücadeleden asla vazgeçmeyen 3 sporcunun da aralarında bulunduğu motosiklet tutkunu kadınların hayatı ilk kez bir belgesele konu oldu

Onlar kadınlarla yarışmak için erkekleri ağlattılar. Bu sayede motosiklet sporunda kendileri için yarış kategorisi açılmasını sağladılar.

Yönetmen Şenay Ertorun, farklı mesleklerden kadın motosikletçilerin belgeselini çekti. İstanbul ve Muğla’da yapılan çekimleri bir yıl süren ‘Biz de Varız’ adlı belgeselde, 5 kadın motosikletçinin hayatından kesitler yer alıyor. Kadın motorcuların arasında iki çocuk annesi sporcu da var, yarışçı, müzisyen, fotoğrafçı ve tercüman da… Bu alanda ’de bir ilk olan belgeselde adı geçen motorculardan 3’ü, erkeklerle yarışıp kürsüye çıkmayı başaran, hatta bu yarışlarda kadınlar için kategori açılmasını sağlayan sporcular

Name Ekin-Sporcu
İlk yarışında ikinci oldu
”Motosiklet maceram 16 yaşında başladı. Yıllar sonra kendi motorum oldu. 2005 Türkiye Pist Şampiyonası’nda erkeklerle yarıştım. Start alırken heyecandan bacaklarım titriyordu. Ama ikinci oldum. Sezon sonu puan sıralamasında da Türkiye ikincisiydim. Motorla gezmeyi de çok seviyorum. 13 yaşında bir kızım, 14 yaşında bir oğlum var. Çocuklarım ‘Annem motor yarışçısı’ diye övünerek anlatıyor beni arkadaşlarına.”

Burcu Özatamer-Sporcu
Enduro şampiyonasında kadın kategorisi açtırdı
”Spora atletizmle başladım. Bisiklet, dağcılık, paraşüt, thai boks yaptım. Enduro yarışlarını izlemekten çok keyif alıyordum. ‘Ben de yapabilirim’ diye düşündüm. Bir motosiklet aldım. Türkiye Enduro Şampiyonası’nda kadın kategorisi olmadığı için erkeklerle yarışmaya başladım. Yaklaşık 5 yıl erkeklerle yarıştım. Türkiye Enduro Şampiyonası’nın bir ayağında üçüncü oldum. Beni gören arkadaşlarım da yarışlar için heveslenince kadınlar kupası kategorisi açıldı. Bu kategoride 2 birinciliğim var.”

Çiğdem Tatlısert-Fotoğrafçı
İlk supermoto yarışçısı
”Dayımın oğlu motosikletle Almanya’dan İzmir’e gelmişti. Ondan sonra motosiklet hayali kurmaya başladım. İlk motosikletimi alıp eve gittiğimde babam şok geçirdi ama durumu kabullendikten sonra da beni destekledi. İlk kez 2007’de Türkiye Supermoto Şampiyonası’nda erkek sporcularla yarıştım. Yarışın sonunda kadınlara teşvik kupası aldım. Türkiye’nin ilk kadın ”supermoto” yarışçısıyım ben. O yıl Türkiye Motosiklet Federasyonu kadınlar için ayrı bir kategori açtı.

Hande Ateş-Müzisyen
‘Motor çocukluk aşkım’
”Motosiklet çocukluğumdan beri hayatımda var. Dedemin bir motosikleti vardı, çok severdim onu. Ortaokulu İtalya’da okudum. Orada herkes motosiklet kullanıyordu. Türkiye’ye geldikten sonra hemen bir aldım. Sonra motorumu büyüttüm. İstanbul trafiğinde motor çok işime yarıyor.”

Şenay Ertorun-Yönetmen
Kadınlar kendilerini anlattı
”Amacım onca engele rağmen hem iş hayatında başarılı olmaya hem de hayallerini gerçekleştirmeye çalışan kadınları vurgulamaktı. Sporcu kimlikleriyle öne çıkan kadın motosikletçilere ulaştım. İstanbul ve Muğla’da yaptığımız çekimler yaklaşık bir yıl sürdü. Kadınlar bu filmde kendi hikâyelerini anlatıyor. Bu belgeselle, yurtiçi ve yurtdışındaki film festivallerine katılacağız.”

Kadir Ecevit Özoğlu-HT CUMARTESİ

Bunlar da hoşunuza gidebilir...