‘Engelli Yolculuk’, Antik Kentte Sona Erdi

Bu içeriğin yayınlanma tarihi 6 aydan daha fazladır, içerdiği bilgiler eskimiş ve geçersiz kalmış olabilir.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteklediği ‘800 Kilometre Engelli Projesi’ kapsamında, 20 Eylül Salı günü, kendi gibi bedensel engelli olan ressam arkadaşı Aydın Erkuş’la, sepetli motosikletle, İstanbul’dan yola çıkan aktivist Hüseyin Eroğlu, Muğla’nın Yatağan İlçesi’ndeki Stratonikeia Antik Kenti’ne ulaştı.

İstanbul’dan hareket ettikten sonra Gelibolu, Çanakkale, Ayvalık , Dikili, Bergama, İzmir, Didim ve Milas güzergahını izleyerek, Özel Adamlar Motosiklet Grubu üyelerinin eskortluğunda Yatağan’a ulaşan, Hüseyin Eroğlu ve arkadaşı Aydın Erkuş, Yatağan Belediye Başkan Vekili Tarcan Oğuz ve Stratonikeia Antik Kenti Kazı Başkanı Doç. Dr. Bilal Söğüt tarafından çiçeklerle karşılandı.

800 kilometrelik yolculuğu Stratonikeia Antik Kenti’nde noktaladıklarını belirten Eroğlu, ”Genellikle engellileri gitmek istedikleri yere birileri götürür. Ancak, biz kendimiz gezmek istiyoruz. Ülkemizin tarihi ve doğal güzelliklerini görmek, memleketimizin insanlarıyla sohbet etmek istiyoruz. Bunu yaparken de yol koşullarının engellilere uygun olup olmadığını görmek istedik. Yol boyunca engellilerin karşılaştığı zorlukları ve tarihi yerlerin görüntülerini çektik. Bu görüntüleri Yatağan’daki Lagina Antik Kenti Hekate Tapınağı ve Stratonikeia Antik Kenti ve Osman Hamdi Bey Konağı’nda çekeceğimiz görüntülerle belgesele dönüştüreceğiz” dedi.

Haberler.com

Bunlar da hoşunuza gidebilir...